Facebook Pixel

Таємний керченський тунель, вибори в Нідерландах і Трамп втрачає донорів: дайджест західних ЗМІ

Що за таємний тунель будують під Керченським мостом: дайджест західних ЗМІ

Що за таємний тунель будують під Керченським мостом: дайджест західних ЗМІ

Українські спецслужби отримали листи, що свідчать про таємні плани російських і китайських корпорацій побудувати тунель, який зв’язував би окупований Крим із росією і був би захищений від українських атак.

Тим часом перше місце на виборах у Нідерландах отримав противник надання допомоги Україні, керівництво ЄС планує заходи щодо посилення української оборонної промисловості, а американські багатії гуртуються навколо Ніккі Гейлі, вбачаючи в ній перспективну конкурентку Дональда Трампа.

The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 20–24 жовтня.

Москва і Пекін планують будувати тунель під Керченською протокою

Керченський міст сягає 18 км в довжину. На фото Керченська протока разом із мостом. Мапа: Радіо Свобода

Керченський міст сягає 18 км в довжину. На фото Керченська протока разом із мостом. Мапа: Радіо Свобода

Згідно з даними українських спецслужб, отриманими The Washington Post, наприкінці жовтня російські та китайські бізнесмени, пов’язані з урядом, таємно обговорювали будівництво підводного тунелю, який з’єднає росію з Кримом і буде захищеним від атак з боку України.

Будівництво тунелю біля існуючого мосту зіткнеться з величезними перешкодами, стверджують посадовці та інженери зі США. Роботи такого масштабу коштують мільярди доларів і тривають роки. Більше того, ніколи не проводилися у зоні бойових дій.

Проєкт також створить політичні та фінансові ризики для Китаю, який ніколи офіційно не визнавав анексію Криму росією і чиї компанії можуть потрапити в пастку економічних санкцій, які Сполучені Штати та Європейський Союз запровадили проти Москви.

Китайська компанія готова побудувати тунель під Керченською протокою

Однак перехоплені електронні листи, надані The Washington Post українськими чиновниками, свідчать про те, що одна з найбільших будівельних компаній Китаю заявила про свою готовність взяти участь у будівництві.

Видання також отримало реєстраційні документи, які свідчать про створення в Криму російсько-китайського консорціуму за участю осіб, зазначених у електронних листах,.

Так, Китайська залізнична будівельна корпорація CRCC заявила про готовність «забезпечити будівництво залізничних і дорожніх об’єктів будь-якої складності в Кримському регіоні». За останні роки ця компанія розгорнула суттєву співпрацю з росією, зокрема брала участь у розширенні системи московського метро. Російські та китайські бізнесмени відмовилися коментувати листи, в яких вони згадані.

Цистерни з паливом на залізничному мосту та зруйновані дві секції автомобільного мосту. 8 жовтня 2022 року

Цистерни з паливом на залізничному мосту та зруйновані дві секції автомобільного мосту. 8 жовтня 2022 року

В одному з листів наголошується, що CRCC братиме участь лише за умов «суворого забезпечення повної конфіденційності». В іншому електронному листі згадується китайський банк, який готовий «конвертувати свої доларові кошти в рублі для їх переказу до Криму для фінансування проєктів [консорціуму]».

Експерти The Washington Post вважають, що Керченський тунель навряд чи вдасться завершити вчасно, щоб допомогти росії вести війну, але Москва може розглядати його як довгострокову інвестицію.

Зі свого боку, Китай, імовірно, наполягатиме на принаймні частковій власності на тунель. Китай також міг би фінансувати проєкт і отримувати прибуток або з плати за проїзд, або з російського експорту нафти і газу.

Перемога Ґерта Вілдерса: що відомо про нового фаворита голландців

Цікаво, що лідер Народної партії за свободу та демократію Ґерт Вілдерс якось заявив, що «вигнав би пророка Мухаммеда з країни, якби він жив у наш час»

Цікаво, що лідер Народної партії за свободу та демократію Ґерт Вілдерс якось заявив, що «вигнав би пророка Мухаммеда з країни, якби він жив у наш час»

Несподівано переконлива перемога неоднозначного правого політика Ґерта Вілдерса на загальних виборах у Нідерландах у середу вкотре за перемогою так званого ультраправого, а насправді лібертаріанця Хав’єра Мілея, сколихнула світові медіа, повідомляє BBC.

Ґерт Вілдерс пов’язує мусульманську імміграцію з тероризмом і закликає заборонити мечеті та Коран, через це він перебуває під пильним захистом поліції з 2004 року. Політик був засуджений за підбурювання до дискримінації, але пізніше виправданий, і йому було відмовлено у в'їзді до Великої Британії ще в 2009 році.

Вілдерс здобув симпатії голландських виборців, виступаючи за:

  • обмеження імміграції;
  • боротьбу з житловою кризою та покращення медичних послуг;
  • антимусульманську риторику.

Новий фаворит Нідерландів виступає проти підтримки України

Втім, Ґерт Вілдерс не має достатньо місць у парламенті, щоб самостійно сформувати уряд. Попереду тижні політичної торгівлі, і наразі немає впевненості, що він стане наступним прем’єр-міністром своєї країни.

Можливе прем’єрство Вілдерса збільшить напруженість у ЄС, адже він відкрито виступає за вихід Нідерландів із блоку і проти посилення військової допомоги Києву. Політик каже, що хоче поставити Нідерланди на перше місце — «повернути Нідерланди голландцям».

