Нині важлива тема, що непокоїть українську та світову громадськість, — це загроза повномасштабного вторгнення з боку Росії. За цих умов Україні надто важливо отримати підтримку, що дасть їй можливість протистояти ворогу. Стратегічний партнер України — Велика Британія, що активно працює над зміцненням Збройних сил України. Особливо велику увагу британці приділяють морському напрямку та посиленню українського флоту.
Що отримають українські Військово-морські сили від Британії
12 листопада 2021 року було підписано важливий документ, що вказав подальший шлях розвитку британсько-українських відносин та військово-технічної співпраці. Цим документом стала Рамкова угода про офіційну кредитну підтримку розвитку можливостей українського флоту. У договорі йдеться про конкретні умови співпраці між Британією та Україною, що мають сприяти суттєвому посиленню українських Військово-Морських сил.

Корабель британського флоту. Фото: Royal Navy
Відповідно до угоди, Британія надасть Україні кредит до 1,7 мільярда фунтів стерлінгів на потреби розвитку флоту. За ці кошти Сполучене Королівство передасть Україні 2 мінні тральщики, побудує 8 ракетних катерів, здійснить постачання та модернізацію озброєнь для наявних кораблів. Крім того, документ передбачає спільне будівництво фрегата, консультації та технічну підтримку щодо будівництва військово-морської інфраструктури, а також постачання обладнання.
З українського боку банком-агентом виступає Укрексімбанк. А постачальники з боку Британії — Міністерство оборони Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії (діє через Управління з продажу оборонного обладнання Міністерства оборони Великої Британії), а також суднобудівна компанія Babcock International Group Plc та пов’язані з нею компанії, зокрема Rosyth Royal Dockyard Limited і MBDA UK Limited.
Кредити мають бути використані для фінансування контрактів, підписаних із постачальниками Великої Британії, які надаватимуть товари та послуги британського походження. Вартість цих товарів і послуг має становити щонайменше 50% вартості відповідного контракту. Також кредити підуть на фінансування підтримки Департаменту гарантування експортних кредитів Британії.
Нині Військово-Морські сили України вже запрошують кандидатів для служби на британських кораблях, які мають бути передані Україні. Сформовані команди українських моряків пройдуть підготовку в Королівських військово-морських силах Великої Британії. В межах місії «Орбітал» британці вже провели низку занять із протимінної безпеки для офіцерів українського флоту. Самі кораблі можуть бути передані Україні вже наприкінці 2022 року.
Посилення українських Військово-Морських сил — частина глобальної політики Британії, прописаної в стратегічних документах уряду та Міністерства оборони «Глобальна Британія в добу суперництва» і «Оборона в добу суперництва». Отже, заходи щодо України входять до загального курсу Лондона з «повернення Британії» в глобальну політику, що передбачає посилення її присутності та впливу в різних частинах світу.
Зосередження уваги саме на флоті зумовлене, по-перше, крайнім ступенем слабкості Військово-Морських сил України з огляду на загрози та виклики, які перед ними стоять, а по-друге, значенням саме морського напрямку для міжнародної безпеки не лише України, але й усього Чорноморського регіону.
Україна в глобальній політиці Британії
Особливий інтерес до України з боку Британії було підтверджено в межах двох стратегічних документів, представлених британському парламенту прем’єр-міністром Борисом Джонсоном і міністром оборони Беном Воллесом у березні 2021 року. Мова йде про документ «Глобальна Британія в добу суперництва: загальний огляд питань безпеки, оборони, розвитку та зовнішньої політики», представлений від імені Джонсона, а також про доповідь міністра оборони «Оборона в добу суперництва».

