Facebook Pixel

Бізнес-барометр. Хто б'є по рейтингу Володимира Зеленського 20 — 26 вересня

barometer-new-79.jpg

Рейтинг президента Володимира Зеленського з 20 по 26 вересня. Інфографіка: The Page

На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.

Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:

  • ухвалення закону про боротьбу з олігархами;
  • продовження карантину в Україні до кінця року та «жовта» зона в країні;
  • відповідальність за підроблення сертифікатів вакцинації;
  • критично низькі запаси зерна в Україні.

Хто і як впливав на рейтинг Володимира Зеленського з 20 до 26 вересня

Дмитро Разумков
Позитивно
Дмитро Разумков
ексголова Верховної Ради України

Верховна Рада на засіданні 23 вересня в другому читанні ухвалила президентський законопроєкт № 5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)», або закон про боротьбу з олігархами, після того як депутати розглянули значну кількість правок.

Відповідно до закону, олігархи мають відповідати трьом із чотирьох критеріїв: мати статки понад 2,3 млрд грн, володіти монополією, мати вплив на політику або володіти ЗМІ. Головним органом, який визначатиме олігархів в Україні, стане Рада національної безпеки та оборони, яка вестиме відповідний реєстр з інформацією про них.

Останні не зможуть фінансувати в Україні політичні партії, мітинги і брати участь у приватизації великих держоб'єктів. Олігархи муситимуть подавати декларацію до Національного агентства з питань запобігання корупції.

Водночас, за словами голови фракції «Голос» Ярослава Железняка, у законі є юридична колізія (про те, яким саме органом олігарх визнається олігархом), тому відповідну статтю Верховна Рада має переголосувати.

The Page
Коментар The Page

Попри деякі недоліки в законі та безліч питань до нього сама ініціатива про деолігархізацію позитивно вплине на рейтинг глави держави. Щодо насущних питань, то громадськість сперечається щодо визначення поняття «олігарх» у документі, яке досить розмите, і про те, у який спосіб чиновники й депутати зможуть декларувати зустрічі з олігархами, якщо щодня зустрічатимуться, наприклад, із Петром Порошенком або Вадимом Новинським, яких, імовірно, визнають олігархами, у Верховній Раді. Водночас закон передбачає мінімізацію впливу олігархів на політику, ЗМІ та державу загалом завдяки ліквідації олігархічної системи, що, безсумнівно, є великим плюсом.

Віктор Ляшко
Позитивно
Віктор Ляшко
міністр охорони здоров'я України

Кабмін продовжив адаптивний карантин в Україні щонайменше до 31 грудня 2021 року. Крім того, з 23 вересня, згідно з рішенням Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, уся країна ввійшла в «жовту» зону епідемічної небезпеки,

«Жовта» зона передбачає такі карантинні обмеження:

· під час проведення масових заходів кількість присутніх не має бути більшою за одну людину на 4 кв. м відведеної площі, а зали заповнені не більш як на дві третини місць у кожному окремому приміщенні;

· за столиком у закладі громадського харчування має бути до 4 осіб, а допустима відстань між столами — 1,5 метра;

· кінотеатри зможуть працювати, якщо в їхніх залах заповнено менш ніж дві третини місць, а кожен окремий зал може бути заповнений не більш як на 50%;

· спортивні зали та фітнес-центри працюватимуть тільки за умови, що на одну людину припадатиме 10 кв. м площі;

· дитячі садочки та 1 — 4 класів шкіл працюватимуть стаціонарно, а от 5 — 12 класи шкіл та інші навчальні заклади працюватимуть лише за умови, що понад 80% персоналу навчального закладу вакциновано хоча б однією дозою вакцини проти COVID-19.

The Page
Коментар The Page

Попри погіршення епідемічної ситуації в Україні та продовження й посилення карантину цього разу він відрізняється від попередніх. Йдеться про послаблення для вакцинованих громадян, через те обмеження не надто вдарять по бізнесу. Так, обмеження не поширюватимуться на ті колективи, які мають документ про вакцинацію («жовтий» і «зелений» сертифікати), відсутність коронавірусу або перенесену хворобу. Це саме стосується й відвідувачів: якщо до кінотеатру, театру, музею, спортзалу, басейну або на якийсь захід завітає невакцинований відвідувач, у такому разі діятимуть правила й обмеження для «жовтого» рівня епіднебезпеки. Водночас власники бізнесу самі вирішуватимуть, чи надавати послуги тільки вакцинованим особам, чи дотримуватися всіх карантинних обмежень.

Денис Шмигаль
Позитивно
Денис Шмигаль
прем'єр-міністр України

Кабінет міністрів схвалив проєкт закону про кримінальну відповідальність і штрафи за підроблення документів про вакцинацію, зокрема і проти COVID-19.

Покарання за підроблення документів про вакцинацію:

· 17 тис. — 34 тис. грн або обмеження волі на строк до двох років за використання свідомо підроблених документів, що підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб;

· 34 тис. — 68 тис. грн або позбавлення волі до двох років із позбавленням права обіймати посади або займатися певною діяльністю від одного до трьох років за внесення медпрацівником свідомо неправдивих даних у медичну документацію;

· 85 тис. — 170 тис. грн або позбавлення волі до трьох років за виготовлення підроблених документів задля збуту.

The Page
Коментар The Page

Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки людина з фальшивим сертифікатом вакцинації ризикує важко захворіти на коронавірус і заразити своє оточення, унаслідок чого вірус знову стрімко поширюватиметься і світ довго не повернеться до «доковідного» життя. Позитивним також є те, що ті громадяни, які піддають небезпеці інших людей, зможуть понести справедливе покарання.

Олексій Любченко
Негативно
Олексій Любченко
міністр економіки

Запаси зерна в Державному агентстві резерву України зараз перебувають на критично низькому рівні, що пов'язано з відсутністю фінансування на поповнення запасів матеріальних цінностей державного резерву із загального фонду державного бюджету впродовж останніх 10 років.

Так, у Держагентстві резерву «Укрінформу» заявили, що асигнування загального фонду бюджету на поповнення запасів державного резерву, зокрема зерна нового врожаю, Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» не передбачено.

У відомстві заявили, що єдине джерело асигнувань цього року — надходження спеціального фонду державного бюджету від реалізації матеріальних цінностей Держрезерву (на початок вересня 2021 року — 215,5 млн грн, тоді коли до кінця року необхідно ще 565,7 млн грн для виконання плану освіження матеріальних цінностей державного резерву).

У Держрезерві також додали, що щороку звертаються до Мінекономіки з питанням щодо виділення коштів для оновлення й освіження матеріальних цінностей державного резерву.

The Page
Коментар The Page

Це негативно вплине на рейтинг глави держави, оскільки може призвести до того, що уряд не матиме джерел для надання допомоги економіці України в разі виникнення надзвичайних ситуацій. У відомстві вважають, що це є потенційною загрозою національній безпеці держави.

Коментарі