Facebook Pixel

Кабмін тимчасово скасував відкриті електронні аукціони на ProZorro: чи спрацює перша пропозиція ціни

Кабінет міністрів України тимчасово змінив правила проведення торгів на ProZorro — електронні аукціони скасовано, працюватиме перша пропозиція учасника торгів.

Про це йдеться в Постанові уряду № 1495 від 30 грудня 2022 року.

Аукціонні торги скасовано на найближчі 6 місяців, інші зміни — на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів із дня його припинення або скасування.

Quote«Через постійні обстріли з боку рф об’єктів енергетичної інфраструктури не всі учасники торгів у системі електронних закупівель ProZorro мають можливість брати участь в електронних аукціонах», — так пояснили постанову уряду в Мінекономіки.
Quote«Як відповідь на блекаути, ми тимчасово скасували електронні аукціони. Від сьогодні всі торги, що буде оголошено в ProZorro, проводитимуться без аукціону. Тобто тендерна пропозиція учасника є остаточною, і виграє той, хто дав найменшу ціну під час подання пропозиції. В умовах відключення живлення та інтернету не всі учасники мали можливість торгуватися на аукціоні. Тоді як рівний доступ є ключовим принципом публічних закупівель. Ми повернемо аукціони щойно ситуація стабілізується», — прокоментувала Юлія Свириденко, перший віцепрем’єр-міністр — міністерка економіки України.

Також у Кабміні зараз розглядають можливість змінити процедури публічних закупівель на постійній основі, зокрема в будівництві.

Quote«Було багато дискусій, чи потрібні аукціони для складних предметів закупівлі, наприклад будівництва. Директивами ЄС передбачено, що аукціони мають бути опціональними. На вимогу World Bank Ukraine ми реалізуємо окрему процедуру, у якій аукціони будуть опціональними, тобто за рішенням замовника. Тому за 1 — 2 місяці подивимося на цифри: якщо підтвердиться, що в різних категоріях закупівель стратегія тендеру без аукціону може бути ефективнішою, повернемо аукціони як опціональний інструмент торгів для всіх закупівель», — пояснила Юлія Свириденко.

Також, за її словами, цією постановою було скасовано локалізацію під час закупівель на потреби ЗСУ. Тобто пікапи, вантажний транспорт, «швидкі» та інше тепер можна купувати на потреби ЗСУ без урахування вимог локалізації.

Quote«Ахахах))) Влада тупо скасувала аукціони у відкритих торгах взагалі. Я не жартую, — прокоментував Юрій Ніколов з порталу «Наші Гроші». — Вам не здалося. Скасували саме те, чим пишалися «прозорники» з часу створення нової системи після Майдану. Кабмін ухвалив рішення про повне скасування аукціонів на відкритих торгах. Нічого не пояснюючи. Приховуючи факт ухвалення під новорічну ялинку 30 грудня. Тобто переможця тепер визначатимуть за стартовою заявкою учасника. Їм не дадуть можливості поторгуватися вниз для заощадження бюджетних грошей. Я ж говорив: не треба закривати «Вісник держзакупівель», ще стане в пригоді))) Фактично тепер «Прозорро» перетворюється на ВДЗ. Залишилося ще поновити Тендерну палату та відкрити офіс на Прорізній для приймання прохачів, що хочуть «одним очком глянути на вже подану пропозицію конкурента — хочу свою на 5 копійок меншою зробити». Я ж говорив, що рано чи пізно вони знесуть принципи «Прозорро» в унітаз. Мабуть, війна все спише?»

Микола Смирнов, юрист, експерт із тендерів, співзасновник Clarityapp.pro, партнер ЮК «Правое Дело», бачить принаймні два ризики в скасуванні електронних аукціонів:

  • відсутність можливості зниження ціни;
  • поступове знищення механізмів, які закладено в закон, реформу, дух та ідею ProZorro. Так потроху й знищать усе, а після перемоги скажуть: «ну нормально ж під час війни працювало, так і залишимо».

Нагадаємо: рішення Кабміну протирічить як рекомендаціям World Bank, так і 7 пунктам рекомендацій Єврокомісії з дорожньої карти зі вступу у ЄС. Створення системи публічних державних закупівель — одне з досягнень України, автоматична електронна система публічних закупівель ProZorro за п’ять років існування заощадила державному бюджету України 150 млрд грн (приблизно 5 млрд євро).

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