У Німеччині визнали, що роблять недостатньо для перемоги України
На фоні призупинення підтримки від США для України та недостатньої підтримки від ЄС співробітник Мюнхенської конференції з безпеки та колишній військовий Ніко Ланге каже, що очікувати великих змін на фронті у 2024 році не варто.
Екскерівник апарату Федерального міністерства оборони Ланге дав велике інтерв’ю Die Welt про те, чого очікувати в новому році від України та росії. The Page переповідає головні тези.
Чому попри санкції росіяни досі спроможні використовувати ракети
«Виробництво крилатих ракет у росії вже значно скоротилося. Тож технологічні санкції працюють. Але росія намагається знайти інші рішення. Тому ЄС і G7 мають уважно подивитися: де санкцій дотримуються, а де обходяться», – каже Ніко Ланге.
На його думку, санкції мають стати жорсткішими, а нагляд за європейськими компаніями більш суворим, тому що досі існують ті, що поставляють росії потрібні компоненти для ракет. До того ж росії почали поставляти ракети з Північної Кореї.
«Запас деяких типів ракет у росії невеликий і швидко поповнюватися не може. Це стосується не тільки крилатих ракет, а й аеробалістичної ракети «Кинджал»», – вважає науковий співробітник Мюнхенської конференції з безпеки.
Зенітно-ракетні комплекси Patriot на фото. Фото: Getty Images
Він додає, що часом українська ППО не збиває достатньої кількості ракет через те, що країна велика за площею, а рф атакує нас одразу з трьох сторін.
Ланге зазначає, що Україні потрібно більше систем ППО, аби протистояти цим нападам: «Найбільша перешкода цьому – в тому, що ці системи і ракети для них виробляються занадто повільно. Не нарощувати це виробництво в Європі, особливо в Німеччині, враховуючи, як довго триває війна, – це прорахунок, який дає про себе знати».
Ситуація на фронті: які проблеми мають Україна та росія
Зараз у росії немає потенціалу для великих наступальних наземних операцій, і Ланге не бачить ознак, що цей потенціал з'явиться в осяжному майбутньому.
«Російська сторона, безумовно, намагатиметься продовжувати свої атаки на сході: під Куп'янськом, Бахмутом чи під Авдіївкою... Потрібно бути тверезим: росія просувається вперед. Однак ідеться про кілька сотень метрів за великих втрат у живій силі та техніці. росія не досягає своїх військових цілей. Тому очікувати швидкої перемоги росії, як і вважати її всемогутньою, нереалістично», – підсумував він теперішню ситуацію на фронті.
Головна проблема росії нині, на його думку, це майже знищена професійна армія під час перших місяців війни. Підготовка ж нових кадрів зазвичай на поганому рівні.
Які проблеми заважають Україні перемогти у війні
Своєю чергою, українські проблеми, на думку Ланге, насамперед у ротації військових та їхній втомі.
Головні проблеми Сил оборони такі:
- навантаження на досвідчених військових, які не мають ротації;
- нестача боєприпасів;
- втома бійців і психічне виснаження;
- несправедлива мобілізація.
Експерт вважає, що тема мобілізації в Україні політично недоторканна:
«Збройні сили кажуть, що це справа політиків, а політики кажуть, що це справа військкоматів. Саме це ставить у глухий кут українську систему. Це, безсумнівно, делікатне політичне завдання, оскільки частина суспільства, яку тривалий час не турбували, тепер має бути призвана в армію».
Чи зміниться щось на фронті у 2024 році
На думку аналітика, на півдні, зокрема в Криму, Україна спробує інтенсивніше знищувати центри управління та логістики російської армії за рахунок F-16.
«Водночас українській армії через брак ресурсів доведеться проводити гнучкі операції стримування на сході. Тепер мета полягає не в тому, щоб за будь-яку ціну утримати кожен клаптик землі, а щоб вимотати російські сили», – вважає Ніко Ланге.
Він стверджує, що у 2023 році стало зрозуміло: у цій війні нічого не відбувається швидко. Військові події розвиваються в повільному темпі.
«Я не очікую найближчими місяцями нової серйозної динаміки. І у військовому, і в політичному плані ми зараз далекі від рішення. путін більше ставить на політичні, а не на військові успіхи. Він збирається просто продовжувати війну доти, доки не виникнуть більш сприятливі для нього політичні обставини, — каже Ланге. — А ми надаємо Україні занадто мало для того, щоб вона могла закінчити цю війну швидше».
Що відомо про Ніко Ланге
Ніко Ланге є політиком, членом Християнсько-демократичного союзу Німеччини, довго очолюваного Ангелою Меркель. Також він старший науковий співробітник Мюнхенської конференції з безпеки.
Колись був військовим, служив у Боснії та Герцеговині і в Косово. З 2006 по 2012 рік Ланге очолював київське представництво Фонду Конрада Аденауера, пов'язаного з ХДС.
У 2010 році, після приходу до влади Януковича, Ланге затримали в Борисполі і не допустили на територію України через підозру СБУ в шпіонажі. Після скандалу зі боку Німеччини інцидент вичерпався: звинувачення зняли, а він продовжив управляти Фондом.
З 2012 року Ланге став консультантом Меркель із правових питань, у квітні 2018 року — заступником генерального директора ХДС. З 2019 до 2021 року він працював керівником апарату ХДС у Федеральному міністерстві оборони.