Facebook Pixel

Залужний про контрнаступ, бунти у Франції та заклик до НАТО: дайджест 26 — 30 червня

Чому Україні потрібні винищувачі та як НАТО може зупинити війну: дайджест 26-30 червня

Чому Україні потрібні винищувачі та як НАТО може зупинити війну: дайджест 26-30 червня

Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний пояснив в інтерв'ю The Washington Post, чому Києву необхідні винищувачі, у Франції тривають заворушення після вбивства підлітка поліцією, а Угорщина знову блокує гроші для України.

Тим часом колишній посол НАТО в США Іво Даалдер пояснив, коли НАТО має напряму втрутитися у війну, а колишній віцепрезидент США Майк Пенс у Києві запевнив Україну у своїй підтримці.

The Page пропонує дайджест, яким завершується робочий тиждень 26 — 30 червня 2023 року.


Валерій Залужний: без снарядів і літаків гинуть тисячі людей

Валерій Залужний: без снарядів і винищувачів вмирають тисячі людей. Фото: Getty Images

Валерій Залужний: без снарядів і винищувачів вмирають тисячі людей. Фото: Getty Images

Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний у рідкісному інтерв’ю The Washington Post висловив розчарування тим, що хоча його найбільші західні прихильники ніколи не розпочали б наступ без переваги в повітрі, Україна й досі не отримала сучасні винищувачі, водночас від Києва очікують швидкого звільнення території від російської окупації.

Залужний також сказав, що українські Сили оборони потребують принаймні не меншої кількості артилерійських снарядів, ніж має ворог, але в реальності їх може бути вдесятеро менше.

Тому, за словами Залужного, його «дратують» твердження про надто повільний контрнаступ України.

Quote«Це не шоу, яке дивиться весь світ і на яке робить ставки чи щось таке. Кожен день, кожен метр дається кров’ю», — заявив Залужний.

Питання, які турбують його щодня: коли західні партнери України нададуть необхідну йому зброю, зокрема, більше боєприпасів і F-16? І як можна очікувати, що він виконає роботу без них?

Залужний сказав, що передає своє занепокоєння голові Об'єднаного комітету начальників штабів США генералу Марку Міллі кілька разів на тиждень.

Quote«У нас домовленість: ми на зв’язку 24/7. Тому іноді я можу зателефонувати та сказати: «Якщо я не отримаю 100 тис. снарядів за тиждень, 1000 людей загинуть. Постав себе на моє місце», — сказав він.

Але не Міллі вирішує, отримає Київ літаки чи ні, уточнив Залужний:

Quote«Просто поки це рішення ухвалюється, щодня помирає багато людей, дуже багато».

Чому Leopard не врятують фронт без літаків

leopard2.png

Напередодні давно запланованого контрнаступу Україна вперше отримала західні бойові танки, зокрема Leopard німецького виробництва. Ці танки дебютували на полі бою. Декілька з них уже знищено, визнав Залужний, додавши:

Quote«Ми не катали Leopard на парадах і не дозволяли політикам чи знаменитостям фотографуватися з ними. Вони прибули сюди на війну. А Leopard на полі бою — не Leopard, а мішень».

На командному пункті в Залужного є екран, який показує авіацію країн НАТО на західному кордоні України, українські та російські літаки:

Quote«Скажімо так: кількість літаків, які чергують біля наших західних кордонів, удвічі перевищує кількість російських літаків, які руйнують наші позиції. Чому ми не можемо взяти хоча б третину звідти й перенести сюди?»

За його словами, було б достатньо дуже обмеженої кількості, але вони потрібні, тому що ворог використовує авіацію іншого покоління:

Quote«Це схоже на те, що ми б зараз пішли в наступ із луками та стрілами, і всі сказали б: «Ти що, з глузду з’їхав?»

Найгірший сценарій, який розглядає Залужний, — це загроза застосування Путіним ядерної зброї. Минулого тижня українська розвідка отримала інформацію про те, що російські війська готують «терористичний акт із викидом радіації» на окупованій Запорізькій АЕС.

Quote«Мене це зовсім не зупиняє, — сказав Залужний. — Ми робимо свою роботу. Усі ці сигнали чомусь надходять ззовні: «Бійтеся ядерного удару». Ну і що, здаватися?»

Бунти у Франції: у яких містах і чому відбуваються заворушення

Еммануель Макрон проводить кризову нараду через заворушення у Франції. Фото: Getty Images

Еммануель Макрон проводить кризову нараду через заворушення у Франції. Фото: Getty Images

Президент Франції Емманюель Макрон проводить чергову кризову нараду міністрів на тлі заворушень, які поширилися по всій країні після того, як поліція застрелила підлітка на початку цього тижня, пише The Guardian.

На ранок п’ятниці 30 червня по всій Франції було заарештовано 667 осіб.

Заворушення відбувалися в:

  • Діжоні;
  • кількох містах Бургундії;
  • центрі Марселя на півдні;
  • Ліллі на півночі;
  • Ренні;
  • Ліоні;
  • Тулузі;
  • По;
  • Монпельє.
Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

У Парижі протестувальники влаштували сутички з поліцією, спалили сміттєві баки та вперше в центрі столиці пограбували магазини. Принаймні три міста навколо Парижа, включно з Кламаром, Комп’єнем і Нейї-сюр-Марн, запровадили повну або часткову нічну комендантську годину.

Причиною протестів стало вбивство поліцією 17-річного підлітка алжирсько-марокканського походження на ім’я Нахель. Прокурор Паскаль Праче заявив у четвер, що Нахель помер від пострілу в ліву руку та грудну клітку під час кермування автомобілем після того, як не виконав наказ поліції зупинитися.

