Медіа охоплює тривожність від усвідомлення наслідків імовірної перемоги Дональда Трампа на президентських виборах 2024 року в США. Тим часом BBC оцінює масштаби ухилення від призову в Україні та плани влади щодо боротьби з ним, CNN повідомляє про зрив планів ЄС із постачання снарядів Україні, а Reuters пояснює, чому москві вигідно підтримувати терористів ХАМАС.
пропонує дайджест західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 13–17 листопада.
Світ під загрозою: чим обернеться друге президентство Трампа
The Economist опублікував статтю, де коментує вірогідність і наслідки перемоги Дональда Трампа на президентських виборах 2024 року.
Трамп залишається лідером на праймеріз Республіканської партії і за кількома опитуваннями випереджає чинного президента Джо Байдена в найбільш конкурентних штатах. Цивільні позови та кримінальні переслідування наразі лише зміцнили рейтинг експрезидента. Водночас суттєва частина чорношкірих і латиноамериканських виборців, які десятиліттями підтримували демократів, відвертаються від них. Протягом наступних 12 місяців найменша помилка будь-якого кандидата може визначити долю світу.
Наступному президенту США доведеться діяти в умовах кризи демократії як у внутрішній, так і в зовнішній політиці. Американське суспільство розколоте брехнею Трампа про перемогу на виборах у 2020 році, яку він використовує для маніпулювання та залякування співвітчизників. Тим часом за кордоном зростає ворожість до США, яким кидають виклик росія, Іран і Китай. Перемога цих автократій означатиме, що в світі панує право сильного.
У разі перемоги на виборах, стверджує видання, Трамп планує віддати найважливіші посади своїм відданим прихильникам. Переслідуючи своїх ворогів, він вестиме війну з будь-якою інституцією, яка стане на його шляху, включаючи суди та Міністерство юстиції.
Перемога Трампа матиме глибокий вплив і за кордоном. Нехтування належним процесом і громадянськими правами всередині Сполучених Штатів переконали б світ, і зокрема Глобальний Південь, що американські заклики робити те, що правильно, насправді є лише лицемірством.
Протекціоністські наміри Трампа також загрожують економіці. Під час його першого терміну збільшення митних зборів і зменшення податків підживили економіку, проте з нинішнім бюджетним дефіцитом такі заходи призведуть до посилення інфляції, наполягають автори The Economist.
Зовнішня політика Трампа може призвести до ще більших конфліктів
Водночас дипломатичні підходи Трампа могли б мати певні позитивні результати: його байдужість до прав людини може допомогти домовитися з урядом Саудівської Аравії після закінчення війни в Газі та зміцнити відносини з урядом Нарендри Моді в Індії. Проте беззастережна підтримка Трампом Ізраїлю, імовірно, призведе до подальшої ескалації в регіоні, а відмова від зобов’язання захищати Тайвань, у якому він не бачить практичної користі, спровокує Китай до нападу. Враховуючи жорстку антикитайську позицію оточення Трампа, це загрожує катастрофічними наслідками.
Трамп також вважає недоцільним витрачати кров і гроші на захист Європи і може відмовитися від зобов’язання Америки розглядати напад на одну країну НАТО як напад на всі. Це заохотить путіна продовжувати війну в Україні та спробувати загарбати інші колишні радянські країни, як-от Молдову чи країни Балтії.
Отже, другий термін Трампа може стати набагато більш доленосним, ніж перший. У 2024 році десятки тисяч виборців у кількох штатах визначатимуть долю світу, резюмує видання.
20 тисяч українців утекли від мобілізації. Що планує влада?
Майже 20 тис. чоловіків покинули Україну з початку війни, щоб уникнути призову, з’ясувала ВВС. Розслідування, проведене виданням, показало, що, попри заборону чоловікам 18–60 років виїжджати з країни після початку повномасштабного вторгнення росії, десятки їх вислизають за кордон щодня.
Згідно з даними про незаконний перетин кордону з Румунією, Молдовою, Польщею, Угорщиною та Словаччиною, 19 740 чоловіків незаконно потрапили до цих країн з лютого 2022 року по 31 серпня 2023 року. Ще 21 113 чоловіків намагалися втекти, але були спіймані українською владою. Із них 14 313 переходили кордон пішки або вплав, а решта 6800 скористалися підробними документами про відстрочку.
У серпні президент України Володимир Зеленський заявив, що «корупційні рішення», ухвалені військово-лікарськими комісіями країни, призвели до десятикратного збільшення кількості відстрочок з лютого 2022 року. Представник президента в парламенті Федір Веніславський визнав BBC, що проблема серйозна.
«Уряд усвідомлює, що це явище не є поодиноким і широко поширене. Але, на жаль, я б підкреслив, що корупція дуже стійка», — сказав він, додавши, що Україна робить «усе можливе, щоб кількість випадків корупції була мінімальною».
За твердженням Веніславського, всього 1–5% чоловіків уникають мобілізації, що не є критичним для оборони України. За його словами, радикального збільшення кількості мобілізованих не планується.
