У Києво-Святошинському районі забудовник отримав дозвіл на будівництво багатоквартирного будинку, а через два тижні вже «побудував» 9-поверхову будівлю. Про це розповів Володимир Копоть, СЕО та співзасновник проєкту Monitor. Estate, посилаючись на дані Реєстру дозвільних документів у сфері будівництва.
Дев'ятиповерховий будинок у ЖК «Софіївські Липки» по вул. Свободи, 1с у селі Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району, якщо вірити офіційним документам, будували менше ніж місяць: 25 серпня будівництво розпочали, а вже 14 вересня будинок отримав сертифікат про готовність.

Реєстр довільних документів /e-construction.gov.ua
З відкритих джерел відомо, що будівництво в житловому комплексі ведеться за цегляною технологією. У такому разі будівельні норми обов'язково передбачають технологічні перерви та час на зміцнення матеріалів.
Потрібно зробити улаштування потужного фундаменту, потім його гідроізоляцію, монтаж кладки цегли, міжповерхових перекриттів, монтаж покрівлі, вікон, дверей, утеплення та гідроізоляцію будівлі, а також провести оздоблювальні роботи. Будівельний цикл проєкту — у середньому від 1,5 до 2 років залежно від поверховості, сезону, у якому стартували, темпів будівництва.
За місяць 9-поверховий будинок вирости ніяк не міг, а от будувати в обхід містобудівних норм і без потрібного пакету дозвільної документації, як показує практика, в Україні вміють.
За словами Володимира Копотя, СЕО Monitor. Estate, з огляду на регуляторно-дозвільну систему в Україні дешевше будувати взагалі без дозволів, ніж узаконювати будівництво заднім числом.
«Логіка проста: раз побудували, хіба будуть зносити? Ну й корупційний складник, звісно, ніхто не виключав. Поки не буде реальних прецедентів кримінальної відповідальності, будемо спостерігати подібні ситуації», — вважає юрист.
Однією з причин появи подібних «будинків-грибів» може бути саме реформування Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ), яке почалося на початку року. Три джерела на ринку нерухомості повідомляли раніше, що процес видачі дозвільних документів і сертифікатів про готовність штучно гальмується, а корупційний складник у розв'язанні цього питання нікуди не дівся.
«Реформу ДАБІ почали, але корупція нікуди не поділася. Є люди, які зацікавлені в матеріальній винагороді за лобіювання інтересів одних і умисне затягування процесу для інших. У нас документи на збудований будинок лежать уже третій місяць, чекають свого часу. Якщо є бажання платити й потрапити в хаотичну чергу швидше, можливість завжди є. Але такса вище, ніж була, щонайменше вдвічі», — розповіло джерело .
Нагадаємо, що раніше йшлося про корупційний тариф $5/кв. м, а зараз, за словами забудовників, він подвоївся.
Копоть впевнений, що причина не тільки в реформі ДАБІ. «Очевидно, що є проблема неефективності державного контролю за будівництвом. Виходить, що правоохоронці та представники органів контролю бачать нове будівництво, але закривають на нього очі, не перевіряють дозвільні документи», — пояснив він. А з перевірками приходять лише в тому разі, якщо є команда згори.
«Сама реформа органу ДАБІ ефекту не дасть, адже будуть люди, які не бачать далі свого носа через низку причин», — зазначив Копоть.
Нагадаємо, що в Києві просіло введення в експлуатацію готових новобудов. У період із березня до вересня 2020 року органи контролю у сфері містобудування та архітектури видали приблизно 124 сертифікати про введення в експлуатацію будинків із класом наслідків СС3.