Facebook Pixel

Чому в Києві вже пів року не вводять в експлуатацію готові будинки

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Уже пів року в столиці практично не вводяться в експлуатацію готові житлові об'єкти.

Інвестори нервують, забудовники висловлюють претензії в бік Державної архітектурно-будівельної інспекції, а сама ДАБІ переважно відмовчується.

Або в кращому разі незграбно виправдовується тим, що перебуває в стадії реорганізації. Дійсно, вищезгадані проблеми забудовники відчувають із початку весни цього року, коли новий Кабмін взявся реформувати ДАБІ.

Компанії неофіційно скаржаться на те, що ДАБІ спеціально гальмує видачу сертифікатів — з березня отримати цей документ офіційним шляхом неможливо, через те в експлуатацію вводяться лише одиниці з усієї кількості готових об'єктів.

Інвестори нервують, і забудовники змушені заселяти покупців у фактично готові будинки. Люди живуть у них, роблять ремонти у квартирах.

Але якщо об'єкт офіційно не введений в експлуатацію, мешканці не можуть отримати права власності, їхній будинок не має адреси, і він підключений тільки до тимчасових інженерних комунікацій. Це нонсенс, коли будинок повністю готовий, але за документами він значиться як будівництво.

ДАБІ в Києві зараз відмовляється видавати сертифікати фактично всім забудовникам. Цю проблему компанії намагаються розв'язати різними офіційними й неофіційними шляхами.

Звертаються до Кабміну, до Офісу президента, інших владних структур — всюди, де є впливові друзі та знайомі. Іноді допомагає просто випадок. А телефонне право, виявляється, працює навіть зараз.

ДАБІ видає забудовнику різні дозвільні документи, адже розпочати роботи можна лише після того, як отримано «Дозвіл на виконання будівельних робіт».

Також інспекція документально схвалює будь-які зміни в даних про початок виконання будівельних робіт та в дозволі на їхнє виконання. Але завершеним будівництво де-юре вважається тільки після того, як об'єкт отримав сертифікат від ДАБІ.

Це є кінцевою стадією документального оформлення будівництва і відправною точкою для реєстрації прав власності, а також подальшої експлуатації будівлі.

Процедура така: від ДАБІ об'єкт оглядає інспектор, який упродовж 10 робочих днів дає свій висновок. Він одразу може бути позитивним, а може містити зауваження, які забудовник має виправити.

Після виправлення зауважень нових після повторної інспекції раніше зазвичай не виникало. До березня цього року на отримання сертифіката компаніям потребувалося від двох тижнів до місяця максимум.

Зараз інспектори так само приїздять на об'єкти. Але тепер кількість зауважень стала набагато більшою. А озвучують вони їх не всі одразу, а одне за одним по черзі. Після усунення забудовником одного зауваження інспектор приїжджає й фіксує наступне.

А коли усунули й це, інспектор знову з'являється на об'єкті та знову знаходить якусь причину, щоби відмовити у видачі сертифіката. Час отримання документа для компаній усе відтягується й відтягується. За таких умов він взагалі наближається до нескінченності.

Найчастіше ці зауваження інспекторів дріб'язкові, формальні — пів року тому на такі «недоліки» вони взагалі не звертали уваги.

Наприклад, одній із компаній у сертифікаті відмовили тільки через те, що автопарковка поруч із житловим будинком була розмічена не так, як вважає правильним інспектор, тому будинок не вводиться в експлуатацію вже пів року!

Трапляються й зовсім курйозні претензії. Так, одному з об'єктів було відмовлено в сертифікації через те, що він не підключений до постійного джерела електропостачання.

Хоча, згідно з чинним законодавством, до постійної схеми будинок підключають уже після того, як він отримає сертифікат. Також буває, що забудовникам не видають сертифікат без будь-яких пояснень.

У висновку Державної архітектурно-будівельної інспекції написано, що відмовлено, а в графі «причини» — просто прочерк.

Якщо ж інспектор раптом дав об'єкту «добро» на сертифікацію або дозвіл на будівництво, то на авансцену виходить нинішній в.о. глави ДАБІ Богдан Федоренко. Він — остання інстанція й особисто знаходить якісь нові проблеми з будівництвом і причини відмовити.

Ми всі розуміємо, що забудовники не могли всі разом одночасно почати «халтурити». І те, що інспектори — люди підневільні й лише виконавці.

Питання: навіщо керівництву ДАБІ й тим, хто її нині контролює, свідомо створювати забудовникам подібні проблеми? А разом з ними і їхнім інвесторам?

Гадаю, цього разу інвестори виявилися заручниками «розбірок» на рівні, де на простих смертних увагу просто не звертають.

Як неофіційно розповідають представники забудовників, раніше відкат за отримання сертифіката обходився компаніям у $5 за квадратний метр збудованого. А навесні ця такса нібито зросла в рази: від $15 до $25 за квадрат.

І цю суму потрібно платити як за дозволи від ДАБІ на будівництво, так і за отримання сертифіката! Порахуємо висотку лише на один під'їзд, у якій від 10 тис. до 15 тис. кв. м. Щонайменше — $150 тис., максимум — $375 тис. на кожному етапі.

І покладається все це корупційне навантаження врешті-решт на покупців житла. Крім того, в економкласі, де низький профіт, це становить 40-50% дохідності.

Такі суми будівельні компанії платити відмовляються, і нині протиборчі сторони застигли в очікуванні. Одна сподівається, що забудовники таки поступляться.

А компанії згуртувалися у своєму бажанні дочекатися, коли їх припинять намагатися настільки відверто грабувати. До суду щодо регулярних відмов ДАБІ вони не звертаються — марно. Забудовники чекають, що влада таки відреагує на нездорову ситуацію.

Чекають, що вона з'ясує, хто дає установки керівництву Державної архітектурно-будівельної інспекції та хто, власне, стоїть за цим будівельним рекетом.

Владі й самій вигідно в усьому цьому розібратися. Адже ДАБІ завжди вважалася підконтрольною їй структурою. А такі дії інспекції кидають тінь і на Кабмін, і на Офіс президента.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]