Facebook Pixel

Втрачена перемога, викрадені діти та Гейлі проти Трампа: дайджест західних ЗМІ

Як викрадали українських дітей. Гейлі проти Трампа: дайджест західних ЗМІ

Як викрадали українських дітей. Гейлі проти Трампа: дайджест західних ЗМІ

Україна втратила шанс на перемогу в 2022 році через нерішучість західних партнерів, стверджується в нещодавно опублікованому уривку з книги кореспондента Wall Street Journal Ярослава Трофімова. Тим часом CNN повідомляє про протидію протиракетної оборони України масованим російським атакам.

Reuters розслідує викрадення окупантами українських дітей, а BBC аналізує шанси Ніккі Гейлі, колишньої представниці США в ООН, стати кандидаткою в президенти від Республіканської партії замість Дональда Трампа.

The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 8-12 січня.

Втрачений шанс: як союзники не дали Україні перемогти

The Washington Post опублікувала уривок із книги кореспондента The Wall Street Journal Ярослава Трофімова «Згинуть наші воріженьки: російське вторгнення і війна за незалежність України». У ньому автор розповідає про те, як у лютому 2022 року у Вашингтоні та в більшості європейських столиць ніхто не сподівався, що Україна переживе напад росії.

Тодішній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон пропонував президентові Володимиру Зеленському створити український уряд у вигнанні в Лондоні.

Зеленський натомість попросив зброю. Напередодні вторгнення США та Велика Британія передали Україні протитанкові ракети Javelin і NLAW, проте ця зброя найкраще підходила для партизанського опору, а не для повномасштабної війни.

З усіх європейських держав лише Польща не впала у відчай, стверджує автор з посиланням на міністра закордонних справ Дмитра Кулебу. Він узяв участь у засіданні Ради національної безпеки Польщі 24 лютого, у день вторгнення. Варшава одразу ж відправила в Україну кілька вантажівок боєприпасів і важкого озброєння.

Стримана допомога Заходу

Не зумівши захопити Київ у березні, путін уже зазнав стратегічної військової поразки в Україні, вважає Зеленський. Українські посадовці запевняли своїх американських колег, що росія вже застосувала проти України всю свою зброю, крім ядерної бомби, тож побоюватися ескалації не було сенсу. Проте Сполучені Штати всерйоз сприймали ядерні погрози путіна.

Під час планування наступальної кампанії 2022 року Зеленський і головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний виступали за наступ до Азовського моря, який розірвав би «сухопутний міст» між росією та Кримом. Автор книги заявляє, що за підрахунками Залужного, для успіху Україні було потрібно близько 90 додаткових гаубиць і боєприпаси до них.

Втім, США відмовили, адже не були впевнені в здатності української армії проводити великі наступальні операції. Без необхідного пакету американської зброї та боєприпасів наступ обмежився Херсонщиною та Харківщиною.

Володимир Зеленський в Сенаті США 21 грудня 2022 року. Тоді допомога США для України вже запрацювала. Фото: Getty Images

Володимир Зеленський в Сенаті США 21 грудня 2022 року. Тоді допомога США для України вже запрацювала. Фото: Getty Images

Як США злякалися української перемоги

Наприкінці вересня 2022 року, коли Сили оборони України блискавично звільнили Харківську область, путін виступив із промовою, оголосивши окуповані території «невід’ємними частинами росії» та знов пригрозивши ядерною зброєю. Україна назвала це блефом. У наступні тижні Київ звільнив місто Лиман у Донецькій області, а згодом Херсон.

Але у Вашингтоні того тижня побоювання щодо російської ядерної ескалації досягли найвищої точки. За оцінками американської розвідки, путін міг би наважитися на ядерний удар у трьох ситуаціях:

  • масштабний напад на власне росію, особливо за участю НАТО;
  • ймовірність втрати контролю над Кримом;
  • остаточний розгром російської армії на полі бою, від якого російська держава «відчула б екзистенційну загрозу».

Тому адміністрація Байдена стримала допомогу Києву та звернулася до Москви з проханням про деескалацію. Без додаткової допомоги український наступ вичерпався.

Вся техніка, яку Україна просила у 2022 році — танки «Леопард» і «Абрамс», «Бредлі», «Страйкери» та батареї ППО «Петріот» – надали тільки наступного року. Але російській армії вдалося уникнути колапсу, вигравши час завдяки ядерному шантажу, щоб підготуватися до нового наступу України.

Як українська ППО працює «на межі можливостей»

Робота мобільної групи ППО вночі на фото

Робота мобільної групи ППО вночі на фото

росія розпочала новий рік із масованих повітряних атак із використанням усього свого повітряного арсеналу: крилатих, балістичних і гіперзвукових ракет, а також ударних безпілотників, йдеться у матеріалі CNN. Міжнародні аналітики кажуть, що навала російських ракет, що накопичувалися місяцями, має на меті вичерпати спроможності протиракетної оборони України.

За даними української влади, 8 січня Україні вдалося збити лише 18 із 51 ракети, випущеної по країні. Держава-терорист також вдається до нової тактики.

QuoteБезпілотники іранського виробництва фарбують у чорний колір, маскуючи їх на тлі нічного неба, а вихлопи двигунів на деяких із них перемістили з задньої частини на передню, щоб ввести в оману операторів батарей ППО з тепловізійними прицілами.

Українські ЗМІ також повідомляли про появу «Шахедів» із реактивними двигунами, які, за словами речника командування Повітряних сил Збройних сил України Юрія Ігната, мають набагато вищу швидкість, що ускладнює їх збивання.

