Правоохоронці вигадують справи проти бізнесу та забирають гроші без жодної ухвали – кейс «Медінова»

Як проти бізнесу вигадують справи – кейс Медінова

Як проти бізнесу вигадують справи – кейс Медінова

Останнім часом величезна кількість бізнесів відчула тиск, а інколи справжнє свавілля силовиків. Історія Віктора Московченка, власника «Медінова», що торгує медичним обладнанням, це підтверджує.

Віктора звинувачують у службовому заволодінні майном, при тому, що ця стаття може бути призначена лише для держслужбовця, котрим Московченко ніколи не був. Так само без жодної постанови під час обшуків у нього вилучили 1,9 млн грн, на які були всі документи.

The Page поговорив із Віктором і його адвокатом Глібом Тимофіюком, аби дізнатись, як бізнес працює після обшуків, які пройшли ще минулого року, розпитав про деталі справи, перспективи її закриття, нанесену шкоду та можливості покарання силовиків за їхнє свавілля.

Розкажіть історії обшуків у вас у 2023 році. Як це було?

Віктор Московченко:

Насамперед мене звинувачують у тому, що «Медінова» продала дефібрилятори по €3,8 тис. штука замість €4,5 тис. – тоді ринкова ціна. Ми домовились із канадською фірмою про знижку.

Перед тим, як до нас прийшли із обшуками, ми надали всі потрібні слідству документи. Слідчий тоді подивився оригінали і копії, склав реєстр, у якому перерахував всі надані документи, і підписав, що ми надали 100% потрібних.

9 серпня 2023 року стало для нас несподіванкою. О 7 годині ранку одразу в чотири приміщення завітала поліція з прокурорами із офіційною ухвалою на пошук оригіналів документів.

Чому силовиків нереально притягнути до відповідальності (відео)

Вони точно шукали не документи

QuoteВони точно не шукали документи, бо ми були готові їх ще раз надати, вони були в офісі, але поліція перерила чотири квартири – мою та співробітників. Шукали документи у зливних бачках, кімнаті дітей, люстрах, унітазі – перерили всю квартиру і тільки потім поїхали в офіс.

До речі, документи, які вони офіційно шукали, у підсумку забули взяти, тобто складається таке враження, що вони шукали гроші, а гроші в мене у сейфі.

Звісно, вони попросили відкрити сейф, там лежали гроші, отримані з оренди приміщення, в якому знаходиться й офіс компанії, з усіма виписками на ці гроші. 1,9 млн грн вони забрали, як і мій телефон.

Як вони це виправдали?

А їм це не потрібно виправдовувати. Головне, що суддя постфактум, через півтора місяця, наклав арешт на ці гроші. Питань до правосуддя дуже багато.

Формально справа проти «Медінова» не має жодних підстав – юрист

За словами Дмитра Нікіфорова, якого обшукували СБУ без жодних документів, зазвичай до бізнесів приходять, так звані, мобільні групи від СБУ, БЕБ або Нацполіції

За словами Дмитра Нікіфорова, якого обшукували СБУ без жодних документів, зазвичай до бізнесів приходять, так звані, мобільні групи від СБУ, БЕБ або Нацполіції

У чому саме звинувачують пана Московченка?

Гліб Тимофіюк, юрист Віктора Московченка:

Спочатку хочу наголосити, що компанія пана Віктора не була безпосередньо учасником тендера, вона лише завезла це обладнання (дефібрилятори) в Україну і продала іншій компанії, яка вже брала участь у тендері. Тобто до компанії пана Віктора взагалі жодних питань не повинно було виникати. Тут відсутня подія злочину з юридичної точки зору.

Держава оголосила тендер на закупівлю обладнання та офіційно оголосила очікувану вартість предметів закупівлі, тобто суму, яку вона готова заплатити за потрібне їй обладнання. Своєю чергою, обладнання було продано державі за ціною ще нижчою, ніж вона готова була заплатити. Тобто на цьому тендері держава ще зекономила.

QuoteПана Віктора звинувачують у статті 366 ККУ – службове підроблення, але за цією статтею суб'єктом злочину може бути лише службова особа. Так само і зі статтею 191 ККУ – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Тому виникає запитання: якою ж службовою особою є пан Віктор чи керівники його підприємств? З юридичної точки, це абсолютний абсурд.

Третє – експертиза, яку вони зробили за один день на замовлення прокурора. Експерт нібито брала інформацію з сайтів, на яких продають аналогічне обладнання, але вона навіть не зазначила ні посилання на сайт, ні скріншоти, як цього вимагає порядок здійснення експертизи.

Ми подали скаргу до Міністерства юстиції на цю мальовану експертизу. Воно відкрило дисциплінарне провадження і тимчасово призупинило діяльність цього експерта.

Чи може щось захистити бізнесмена, громадянина, якщо до нього приходять силовики з формальною причиною отримання оригіналів документів, а на практиці починають жорсткий обшук і без жодних постанов конфіскують речі, гроші?

Якби орган досудового розслідування та саме СБУ хотіли б отримати якийсь документ, вони могли б звернутися з запитом, на що їм люб'язно цей документ був би наданий, як вже було зроблено раніше паном Віктором.

Ніхто не застрахований від таких обшуків. Як на мене, зараз є можливість захиститися від цього лише публічним розголосом таких кейсів.

Повернути конфісковані телефони та гроші може бути нереально без волі слідства

Одним з найкумедніших епізодів обшуку за словами Віктора Московченка стало переписування номерів всіх купюр на 1,5 млн грн

Одним з найкумедніших епізодів обшуку за словами Віктора Московченка стало переписування номерів всіх купюр на 1,5 млн грн

Як проходить оскарження вилучення грошей, телефонів? Чи є шанси повернути їх?