Чим допоможуть українському флоту. Фото з відкритих джерел
Обидва документи містять огляд актуальних загроз для Британії та мають сформувати засади стратегії подальшої зовнішньої політики Лондона. Дуже важливо те, що вони також зосереджують увагу на питаннях глобальної політики та конфліктних зон, до яких належить і Україна.
Документ «Глобальна Британія в добу суперництва», представлений прем’єр-міністром 16 березня 2021 року, не лише відзначає кризову природу нашого часу, а й містить амбітний намір відкриття нової епохи в британській політиці на міжнародній арені, що видно вже з назви: Велика Британія тут перетворюється на Глобальну Британію. Надалі огляд має послужити для розроблення загальної стратегії Сполученого Королівства у світі.
Україна в стратегічному документі Британії згадується двічі, обидва рази в четвертому розділі огляду «Стратегічна рамка». Вперше про Україну йдеться в главі «Великобританія у світі: європейська країна зі світовими інтересами». У преамбулі до глави відзначається, що серед європейських країн Велика Британія має унікальні глобальні інтереси, партнерські стосунки та можливості.
Україна тут згадується між Росією та партнерами Британії — Канадою, Австралією та Новою Зеландією. Конкретно мова про неї йде в частині, присвяченій Росії як напрямку британської політики. У цій частині тексту документа відзначається, що Британія активно стримуватиме Росію та захищатиметься від усього спектру загроз, що походять від Росії.
Британія також підтримуватиме інших у регіоні Східної Європи та за її межами, щоб зміцнити їх стійкість для протистояння загрозам державі. Це стосується і України, що єдина згадана тут за власною назвою за конкретизації того, кого саме підтримуватимуть у Східній Європі. Документ заявляє, що Британія і надалі продовжуватиме нарощувати потенціал Збройних сил України.
Вдруге про Україну згадується в главі «Протидія державним загрозам нашій демократії, суспільству та економіці». І саме серед таких загроз знову згадується Росія та те, що відбувається з Україною.
Українське питання в документах про британську оборону
Своєю чергою документ «Оборона в добу суперництва», представлений парламенту міністром оборони Беном Воллесом 22 березня, окреслює низку проблем, що стосуються оборони, в контексті раніше представленої урядом Її Величності доповіді «Глобальна Британія», яка має визначити основні загрози та рекомендації для Британії. «Оборона в добу суперництва» містить детальну інформацію про те, як оборонне відомство добиватиметься впровадження ухвалених рішень і трансформує свої збройні сили для відповіді на загрози майбутнього.
У процесі розглядання проблем національної та міжнародної безпеки, а також шляхів їх вирішення у стратегічному документі Міністерства оборони Британії мова йде також і про Україну. Про нашу країну сказано в двох частинах доповіді: розділі 4 «Розвиток для майбутнього» та розділі 5 «Внесок Міністерства оборони в глобальну Британію».
Вперше Україна згадується в підрозділі «Постійне залучення за кордоном» розділу 4 «Розвиток для майбутнього»: тут про країну ідеться конкретно в контексті «розвитку спроможності партнерів». Перед Збройними силами Британії ставиться мета проводити кампанії щодо посилення потенціалу партнерів, які мають також оптимізувати їх здатність співпрацювати з силами інших країн.
Вдруге про Україну сказано в розділі 5 «Внесок Міністерства оборони в глобальну Британію»: тут уже мова йде конкретно про війну з Росією. Зазначається, що Україна зазнала значних територіальних втрат внаслідок російської агресії. Спільно із союзниками — країнами НАТО Британія допоможе посилити стійкість України до тривалої агресивної тактики, традиційної та гібридної, яку використовує сусід.

Україна отримає допомогу від Британії. Фото з відкритих джерел
Документ визначає місію Британії щодо України, що полягає в посиленні Збройних сил України, проведенні сухопутних і морських навчань, та, що важливо, розвитку їхніх можливостей для спільних операцій з НАТО.
Декларується і намір співпрацювати з іншими партнерами в Чорноморському регіоні. Окрім України це Болгарія, Греція, Румунія та Туреччина. Мета цієї співпраці — забезпечення свободи судноплавства та безпеки. У його межах Британія продовжуватиме реалізовувати свою свободу оперативної діяльності в Чорному морі, суворо дотримуючись Конвенції Монтре як у межах місій НАТО, так і самотужки.
Загалом документ Міністерства оборони Британії «Оборона в добу суперництва» конкретизує положення раніше опублікованого урядом документа «Глобальна Британія», але вже саме з погляду Збройних сил Її Величності. Разом ці документи становлять собою додаткові підстави для подальшого розвитку стратегічного партнерства між Україною та Британією.
Які плани Британії щодо України
Британія має намір надалі зберігати підтримку України та її Збройних сил. Політику щодо України британці бачать переважно в контексті заходів для стримування Росії, а загрози Україні — як складову загроз самій Британії.

Флот України. Фото з відкритих джерел
Отже, береться за мету через НАТО забезпечити спільну реакцію Заходу, поєднуючи військові, дипломатичні та розвідувальні засоби Британії для підтримування колективної безпеки. Британія декларує намір дотримуватися міжнародного права та норм і притягати Росію до відповідальності за їх порушення, працюючи зі своїми міжнародними партнерами.
Важлива характеристика британської політики — використання регіонального підходу до безпеки, зокрема в контексті розглядання проблем, пов'язаних з Україною. Тобто стратегія Британії не зосереджується винятково на певних країнах, а передбачає здійснення політики щодо них у межах більш масштабних заходів у регіоні. У контексті України мова йде про Чорноморський регіон, забезпечення в ньому свободи судноплавства та гарантування безпеки. Тут проблематика виходить за межі власне національної безпеки України та набуває міжнародного значення.
З огляду на це Британія пропонує багаторічну стратегію підтримки України та посилення її Збройних сил, зокрема флоту. До цієї справи протягом наступних років мають бути залучені британські фінансові ресурси, міністерство оборони та оборонна промисловість Британії. Разом усе це закладає міцний фундамент співпраці між Києвом і Лондоном у майбутньому.