Quote«Раніше вони летіли по одній траєкторії, а тепер зигзагоподібно. Дрон може летіти, потім зробити коло, ширяти, повністю опускатися вниз, потім підніматися приблизно на півкілометра, потім різко летіти вниз. Зараз вони дуже маневрені, їх потрібно помітити та знищити», — сказав CNN майор Окремої президентської бригади Віталій Ясінський.

Як нині працює українська система ППО

Він командує мобільним підрозділом ППО, озброєним важкими кулеметами радянського виробництва та американськими ПЗРК «Стінгер» часів вторгнення СРСР в Афганістан.

Такі підрозділи ефективно протидіють повільним ударним БПЛА, тоді як західні системи протиракетної оборони, як-от американський «Петріот» або німецький IRIS-T, найкраще підходять для боротьби з найшвидшими російськими ракетами.

QuoteОстання серія російських атак була «дуже добре спланованою», сказав CNN Олексій Мельник, співдиректор програм міжнародної безпеки Центру Разумкова. Удари були спрямовані проти об’єктів оборонної промисловості, і значна частина ракет досягла своїх цілей, хоча офіційно це не було визнано.

За словами Мельника, українська протиповітряна оборона працює «на межі своїх можливостей».

У середу 10 січня президент Володимир Зеленський заявив, що Україні «дуже не вистачає» батарей ПРО, які ми наразі не в змозі виробляти.

Журналісти знайшли дітей, вкрадених росією

Психологи Medical Teams International спілкуються з дітьми в школі Високопілля, Херсонської області 14 грудня 2023 року. Фото: Getty Images

Психологи Medical Teams International спілкуються з дітьми в школі Високопілля, Херсонської області 14 грудня 2023 року. Фото: Getty Images

У березні минулого року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт уповноваженої при президентові рф з прав дитини Марії Львової-Бєлової та її боса путіна за звинуваченням у незаконній депортації дітей з України. Українська влада стверджує, що росія вилучила понад 4000 дітей, які залишилися сиротами або не перебувають під опікою батьків.

Журналісти Reuters витратили шість місяців на розслідування долі зниклих безвісти українських дітей. Опитавши десятки свідків їхньої депортації та переглянувши соціальні мережі та російські новини, розслідувачі встановили особи п’ятьох підлітків з Херсона, яких переселили до окупованого Генічеська.

Перед цим окупанти вивозили дітей до кримського табору «Дружба», де тримали їх в умовах суворого режиму і карали за висловлювання проукраїнських поглядів.

Що сталося з дітьми-сиротами з Херсона

Журналісти також відслідкували 48 дітей-сиріт віком до п’яти років з Херсонського обласного Будинку дитини. До кінця квітня 2022 року дітей переховували в підвалі баптистської церкви, але зрештою російські військові знайшли їх.

Після цього окупанти змусили повернути дітей до сиротинця. 46 із них зараз перебувають у двох дитячих будинках і санаторії в підконтрольному росії Криму. Ще двоє дітей нині в росії. Один – Ілля Ващенко, якому видали нове російське свідоцтво про народження.

Ще одна – дворічна Маргарита Прокопенко, яку усиновив керівник провладної партії «Справедлива росія» Сергій Міронов. Ім'я Маргарити змінили на Марину Миронову.

Повернення цих дітей є важким завданням, кажуть волонтери та офіційні особи в Україні. Майже всім «промили мізки», стверджує Микола Кулеба, голова некомерційної організації Save Ukraine, яка допомагає повертати українських дітей з території, контрольованої росією.

Чи вдасться Ніккі Гейлі перемогти Трампа

Кандидат у президенти США від Республіканської партії, Ніккі Гейлі виступає під час передвиборчого заходу 11 січня, штат Айова. Фото: Getty Images

Кандидат у президенти США від Республіканської партії, Ніккі Гейлі виступає під час передвиборчого заходу 11 січня, штат Айова. Фото: Getty Images

Популярність Ніккі Гейлі, кандидатки на висування в президенти від Республіканської партії США, стрімко зростає, хоча досі значно поступається фавориту — експрезиденту Дональду Трампу, стверджує BBC. Гейлі серйозно виступає за підтримку України, на відміну від Дональда Трампа.

У промові, виголошеній у штаті Айова цього тижня, колишня губернаторка Південної Кароліни Гейлі пообіцяла, що її президентство буде поверненням до нормального життя, позбавленого драм. На першому в цій передвиборчій кампанії кокусі Республіканської партії в Айові вона змагатиметься за друге місце з губернатором Флориди Роном ДеСантісом. Тим часом Трамп за результатами опитувань зберігає лідерство з перевагою приблизно в 30%.

Союзники Гейлі наполягають на тому, що вона стає альтернативою Трампу для поміркованої частини виборців-республіканців. Водночас її критики стверджують, що дружній до істеблішменту консерватизм, який сповідує Гейлі, більше не має великої підтримки в партії.

Як Ніккі Гейлі може перемогти Трампа на праймеріз від республіканців

Співробітники кампанії Гейлі сподіваються, що голосування в Айові дасть поштовх, який можна буде розвинути в Нью-Гемпширі, де розрив із Трампом набагато менший, а потім у Південній Кароліні, рідному штаті кандидатки.

Опитування показують, що виважений підхід Гейлі може зробити її найсильнішою суперницею президента Джо Байдена.

Quote«Трамп має в найкращому випадку рівні шанси з Байденом. Я перемагаю Байдена на 17 відсотків», — заявила кандидатка.

Але спочатку вона має перемогти Трампа. Вважається, що за нього гарантовано проголосує щонайменше третина виборців-республіканців. Тому Гейлі потрібно завоювати симпатії двох дуже різних груп республіканців:

  • Тих, хто зневажає колишнього президента.
  • Та тих, хто все ще любить його, але хвилюється, що він програє Байдену.
Подякувати 🎉