Наразі в суді є чотири наших скарги на незаконне вилучення готівкових коштів, вилучення телефонів, іншої техніки. Обґрунтовуємо ми це тим, що минуло більше ніж півроку з моменту вилучення, слідчий міг скопіювати з телефона все, що йому потрібно, і віддати його назад.

Ба більше, чинний кримінальний кодекс забороняє вилучення особистої техніки. Чітко написано в законі, що для досудового розслідування інтерес має не телефон, не сам пристрій, а інформація, яка міститься на цьому пристрої. Пан Віктор був готовий надати всю інформацію з телефона ще під час обшуку, але слідчі на це не зважали.

Щодо походження грошей — є документи, які підтверджують їхнє походження, вони були надані прямо одразу слідчим під час обшуку. Проте вони не звернули на це увагу.

Скільки взагалі може тривати така справа? Тобто скільки можна затягувати таку справу, якщо говорити чесно?

У період військового стану змінено більшість строків досудового розслідування. І в органу досудового розслідування є можливість продовжувати цей строк, звертаючись з клопотаннями. Тому фактично ця справа може тривати і 10, і 15 років.

Власне, цей кейс цілковито демонструє факт того, що правоохоронці разом з прокуратурою просто намагаються, відкриваючи абсолютно повністю безпідставне кримінальне провадження, чинити своєрідний тиск на бізнес.

Як обшуки та дії правоохоронців не дають бізнесу розвиватись

Як на вашу компанію, бізнес вплинули обшуки?

Віктор Московченко:

Ми зайнялися БПЛА. І до нас приїжджають американці, англійці, вони хочуть передавати нам технології. Але перед цим вони залучають людей, які їм пишуть довідку, що можна з нами мати справу.

QuoteВідкривається Open Data Bot. А там всюди — ухвала, ухвала, ухвала. Для них це дикість, тому що в них немає мільйонів обшуків. І вони кажуть, що ви класні хлопці, інженери, вони бачать наші вироби, але дуже бояться з нами мати справу.

Це такий удар по нашій репутації від нашої держави. А ми їм кажемо: відкривайте «Нову пошту», Open Data Bot. А там — ухвала, ухвала, ухвала. Відкривайте «Сільпо» – ухвала, ухвала, ухвала. Відкривайте «Добробут»… Тобто виходить, що в Україні, якщо бізнес нормально працює, не потрібно ніякого складу злочину. Як це пояснити американцям, англійцям? Як?

Чи можете ви орієнтовно підрахувати збитки, що поніс ваш бізнес через дії силовиків?

Одна з фірм відібрала у нас право на дистрибуцію, тобто ми нічого не зробили поганого, а у нас забрали право торгувати цим товаром на території України, і прокурору на це байдуже.

QuoteЛюди втратили можливість заробляти собі на життя, зруйнована репутація. Ми ж не бандюки. Ми приходимо на військовий завод, виходить есбеушник і каже, а ми не можемо з вами працювати, тому що у вас ухвала. Так ми нічого не зробили, ніякого злочину.

Як це вплинуло не тільки на вас, як власника, але й на колектив?

Це просто вбиває бізнес. Тому що люди відмовляються бути директорами.

У нас були обшуки у 2019 році, приблизно за такою самою історією. Але вони прийшли не туди, де директорка реально живе, а де прописана, до її матері. А мати була сердечниця. І вона померла за півтора місяця. Зараз же наша директорка знову на похоронах, тому що у серпні 2023-го прийшли додому до неї, до її чоловіка.

У чоловіка батько був сердечником. Вони роздратували людей, тесть після цього почав хворіти більше й більше. Люди хворіють, люди вмирають, люди не народжують дітей. І ніхто за це не несе ніякої відповідальності.

Чому «Маніфест 42» допоміг не всім

«Маніфест 42» вплинув на впровадження мораторію на обшуки від силовиків, але от він закінчився. Ба більше, деяких обшукували й під час дії мораторію. Як ви оцінюєте його ефективність?

Для мене під час мораторію нічого не змінилось, скажу вам чесно.

Гліб Тимофіюк:

Потрібно було все ж таки кардинально змінювати законодавство, повністю виганяти всіх правоохоронців з кабінетів, заповнювати ці кабінети новими правоохоронцями, які мають потрапити туди через якусь розумно розроблену систему відбору.

QuoteПід час дії мораторію на обшуки бізнесу представники органу досудового розслідування часто апелюють до того, що президент заборонив тиснути на доброчесний бізнес, а не на недоброчесний, а вони самі вже «визначають», який бізнес доброчесний, а який ні (каже Гліб зі свого досвіду спілкування з правоохоронними органами).

Всі заборони, мораторії і так далі настільки нечіткі – правоохоронці використовують ці заборони на свій розсуд.

Як у Віктора Московченка незаконно відібрали паспорт Канади та печатку фірми

Новий лист від Нацполіції з аналогічною справою

Віктор Московченко:

1 травня ми отримали лист від Національної поліції. Знову в нас купив якийсь посередник, продав кудись, приходить запит від Нацполіції, вимога надати документи, накладні, за якими ми продавали.

Знову ми ніякого відношення до кінцевого споживача не маємо, до бюджетних грошей не маємо. Ми продавали комерційній структурі. Ця схема називається «каністрою», коли зливають все — тих, хто продавав за бюджет, і хто продавав комерційній структурі.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