У січні 2022 року в Антарктиді на станції «Академік Вернадський» встановлять артінсталяцію «Дім. Спогади». Її дизайном займаються архітектори balbek bureau, а виконанням — дослідно-конструкторське бюро «Майстерня Чудес» і «Сільпо».
На території станції розташований виведений з експлуатації старий паливний бак. Це чи не перший об’єкт, який бачать відвідувачі, він також потрапляє на більшість туристичних фото.
Чимало років Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ) хотів переосмислити естетику цієї індустріальної споруди: зробити суворий пейзаж приємнішим для полярників і презентувати Україну міжнародній спільноті. Здійснити цю мрію науковців запропонувала мережа «Сільпо».
«Дім. Спогади» — це ескіз із металу, що повторює обриси українського будинку навколо паливного бака. Для наших дослідників це живий спогад про дім. Для туристів — можливість познайомитися з Україною.
Навколо будинку можна буде прогулятися та дізнатися більше про Україну: на стінах бака розмістять панелі з фактами про нашу країну та станцію, а також символічними предметами на кшталт грудки чорнозему чи фрагмента вишиванки.
«Ми запропонували створити інсталяцію, натхненну типовим українським будинком — таким, що асоціюється з теплом, затишком і канікулами в бабусі, — розповідає Слава Балбек, засновник balbek bureau й автор ідеї артінсталяції. — Ми проаналізували будівлі в різних областях і склали збірний образ української хати — з шиферним дахом, димарем і характерними вікнами. Відтворити цей образ вирішили за допомогою тонкого деталізованого каркаса навколо бака. За нашим задумом, інсталяція має нагадувати ескіз олівцем: ніби хтось пригадує свій дім і робить замальовку з памʼяті».
«Коли вперше побачили ідею, ми були в захваті. Це доповнена реальність дому, за яким тужать і водночас радіють спогадам про нього, — ділиться Євген Дикий, директор НАНЦ. — Ми вдячні команді, що вона взяла до уваги всі наші побажання. Адже артінсталяція має нести красу в максимально несприятливих умовах: морози до –30оС, шквальні вітри, метрові замети снігу та тисячі надзвичайно допитливих представників антарктичної фауни. Крім цього, вона має досить легко монтуватися з мінімальним обладнанням і персоналом, а також бути проста в догляді».
Архітектори та інженери конструюють інсталяцію «Дім. Спогади» з огляду на сувору погоду, обмежені ресурси на станції, а також довгу дорогу на криголамі в Антарктиду.
«Ми працюємо над тим, аби зробити конструкцію простою для транспортування та монтажу, — розповів Мітя Зінов’єв, керівник «Майстерні Чудес». — Деталі будуть чітко промарковані та скомпоновані за секціями, тож будиночок буде легко відтворити за інструкцією. Металеві труби, виконані з іржостійкої сталі, складатимуться в легкий, але міцний каркас. Додаткову стійкість до негоди забезпечать троси, якими ми укріпимо конструкцію. Щоб переконатися в стійкості арту, ми попередньо протестуємо його в Україні разом із полярниками».
Наразі завершені конструкторські роботи та розпочато збирання. Після тестового монтажу за участю полярників в Україні інсталяція знову буде розібрана, а всі матеріали будуть завантажені на криголам «Ноосфера», щоб відправитися до Антарктиди в січні 2022-го. Учасники 27-ї Української антарктичної експедиції на станції будуть уже самостійно споруджувати об'єкт за кресленнями.