Антиміграційна риторика приносить політичні бали ультраправим і в інших країнах ЄС:

  • У Франції партія Марін Ле Пен «Національне об’єднання» показала потужні результати на парламентських виборах.
  • Німецька ультраправа AfD незмінно займає друге, а іноді й перше місце в опитуваннях громадської думки.
  • У Австрії також набирає популярність «Партія свободи».

Боррель готує план посилення української обороноспроможності

Згідно з проєктом пропозиції, з яким ознайомилося Politico, Європейський Союз хоче допомогти Україні розширити свої потужності з виробництва зброї, продовжити навчання своїх солдатів і створити «передбачувану» довгострокову систему для фінансування військових потреб Києва.

Столиці ЄС попросили головного дипломата блоку Жозепа Борреля скласти план різноманітних зобов’язань у сфері безпеки, які блок може взяти перед Україною.

РІзко проти фінансування України виступає Угорщина, яка постійно накладає вето на такі ініціативи, тому ЄС розробляє варіанти двосторонніх зобов'язань між членами ЄС та Україною

РІзко проти фінансування України виступає Угорщина, яка постійно накладає вето на такі ініціативи, тому ЄС розробляє варіанти двосторонніх зобов'язань між членами ЄС та Україною

Quote«ЄС забезпечить передбачуваний, ефективний, стійкий і довгостроковий механізм для надання Україні військового обладнання», — йдеться в проєкті документа.

Хоча ЄС чітко дав зрозуміти, що підтримує Київ, країни-члени ще не погодили майбутнє фінансування через позабюджетний Європейський фонд миру (EPF) — чотирирічний план щодо надання 20 мільярдів євро, ймовірно, буде змінено на щорічну допомогу в сумі 5 млрд євро. Тим часом Угорщина продовжує гальмувати виплату Україні 500 млн євро з EPF.

Оскільки Київ тисне на західні компанії, щоб вони інвестували в українське виробництво зброї, ЄС намагатиметься «сприяти посиленню співпраці з українською оборонною промисловістю, щоб збільшити її потенціал».

Quote«Тісніше співробітництво з українською оборонною промисловістю сприятиме зміцненню спроможності України захищати себе, а також сприятиме спроможності європейської оборонної промисловості підтримувати потреби як держав-членів, так і України», — йдеться в пропозиції.

У документі немає згадки про мету ЄС надіслати Києву мільйон боєприпасів до березня — ціль, якої блок навряд чи досягне, — але йдеться про співпрацю в сфері розмінування, обмін розвідданими та супутниковими зображеннями та протидію кіберзагрозам.

Боррель має представити план лідерам ЄС на наступному саміті 14–15 грудня.

Побити козир Трампа: фінансисти роблять ставку на Ніккі Гейлі

Як повідомляє The New York Times, останніми тижнями група виконавчих директорів, інвесторів хедж-фондів і корпоративних переговорників з обох партій почала тяжіти до підтримки Ніккі Гейлі, колишньої представниці США в ООН, на президентських перегонах.

Зростання її рейтингу та сильні результати на дебатах породили надію серед республіканців, які прагнуть покласти край домінуванню колишнього президента Дональда Трампа.

Ніккі Гейлі під час дебатів із двома іншими предентентами на президентську гонку від республіканців Роном Де Сантісом і Вівеком Рамасвамі 17 листопада. Обидва не підтримують допомогу Україні на відміну від Гейлі. Фото: Getty Images

Ніккі Гейлі під час дебатів із двома іншими предентентами на президентську гонку від республіканців Роном Де Сантісом і Вівеком Рамасвамі 17 листопада. Обидва не підтримують допомогу Україні на відміну від Гейлі. Фото: Getty Images

Quote«Я ще дуже далекий від того, щоб прийняти рішення — щось може змінитися, — але вона мене дуже вразила, — сказав Кеннет Г. Ланґон, мільярдер, співзасновник Home Depot і один зі спонсорів Гейлі. — Я думаю, що вона життєздатна кандидатка. Я точно хотів би її замість Трампа».

Лідери великих бізнесів позитивно оцінюють її заяви щодо скорочення податків і державних витрат і компетентність у зовнішній політиці. Більшість каже, що бачить її бажаною альтернативою Трампу, якого вони звинувачують у підбурюванні до насильства 6 січня 2021 року та провалі республіканців на торішніх виборах до Сенату. Вони також віддають перевагу їй перед президентом Джо Байденом, чию економічну політику та вік багато хто називав проблемою.

Але попри зростання популярності Гейлі збити Трампа зі шляху до висунення від Республіканської партії буде важким завданням. Легіони прихильників готові голосувати виключно за нього.

Частина найбагатших донорів уже змирилася з майбутньою перемогою Трампа на праймеріз, проте інші вважають, що за наявності достатніх фінансових ресурсів і кмітливої роботи на місцях Гейлі могла б випередити його.

Quote«Були люди, які зовсім не любили Трампа, але дуже скептично ставилися до того, що його можна зупинити, — сказав Ерік Левін, член керівництва юридичної фірми Eiseman Levine Lehrhaupt & Kakoyiannis і організатор збору коштів на кампанію Ніккі Гейлі. — Тепер вони вірять, що його можна зупинити».

Протягом доби після останніх дебатів 9 листопада, де Гейлі відзначилася своєю агресивною позицією щодо України та Гази та різкими висловлюваннями на адресу іншого кандидата Вівека Рамасвамі, відомого своєю антиукраїнською риторикою, ексамбасадорка отримала від спонсорів 1 мільйон доларів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