Мюнхен-2022: що сказав Зеленський Заходу рівно рік тому та чи його почули

Володимир Зеленський: до чого він закликав Захід рік тому у Мюнхені?

Мюнхенсьська безпекова конференція 2023 року проходить 17-19 лютого. Її головними темами стануть війна в Україні, зокрема, збройна та інша допомога Києву, а також роль Заходу у новому світі. Вона почнеться промовою Володимира Зеленського по відеозвʼязку, після чого плануються виступи канцлера ФРН Олафа Шольца та президента Франції Еммануеля Макрона.

Саме з ними президент України нещодавно вечеряв у Парижі, як уже писав The Page. Крім того, посилення військової допомоги Україні, зокрема й авіаційно, активно обговорюється після його візиту до Великої Британії, а також поїздки до Брюсселя на форум ЄС.

Володимир Зеленський. Про що він говорив у Мюнхені рік тому. Фото: ОП

Хоча минулі роки Зеленський відвідував Мюнхен особисто, цього разу десятки лідерів країн у готелі Bayerischer Hof та на інших майданчиках дивитимуться та слухатимуть його онлайн. Безпекова конференція у Мюнхені-2023 цікава ще й тому, що її вперше очолить Крістоф Гойсґен, який заявляє, що у допомозі Україні не має бути червоних ліній.

Його попередника Вольфґанґа Ішингера називають менш жорстким, хоча у січні 2022 року він і закликав Німеччину «вийти з позиції страуса», припинити захищати «Північний поток-2» та почати допомагати Україні зброєю.

The Page в цьому матеріалі згадує виступ президента Володимира Зеленського на Мюнхені-2022 18-20 лютого, який практично передував вторгненню, а також реакції на нього.


Про що говорив Зеленський в Мюнхені 2022 року

Володимир Зеленський на Мюнхені-2022 закликав створити нові безпекові гарантії для Києва. Фото: ОП

Пропонуємо згадати основні тези Володимира Зеленського в Мюнхені 2022 року. Ключовою темою для обговорення була загроза вторгнення росії в Україну.

Виступ Володимира Зеленського на Мюнхені-2022 [відео]

Про можливе вторгнення росії в Україну

  • Україна — хоче миру. Європа — хоче миру. Світ каже, що не хоче воювати, а росія, що не хоче воювати. Хтось із нас — бреше;
  • ООН, яка має захищати мир і світову безпеку, не може захистити себе. Коли порушується її Статут. Коли один із членів Радбезу ООН анексує територію однієї із засновниць ООН. А Кримську платформу – формат, мета якого – деокупація Криму мирним шляхом і захист прав кримчан, сама ООН ігнорує;
  • хай там як, українці будуть захищати свою землю – від тисяч чи мільйонів солдат будь-якої армії; об дійсно допомогти Україні, не потрібно казати, скільки їх – військових, техніки, потрібно сказати, а скільки нас;
  • щоб дійсно допомогти Україні, не треба постійно говорити тільки про дати ймовірного вторгнення, український народ буде захищати свою землю і 16 лютого, і 1 березня, і 31 грудня;
«Я впевнений, що наша держава — у надійних руках. Це не тільки мої руки, а руки наших військових та наших громадян. Я сьогодні поснідав в Україні та повечеряю також в Україні. Надовго, я не вилітаю».

Про вступ України до НАТО та ЄС

  • З 2014 року росія переконує, що Україна обрала помилковий шлях, що у Європі Київ ніхто не чекає — хіба не Європа має постійно говорити й доводити діями, що це неправда, і хіба Україна не заслуговує на прямі чесні відповіді?
  • щодо НАТО Україні кажуть: двері відкриті, але поки що стороннім вхід заборонено, якщо не всі члени Альянсу хочуть вступу Києва або всі не хочуть – мають сказати чесно.

Про мир в Україні

Володимир Зеленський. Безпекова конференція у Мюнзені-2022

  • Не так важливо, в якій точці світу домовлятися про мир в Україні;
  • мир потрібен не лише Києву, мир в Україні потрібен світу — мир і відновлення цілісності у міжнародно визнаних кордонах, і тільки так;
  • ніхто не має думати про Україну, як про зручний та вічний буфер між Заходом і рф;
  • хочеться вірити, що Північноатлантичний договір і стаття 5 будуть дієвішими, ніж Будапештський меморандум: за відмову від третього у світі ядерного потенціалу Україна отримала гарантії безпеки, а тепер немає, зброї, безпеки, частини території;
  • Україна вчетверте закликає держави-гаранти Будапештського меморандуму зібратися на консультації;
  • Україна закликає зібрати саміт держав – постійних членів Радбезу ООН за участю України, Німеччини та Туреччини з метою розв’язання безпекових викликів у Європі та напрацювати нові безпекові гарантії для Києва;
  • Захід має підтримати обороноздатність України, надати чіткі перспективи членства в ЄС і НАТО, підтримати реформи в Україні тощо, гарантувати енергобезпеку України.
«Всі ці питання потребують відповідей І поки замість них – тиша. І поки буде тиша – тиші не буде на сході нашої держави. Тобто – у Європі. Тобто – у цілому світі. Сподіваюся, це вже нарешті розуміє весь світ, розуміє Європа», — підкреслив тоді президент.

