Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Правила ProZorro змінили за рекомендацією ЄС і Світового банку — Open Contracting Partnership

Віктор Нестуля з Open Contracting Partnership (зліва) нагадує, що скасування аукціонів в системі ProZorro — це рекомендація ЄС та Світового банку. Фото: ФБ Віктора Нестулі

Віктор Нестуля з Open Contracting Partnership (зліва) нагадує, що скасування аукціонів в системі ProZorro — це рекомендація ЄС та Світового банку. Фото: ФБ Віктора Нестулі

3 січня стало відомо, що уряд «під ялинку» скасував електронні аукціони в системі ProZorro — поки що тимчасово, на період дії воєнного стану. Це рішення вже викликало багато дискусій. The Page запросило коментарі в людей, причетних до публічних закупівель.

Віктор Нестуля, керівник напрямку підтримки України, Open Contracting Partnership, голова правління Коаліції RISE Ukraine, не бачить у цьому «ніякої зради»:

Quote«Постанова Кабміну не протирічить дорожній карті ЄС. Навпаки, саме Євросоюз наполягає на тому, щоб зробити аукціони опціональними для публічних закупівель. Україна дискутувала з ЄС щодо обов’язковості аукціонів ще з 2015 року, коли розробляли ProZorro. У процесі гармонізації нормативної бази рано чи пізно Україна мала змінити технічний функціонал ProZorro.

Я бачу більше нюансів у тому, як швидко бізнес дізнається про ці зміни та відреагує на них. Зараз критично важливо поінформувати всіх учасників тендерів, що відбуваються з 3 січня. Досі в ProZorro були трираундові аукціони, але тепер бізнес має змінити стратегію поведінки на аукціонах. Дотепер деякі учасники «торгувалися» з власними «прокладками». Після скасування аукціонів учасники мають одразу називати найнижчу цінову пропозицію, щоб перемогти конкурентів.

QuoteДосвід Молдови: зниження ціни на торгах без аукціону може бути більшим, ніж на аукціоні.

Є досвід Молдови, де функціонує схожа з ProZorro система електронних закупівель M-tender. Там уже запустили опціональні аукціони: замовник сам визначає, купувати на аукціоні чи ні. Практика та дослідження доводять, що загалом зниження ціни на торгах без аукціону може бути більшим, ніж на аукціоні.

Мінекономіки зараз саме буде досліджувати, за якими категоріями товарів аукціон має бути обов’язковим, а де може бути опціональним. Попереду зміни нормативної бази, щоб надати замовнику право обирати, де він хоче бачити аукціон, а де ні».

The Page запитало також про те, чи не призведе потенційне скасування аукціонів на відбудову зруйнованих міст (про що говорила Юлія Свириденко) до зловживань грошима міжнародних партнерів.

В.Н.: «Будівництво — окреме питання. Підготувати та якісно провести тендер на будівництво доволі складно, а за аукціоном і поготів.

QuoteЗа правилами міжнародних організацій, які фінансуватимуть майбутню відбудову України, зокрема Світового банку (а значна частина коштів на відбудову піде саме з міжнародних трастів на кшталт нього), аукціонів у тендерах на будівництво немає. Постачальники одразу подають фінальні цінові пропозиції, за якими готові будувати.
QuoteСкасування аукціонів на тендери з відбудови України — одна з рекомендацій Світового банку.

Світовий банк останні пів року дуже тісно співпрацює з Мінекономіки та з ProZorro. Уже проаналізували, чи відповідає система ProZorro вимогам Світового банку, надали 7 рекомендацій, що потрібно змінити, щоб закупівлі на відбудову України шли не через паперові процедури СБ, а через відкриту електронну систему ProZorro, щоб світовий бізнес міг брати участь у цих закупівлях. Скасування аукціонів на будівельні тендери — це одна з рекомендацій банка. Знову-таки, тут немає жодних протиріч. Якщо ми хочемо, щоб гроші на відбудову України йшли через ProZorro, то нам потрібно виконати міжнародні рекомендації».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
Коментарі
Всі новини