Розслідувач BBC під прикриттям місяць листувався з контрабандистами, видаючи себе за українця, який бажає виїхати з країни. Він виявив щонайменше шість груп у телеграмі з кількістю учасників від 100 до кількох тисяч. Вони пропонують цілу низку послуг: від «додавання» в родину дітей до найдорожчого варіанту — медичної довідки про непридатність. Її виготовлення займає до тижня і коштує $4300.
За словами Веніславського, можливість підробки документів, а також труднощі з отриманням справжніх документів, з якими стикалися деякі з респондентів BBC, повинні бути усунені протягом наступних року-двох за допомогою нової цифрової системи. Він також не вважає доцільним карати втікачів, якщо вони вирішать повернутися в Україну в майбутньому.
ЄС провалив завдання з постачання снарядів Україні
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив у вівторок, що мета Європейського Союзу щодо постачання Україні 1 мільйона артилерійських боєприпасів навряд чи буде досягнута, повідомляє CNN.
У березні країни ЄС погодилися надати Україні 1 мільйон артилерійських боєприпасів протягом 12 місяців. Попередження Пісторіуса прозвучало через день після того, як Жозеп Боррель, високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки, заявив, що блок може не досягти цільових показників щодо виробництва боєприпасів для постачання Києву до кінця року, але зазначив, що зусилля зі збільшення виробничих потужностей тривають.
У короткостроковій перспективі армії ЄС попросили надати боєприпаси з наявних запасів у кількості приблизно 300 000 снарядів, сказав Боррель.
«Поєднання відсутності безпосередньої загрози та фінансового тиску на європейські уряди протягом останніх кількох десятиліть призвело до змови, згідно з якою вітрина магазину була прикрашена, а складські приміщення були порожніми», — каже Нік Вітні, старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Києву терміново потрібно, щоб ЄС збільшив свої можливості з постачання боєприпасів для українських військових. За його словами, блок має політичну волю підтримувати Україну, проте його ОПК перебуває в «жалюгідному стані».
Виробництво звичайних боєприпасів на Заході пішло на спад після закінчення холодної війни, оскільки країни замість цього зосередилися на сучасному озброєнні. Мало хто всерйоз вірив, що в Європі відбудеться нова широкомасштабна сухопутна війна.
«Жодна приватна компанія, яка відповідає перед акціонерами, не зберігатиме персонал і великі потужності для виробництва обладнання, яке люди не купують, тому буде важко задовольнити раптовий сплеск попиту в коротко- та середньостроковій перспективі», — сказав Том Волдвін, науковий співробітник відділу оборонних закупівель Міжнародного інституту стратегічних досліджень.
росія стала на бік ХАМАС. У Нетаньягу пообіцяли помститися
Президент росії володимир путін чекав три дні, перш ніж прокоментувати напад ХАМАС на ізраїльтян, а тоді звинуватив Сполучені Штати, а не терористів, нагадує Reuters.
Минуло ще шість днів, перш ніж путін висловив співчуття прем’єр-міністру Ізраїлю Біньяміну Нетаньягу, а за десять днів росія заявила, що приймала делегацію ХАМАС.
Путін, кажуть російські та західні політичні експерти, намагається використати війну Ізраїлю проти ХАМАС як можливість загострити те, що він назвав екзистенціальною битвою із Заходом за новий світовий порядок, яка покінчить з домінуванням США.
«Головний союзник Ізраїлю — це Сполучені Штати, головний ворог росії зараз. А союзник ХАМАС — це Іран, союзник росії» — написав колишній кремлівський радник Сергій Марков.
Ханна Нотте, експертка Центру міжнародних стратегічних досліджень з зовнішньої політики росії, вважає, що москва відмовилася від своєї попередньої збалансованої позиції щодо Близького Сходу та зайняла «досить відверту пропалестинську позицію». Цим вона, зокрема, викликає симпатію Глобального Півдня, де пропалестинські настрої широко резонують.
Як війну в Ізраїлі використовує російська пропаганда
Російські політики порівнюють бомбардування Ізраїлем Гази з нападом росії на Україну. Вони стверджують, що Захід проявив лицемірство, засудивши російську агресію, але підтримавши Ізраїль.
Москва також бачить кризу як шанс посилити свій вплив на Близькому Сході, видаючи себе за потенційного миротворця. Крім того, вона виграє від зростання цін на нафту внаслідок війни та необхідність США та ЄС виділяти ресурси на ще один конфлікт.
Відносини Ізраїлю та росії погіршуються
Відносини між росією та Ізраїлем, традиційно тісні та прагматичні, погіршилися. Влада Ізраїлю викликала російського посла Анатолія Вікторова після візиту делегації ХАМАС, а Олександра Бен Цві, посла Ізраїлю, щонайменше двічі викликали в МЗС росії. Ба більше, Єрусалим перестав регулярно попереджати Москву про авіаудари по союзнику Росії Сирії.
Амір Вайтманн, голова лібертаріанської фракції партії Нетаньягу «Лікуд», заявив, що Ізраїль одного дня покарає Москву за її позицію.
«Ми збираємося закінчити цю війну (з ХАМАС)... Після цього Росія заплатить ціну, — сказав Вайтманн у жовтні. — Росія підтримує ворогів Ізраїлю. Після цього ми не забудемо, що ви робите. Ми прийдемо, ми зробимо так, щоб Україна перемогла».