Facebook Pixel

Скасувати Центробанк, замінити песо доларом і заборонити аборти: чого хоче новий президент Аргентини

Хто такий новий президент Аргентини Хав'єр Мілей

Хто такий новий президент Аргентини Хав'єр Мілей

Західні медіа називають його ультраправим, популістом, фашистом. Він же, за його словами, сповідує лібертаріанство (ідеологію, що визнає державу «стаціонарним бандитом» або, як мінімум, виступає за максимальне зменшення впливу держави на життя громадян) та називає себе тантричним секс-інструктором.

Мілей набрав близько 56% голосів проти 44% його суперника, пероністського лівого міністра економіки Серхіо Масси, який і довів країну до 142% інфляції за останній рік.

The Page розбирався, хто такий Хав’єр Мілей і чому він так сколихнув західні ЗМІ у своїй далекій Аргентині.

Обіцянки нового президента Аргентини Хав'єра Мілея сколихнули традиційні погляди

Мілей здобув популярність як ексцентрична телезірка та підприємець. Він користується великою симпатією серед молодих і міських виборців, які втомилися від традиційної політики.

Quote«Держава розуміється як злочинна організація. Тому що ви не платите податки добровільно, ви платите їх під дулом пістолета», – сказав Мілей в інтерв’ю The Economist у вересні 2023-го.

Отже перед виборами Хав’єр Мілей обіцяв:

  • скорочення державних витрат на 15%;
  • ліквідацію Центрального банку Аргентини;
  • заборону будь-яких абортів;
  • доларизацію економіки: замінити аргентинське песо на долар;
  • скасувати обмеження на купівлю валюти (насамперед долара) у країні;
  • зменшити розмір уряду вполовину, зокрема скоротити кількість міністерств;
  • приватизацію та реформу праці, зменшивши внески роботодавців та замінивши виплати за необґрунтоване звільнення системою страхування від безробіття;
  • реформу оподаткування: скорочення податків для низки резидентів і його повного скасування для імпортерів сировини;
  • скасування програм соціального забезпечення;
  • скорочення пенсійних фондів.
Тодішній кандидат у президенти Хав'єр Мілей розмахує бензопилою на передвиборчому заході в Ла-Платі, Аргентина, 12 вересня 2023 року. Фото: Natacha Pisarenko, AP

Тодішній кандидат у президенти Хав'єр Мілей розмахує бензопилою на передвиборчому заході в Ла-Платі, Аргентина, 12 вересня 2023 року. Фото: Natacha Pisarenko, AP

Як живе сучасна Аргентина

За останні 40 років жоден кандидат не набирав такої кількості голосів, як Мілей. Явка становила 76,37%, що навіть вище, ніж у першому турі голосування 22 жовтня.

Цілком імовірно, що аргентинці втомилися від гіперінфляції в країні, яка сягнула 142% за останні 12 місяців. Тільки в жовтні споживчі ціни зросли в країні на 8,3%.

Фактично Аргентина перебуває в економічній кризі 40 років — з 1980-х. Жодний уряд не зміг розв’язати проблеми країни, можливо, саме тому цього разу виборці звернулися до перспективи радикальних змін.

Мілей виступає проти Китаю та росії

Українцю не може не сподобатися позиція Хав’єра Мілея щодо Китаю та росії.

Quote«Я не вестиму бізнес не тільки з Китаєм, я не вестиму бізнес ні з одним комуністом. Я захисник свободи, миру і демократії. Комуністи, китайці до цього не належать, — обіцяє переможець виборів. — Президент росії володимир путін теж не входить до захисників свободи, світу і демократії. Ми хочемо бути моральним маяком континенту. Ми як держава не просуватимемо жодних спільних дій ні з комуністами, ні з соціалістами».

Святкування перемоги Хав'єром Мілеєм у костюмі «Генерала анархо-капіталіста» (відео)

Дві проблеми нового президента Аргентини Хав'єра Мілея

Інший аргентинський лібертаріанець, Маркос Фальконе доволі вдало пояснює головні проблеми Мілея.

Перша його проблема – економічна. Фактично економіка Аргентини і так є доларовою, майже усі угоди обраховують у доларах. Але проблема в тому, що аргентинський ЦБ нині в боргах, доларів у нього просто немає. Якщо завтра оголосити доларизацію, почнеться хаос і ще більша гіперінфляція.

Утім, Мілей у серпні говорив, що доларизація буде поступовою – процес займе 12 або 24 місяці. Щоб провести доларизацію, необхідно спочатку залучити в Аргентину долари, тобто позичити. Мілею необхідна команда, яка розробить чіткий план, що заохотив би США в це вкластися. Поки що у Мілея такого плану немає.

Друга – політична. В Аргентині є не лише президент, а й парламент (конгрес). І там прихильників Мілея приблизно 15%. Вони не перша і навіть не друга меншість.

Конгрес зможе накладати вето на декрети президента: 2/3 конгресу можуть «зарубати» будь-яку його ініціативу. Також парламентарії можуть влаштувати імпічмент. Тому Мілею необхідно знайти союзників, мабуть, пішовши на якісь поступки.

Здається, поки що варіант поступок збувається. Мілей уже вступив у союз із правоцентристкою Патрісією Булрич, колишньою главою місцевого МВС і парламентської групи «Хунта за зміни».

Може статися, що обіцянки щодо ліквідації ЦБ і держкомпаній були хитрим планом, щоб забезпечити простір для маневру. Мовляв, ну давайте не будемо скасовувати ЦБ, а просто проведемо доларизацію.

Іронічно, що тоді Мілей, який бігав із бензопилою як символом атаки на систему, і називав себе тантричним секс-інструктором, виявиться прагматичним політиком.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