У дайджесті новин ринку нерухомості редакція пропонує добірку актуальних новин зі світу українського і зарубіжного девелопмента та будівельного сектору. Ми відібрали головне за 7 днів, щоб ви знали справжній стан речей.
Вагіф Алієв вийшов з управління ТРЦ Blockbuster Mall
Найбільший торговий об'єкт на ринку комерційної нерухомості України офіційно змінив керуючого. Тепер за всіма бізнес-процесами в ТРЦ Blockbuster Mall cлідкує Олександр Спектор, партнер Вагіфа Алієва (ТРЦ «Мандарин Плаза», БЦ «Парус»), а за брокеридж — Colliers International (Україна). Раніше це була компанія NAI Ukraine.
«Наразі ми приймаємо естафету з наповнення орендарями одного з найбільших і найочікуваніших проєктів Києва – ТРЦ Blockbuster Mall. Враховуючи потенціал об'єкта, його значущість для ринку ритейлу, ми з великою відповідальністю підходимо до реалізації поставленого перед нами завдання. Наша головна мета — дотримання узгодженої стратегії розвитку з урахуванням актуальних тенденцій ринку та створення максимально якісного tenant-mix для успішної роботи», — пояснив керуючий директор Colliers International (Україна) Олександр Носаченко.
За словами представника однієї з консалтингових компаній, який побажав залишитися неназваним, такі зміни пояснюються простими бізнес-інтересами. Спектор, який виступав співінвестором ТРЦ, втомився чекати обіцяного напливу орендарів і миритися з порожніми площами. Тепер наповнення торгового центру відбуватиметься під його безпосереднім керівництвом.
Зараз у торговому центрі працює один якірний орендар — супермаркет «Сільпо» і ще кілька магазинів. За найсвіжішими даними, IKEA обіцяє зайти на об'єкт у серпні цього року.
Нагадаємо: Blockbuster Mall — це один з 10 найбільших торговельних центрів, які Вагіф Алієв планує побудувати в Києві. Серед інших об'єктів — Lesnaya Mall (300 тис. кв. м) і Hippodrome Mall (450 тис. кв. м), а також Ocean Mall (300 тис. кв. м)
ДОВІДКА: ТРЦ Blockbuster Mall – найбільший об'єкт торговельної нерухомості на ринку України. Орендна площа проєкту після запуску 1-ї та 2-ї черг складе близько 160 тис. кв. м. Відкриття об'єкту відбулося 20 листопада 2019 року.
Якірним орендарем є супермаркет «Сільпо» з площею понад 8 тис. кв. м. На сьогодні це найбільший супермаркет України.
Доставка останньої милі «з'їдає» половину загальних витрат ланцюжка поставок
За підрахунками компанії Cushman & Wakefield, зменшення відстані від міського складу до першого пункту доставки на 10 хвилин дозволяє заощаджувати 1 млн євро на рік.
Як показало міжнародне дослідження консалтингової компанії, на доставку останньої милі може припадати понад 50% загальних витрат ланцюжка поставок електронної комерції.
«Остання ланка» відноситься до крайнього етапу в ланцюгу поставок електронної комерції, незалежно від того, здійснюється вона автомобілем чи електровелосипедом, в міських чи сільських районах, до пункту самовивозу чи будинку.
Саме управління цим процесом має колосальний вплив і на час доставки, і на вартість. Cushman & Wakefield пов'язує величезну частку витрат на доставку останньої милі з неефективним транспортуванням — особливо це стосується густонаселених європейських міст з постійними пробками.
За словами Дмитра Пасенкова, керівника департаменту складської та логістичної нерухомості Cushman & Wakefield в Україні, високі орендні ставки на міські й приміські склади в Європі виправдовують себе завдяки величезній економії загальних транспортних витрат та істотному скороченню часу на доставку. Рівень цих орендних ставок відображає зрілість ринку електронної комерції в кожному місті і потребу в таких складах. Європейські компанії враховують цю тенденцію для ухвалення бізнес-рішень з управління нерухомістю, реструктуризації портфеля, вибору земельної ділянки та оптимізації маршрутів доставки.
«Остання ланка є найдорожчою частиною логістичного ланцюжка поставок, але це також єдина ланка електронної комерції, де відбувається взаємодія з клієнтом у реальному житті. Оптимізація останньої ланки не тільки здатна збільшити доходи, але й поліпшити загальну репутацію компанії завдяки якісному і швидкому обслуговуванню клієнтів», — пояснив він.
Нагадаємо: остання миля — це момент доставки від офісу або розподільчого центру логістичного оператора до фактичного місцезнаходження кінцевого одержувача. Основними способами доставки останньої милі стали кур'єрська служба, пункти мобільної видачі та почтомати.
Раніше ми писали про тенденції та підсумки року на ринку складської нерухомості України.
Близький кінець ДАБІ: Олена Шуляк назвала терміни
Державну архітектурно-будівельну інспекцію можуть ліквідувати в найближчі два тижні. Про це заявила нардепка від партії «Слуга народу», представник Кабінету міністрів у Верховній Раді Олена Шуляк в одному зі своїх публічних виступів перед учасниками ринку.
За її словами, без ліквідації цього «корупційного монстра» далі буде складно розвивати будівельну галузь і залучати інвестиції.
При цьому вона не заперечує необхідності контролю за ринком нерухомості. Знайти компроміс може допомогти тотальна діджиталізація: це і е-кабінет, і відкриті реєстри даних. До речі, за перші 2 місяці роботи е-кабінету, за словами Шуляк, розпочалося більше 1 тис. будівництв, ще 500 об'єктів введено в експлуатацію.
Тим часом ДАБІ, за словами голови Конфедерації будівельників України Льва Парцхаладзе, встановила абсолютний рекорд у частині відмов з 2013 року: показник відмов у дозволі на будівництво або введенні будинків в експлуатацію зріс до 11,4%.
Це паралізує роботу будівельного ринку і дуже заважає девелоперам, які зривають терміни. До речі, останні серед головних своїх бід найчастіше називають саме корумповану й недосконалу роботу в частині видачі дозвільної документації.
Нагадаємо: за неповні 6 років, які існує ДАБІ, було кілька спроб налагодити чітку й прозору роботу цього відомства. Але це не дуже виходило, адже гравці ринку майже в один голос твердили, що корупційна складова в роботі ДАБІ становила до 3 млрд грн на рік.