Громадянам України можуть зробити перерахунок плати за комунальні послуги, якщо вони доведуть, що були відсутніми у своїх квартирах понад 30 днів із початку воєнного вторгнення росії.
Споживач має надати комунальним підприємствам підтверджувальний документ, щоб не сплачувати за комунальні послуги за час своєї відсутності, повідомила заступниця міністра громад і територій Наталія Хоцянівська в коментарі одному з національних телеканалів.
Сплата комунальних послуг для переселенців
Якщо людина понад 30 днів була відсутня у своїй квартирі, вона має право на перерахунок платежів, пояснила Хоцянівська. Така довідка буде підставою для того, щоб постачальник послуг зробив перерахунок.
Для цього треба звернутися із заявою до постачальника послуг, а також засвідчити свою відсутність одним із документів:
- довідкою про проходження лікування;
- довідкою про тимчасове проживання внутрішньо переміщеної особи;
- довідкою, яка свідчить про службу в ЗСУ.
Водночас у Мінрегіоні додали: якщо споживач звернеться з такими документами до ЖЕКу, процедура перерахунку стосуватиметься тільки холодної, гарячої води та поводження з побутовими відходами.
«Якщо споживач надасть інформацію і газопостачальній компанії про те, що він не перебував у своїй квартирі, нарахування також буде скореговано», — пояснила заступниця міністра.
Також чиновниця уточнила, що йдеться лише про рахунки за комунальні послуги, починаючи з 24 лютого 2022 року.
«Це [перерахунок —
] не стосуватиметься послуг із теплопостачання. Попри те, перебуває споживач у квартирі чи виїхав, послуга в будь-якому разі надається. Це стосується й управління багатоквартирним будинком: якщо хоч декілька родин залишилися в будинку, послуги з його утримання надаються. Тобто за місця загального користування всі споживачі мають проводити розрахунки», — пояснила Хоцянівська.
Чи треба сплачувати за послуги, якщо житло зруйновано
Якщо житло зруйновано, комунальні послуги не надаються, відповідно плата не має нараховуватися.
«Органи місцевого самоврядування проводять обстеження зруйнованого й пошкодженого житла. Ця інформація передається на підприємства. Відповідно нарахування за такими будинками проводитися не може. І навіть якщо білінгові системи налаштовані так, що нарахування здійснюються в автоматичному режимі, коригування обов'язково буде проведено», — наголосила заступниця міністра.
Яка ситуація з комунальними боргами
Заборгованість за спожиті енергоносії та комунальні послуги на початок 2022 року сягала майже 40 млрд грн без урахування вартості природного газу та електроенергії. Зараз, під час бойових дій, облік заборгованості ускладнений.
Ситуація з нарахуванням плати за комунальні послуги в регіонах відрізняється, наголосили в Мінрегіоні. Особливо складно з розрахунками в регіонах, де ведуться бойові дії, а також у деокупованих.
«Так, у Покровську Донецької області споживачі розрахувалися за тепло, отримане в березні, на 11%, у Харкові — на 12%. Знизилися платежі й за холодну воду. Водночас є тилові регіони, де споживачами забезпечені платежі на рівні 100%», — розповіла Наталія Хоцянівська.
Рівень погашення заборгованості в містах також відрізняється, але він достатньо високий. Для прикладу: сумчани розрахувалися з підприємством «Сумитеплоенерго» за березень на 72%, у Ніжині — на 68%. Рівень розрахунків за постачання холодної води ще вищий.
У тилових регіонах, наприклад, споживачі Ковеля та Старокостянтинова Хмельницької області розрахувалися за спожите в березні тепло на 100%.