Втім, хоча президент тоді висловив жорстку позицію Заходу і ООН, також говорячи про напад росії, Зеленський сказав фразу, за яку його пізніше розкритикували (та й, як показала практика, це виявилося помилкою);

«Коли ми говоримо рф — це цілий народ. І тому, я вважаю, що вони не зможуть піти війною проти українського народу».

Борис Джонсон: якщо Україна зазнає вторгнення, шок стане відлунням у всьому світі

Борис Джонсон: вторгнення в Україну стане шоком для всього світу. Фото: ОП

Перед виступом Володимир Зеленський такод переговорив з тоді премʼєром Великої Британії Борисом Джонсоном, узгодивши з ним подальші кроки у підтримці України.

Борис Джонсон тоді, зі свого боку, підкреслив, що немає бути жодних сумнівів, що стоїть на кону.

«Якщо Україна зазнає вторгнення, якщо Україна буде придушена, ми станемо свідками руйнування демократичної держави», — цитувало політика BBC.


Борис Джонсон попереджав про наслідки вторгнення в Україну. Фото: ОП

Джонсон нагадав, що кожного разу, коли західні політики та чиновники відвідували Київ, вони запевняли, що підтримують суверенітет України:

«Як безглуздо та образливо ці слова сприйматимуться, якщо тоді, коли їхній суверенітет перебуватиме під загрозою, ми просто відвернемося. Якщо Україна зазнає вторгнення, шок стане відлунням в усьому світі», — попередив премʼєр Великої Британії.

США водночас були стурбовані поїздкою Зеленського до Мюнхена, оскільки було надто ризиковано залишати країну з огляду на ризик повномасштабного вторгнення в будь-який момент.

На думку Білого дому, Володимир Путін міг скористатися відсутністю президента в Україні: за словами Джо Байдена, якого цитувало NBC News, поїздка Зеленського могла бути не «мудрим вибором», але це «його рішення».

Джонсон під час виступу на Мюнхенській конференції зазначив, що не знає намірів президента рф, але «знаки похмурі».

Як реагували на виступ Зеленського в Україні

Загалом українські політики, журналісти та експерти в соціальних мережах позитивно відреагували на виступ.

«Дуже сильна промова Володимира Зеленського в Мюнхені. З чіткими і правильними акцентами та меседжами для наших міжнародних партнерів», — написав чинний посол з особливих доручень МЗС України і колишній представник президента у АРК Антон Кориневич.
«Красава. Все правильно сказав. Для нас це вірна стратегія — робити встряску всім» — поділилася думками після промови голова політичної партії «Голос» Кіра Рудик.

Співголова фракції Європейська солідарність Ірина Геращенко зазначила, що виступ Зеленського на Мюнхенській безпековій конференції — правильний за акцентами і змістом.

«Поділяю позиції, висловлені українським керівником у Мюнхені, що Україна не може бути щитом між цивілізованим світом і збожеволівшим вбивцею. Санкції проти Путіна та країни-агресора мають бути ввведені вже зараз, не чекаючи, поки він піде на Київ і інші мирні украінські міста».

Політичні оглядачі називали цю промову історичною, враховуючи всі важливі речі, проговорені президентом.

Простежувалася і критика риторики Володимира Зеленського, зокрема її висловила журналістка Мирослава Барчук:

«Україна має повне право на справедливі вимоги до Заходу. Але лобові, повторювані претензії і буквальне «пристиджування» союзників сьогодні — це слаба, істерична позиція. Варто було подякувати Заходу за підтримку. Не почула жодної подяки за надважливу допомогу».

Системний аналітик Євген Істребін після виступу Зеленського також зазначив, що промова має очевидні недоліки. В даному випадку його зачепили саме слова про те, що російський народ (який наразі, за опитуваннями, в більшості підтримує війну Путіна) не піде проти українського:

«Для чого було казати, що росіяни ніколи не підуть проти українців?»

Також, за його словами Зеленський повторив наратив про паніку з публікацією дат вторгнення, хоча, на думку аналітика, саме таким чином США розворушили «сплячу Європу», і риторика там змінилася.

«Тепер в Україну пішла зброя та кредити, до цього було лише глибоке занепокоєння, і нічого більше. То навіщо повторювати цей наратив уже не вперше? Що б що?», — писав Істребін.


Врешті, як би там не було, питання були задані вірні, і Україна 24 лютого та після побачила, що Будапештський меморандум не працює, ООН не може допомогти, а НАТО не готове, як сказав Байден, «відправляти синів і дочок на війну». Києву давали партизанську зброю та від 3 до 21 дня на падіння. Лише запеклий опір українців змусив Захід змінити свою упередженість щодо здатності України вести війну та почати підтримувати її, повіривши у перемогу Києва.

Читати на The Page