За словами Праче, офіцер сказав, що відкрив вогонь, бо побоювався, що він і його колега чи хтось інший можуть потрапити під машину.

Адвокат офіцера, звинуваченого у вбивстві підлітка, Лоран-Франк Лієнар сказав, що офіцер цілився в ногу водія, але його штовхнули, через що той вистрілив хлопцю в груди.

Quote«Його потрібно було зупинити, але очевидно, що [офіцер] не хотів вбивати водія», — сказав він, додавши, що його клієнт був заарештований в надії заспокоїти бунтівників.

Угорщина проти надання грошей Україні

Орбан знову виступив проти допомоги Україні. Фото: Getty Images

Орбан знову виступив проти допомоги Україні. Фото: Getty Images

Угорщина відкидає плани Єврокомісії надати Україні більше грошей і не бажає вносити додаткові кошти для фінансування збільшених витрат ЄС на обслуговування боргу, заявив прем'єр-міністр Віктор Орбан у п'ятницю на полях саміту ЄС у Брюсселі, пише Reuters.

ЄС надасть Україні 50 млрд євро ($54,30 млрд) допомоги на 2024 – 2027 роки, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн 20 червня. Це сталося після перегляду спільного бюджету ЄС на 2021–2027 роки, який був виснажений через пандемію COVID-19, війну в Україні та енергетичну кризу. Висока інфляція та відсоткові ставки також подвоїли витрати на обслуговування боргу.

Quote«Ясно одне: ми, угорці... не дамо більше грошей Україні, поки вони не скажуть, куди поділися попередні майже 70 млрд євро. І ми вважаємо абсолютно смішним і абсурдним те, що ми маємо вносити більше грошей на фінансування витрат на обслуговування боргу за кредитом, від якого й досі не отримали належних нам коштів», — сказав Орбан.

Європейська комісія заблокувала надання Угорщині та Польщі коштів для відновлення через звинувачення в тому, що націоналістичні уряди двох країн завдають шкоди демократії та верховенству права.

Коли НАТО має вступити у війну

У разі ядерної аварії на ЗАЕС НАТО має зупинити Путіна. Фото: Getty Images

У разі ядерної аварії на ЗАЕС НАТО має зупинити Путіна. Фото: Getty Images

Російський президент Володимир Путін зараз переживає найсерйознішу кризу за чверть століття свого президентства, вважає колишній посол НАТО в США Іво Даалдер, пише Politico.

Його слабкість стала очевидною: ніхто з російських силовиків не став на заваді маршу ПВК «Вагнера» до Москви, а з тими, хто це зробив, швидко розібралися.

Жителі Ростова-на-Дону зустріли найманців оплесками та розкритими обіймами. І лише президент Білорусі Олександр Лукашенко зміг переконати Євгена Пригожина відступити.

Безпосереднім наслідком цих подій є те, що і Путін, і його оточення зараз дуже стурбовані власною владою та становищем. Особливо це стосується військового керівництва на чолі з міністром оборони Сергієм Шойгу та начальником Генштабу Валерієм Герасимовим.

Тим часом український контрнаступ набирає обертів. Дев'ять навчених і оснащених Заходом бригад просуваються вздовж трьох різних напрямків на сході та півдні.

Ніхто не знає, що Путін робитиме далі. Критика його війни та російської армії зараз дуже відверта. Тому один зі способів для Путіна спробувати повернути собі ініціативу — нове загострення війни в Україні. Уже є занепокоєння щодо того, що російські війська готуються підірвати ЗАЕС, як вони зробили з греблею Каховської ГЕС. Путін також може піти на відчайдушний крок — застосування ядерної зброї.

Уникнення такої ескалації має бути абсолютним пріоритетом, вважає Даалдер: у разі будь-якого навмисного ядерного інциденту США та ключовим союзникам по НАТО потрібно прямо втрутитися й довести війну до швидкого та повного кінця, допомігши Україні відновити контроль над усією її територією.

Майк Пенс у Києві: як кандидати в президенти США підтримують Україну

Майк Пенс запевнив Київ у підтримці. Фото: Getty Images

Майк Пенс запевнив Київ у підтримці. Фото: Getty Images

Колишній віцепрезидент США та кандидат на прийдешніх президентських виборах Майк Пенс заявив CNN у четвер, що відсіч російській агресії є національним інтересом Штатів.

Про це він сказав після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Києві.

Quote«Надаючи Україні те, що їй потрібно для відсічі російського вторгнення, ми повідомляємо не лише росію про те, що не потерпимо її спроб перекроїти міжнародні кордони, але й інші країни, як-от Китай, отримають повідомлення про те, що вільний світ буде згуртований».

Він також назвав Путіна «військовим злочинцем» і сказав, що «в Республіканській партії немає місця апологетам Путіна».

Пенс запевнив президента Володимира Зеленського, що США й надалі підтримуватимуть Україну, доки не буде досягнуто перемоги, а також справедливості.

Колишній віцепрезидент відвідав Бучу, Ірпінь і Мощун. Він оглянув уламки, зустрівся з місцевими жителями та поклав квіти до меморіалів загиблим у війні.

Візит Пенса став першим візитом кандидата в президенти від Республіканської партії з початку поточної передвиборчої кампанії. Пенс послідовно виступає за надання підтримки Україні. Колишня губернаторка Південної Кароліни Ніккі Гейлі та сенатор від Південної Кароліни Тім Скотт поділяють цю позицію, тоді як колишній президент Дональд Трамп і губернатор Флориди Рон ДеСантіс вважають, що допомога має бути обмежена.

Подякувати 🎉