Сльозогінний газ, побиття протестувальників, арешти опозиції та сотні тисяч людей на протестах проти відходу від євроінтеграційного курсу влади. Цього разу це відбувається не на Банковій чи Майдані Незалежності в Києві, а на проспекті Руставелі в Тбілісі, де знаходиться парламент Грузії.
Не випадково грузини порівнюють сірого кардинала партії влади «Грузинська мрія» проросійського олігарха Бідзіну Іванішвілі з Віктором Януковичем, а нинішні події – з екзистенційним вибором України під час Революції Гідності.
Країну сколихнули протести проти рішення прем'єр-міністра Грузії Іраклія Кобахідзе щодо призупинення переговорів про вступ до ЄС щонайменше до кінця 2028 року.
Це відбувається на фоні результатів виборів, де «Грузинська мрія» отримала 54,24% голосів та 88 місць у парламенті із 150. Проте вибори вважаються нечесними опозицією і більшістю західних країн. До прикладу, ЄС не визнав їхні результати і закликав до проведення нового голосування. За словами грузинського політолога Гели Васадзе, «Грузинська мрія» «намалювала» собі щонайменше 12% голосів.
разом із грузинськими експертами розповідає, що відбувається в Грузії та які шанси протестувальників.
Що відбувається в Грузії
Протести в Тбілісі розпочалися одразу після оголошення результатів парламентських виборів 26 жовтня. Гія Гецадзе, колишній заступник міністра юстиції Грузії та губернатор регіону Імрет, каже, що мешканці Тбілісі відчувають себе ошуканими.

Поліція, водомети та сльозогінний газ у Тбілісі
Проте з новою силою демонстрації почалися 28 листопада після заяви прем'єра Кобахідзе про відмову від курсу на інтеграцію з ЄС до 2028 року. Щовечора кількість протестувальників у центрі Тбілісі ставала більшою. Нині на протести виходять у всіх великих містах країни.
Апогеєм боротьби опозиції та влади стали масові затримання та побиття. Поліція разом із спецпризначеннцями вже затримала понад 300 людей, використовувала сльозогінний газ і водомети проти мирних демонстрацій, побила десятки співгромадян. У відповідь деякі протестувальники кидали в силовиків бруківку та ставили барикади.
Насилля на вулицях Тбілісі хоч і стало масовим, але ще не дійшло до рівня найгірших днів Майдану чи протестів у Білорусі 2020 року.
Кілька імпровізованих барикад у Тбілісі вночі з 28 на 29 листопада
Your browser doesn't support HTML5 video.
Гела Васадзе підкреслює в коментарі , що насамперед насилля йде від силовиків, які побили багато мирних протестувальників. Люди іноді відповідають на агресію силою, проте про насильне повалення влади чи штурм адмінбудівель мова не йде.
Конституційний суд Грузії не визнав вибори нечесними
Конституційний суд Грузії 3 грудня не взяв до розгляду позови президентки Саломе Зурабішвілі і 30 депутатів від опозиції про скасування результатів парламентських виборів.
«Це був політичний і юридичний вихід із глухого кута. Те, що Конституційний суд не визнав вибори нечесними, означає, що «Мрія» просто закрила питання про легітимність в юридичному полі. Але таким чином це розв'язує руки президенту, як єдиному представнику легітимного інституту в країні в очах людей», — вважає політолог Васадзе.
Він також підкреслює, що наразі «Грузинська мрія» фактично контролює всі три гілки влади в країні. Нагадаємо, що президент у Грузії є фігурою більше представницькою, ніж тримачем реальної влади. Проте саме президент має формально затверджувати перше засідання нового парламенту.
Нинішня ж президентка Зурабішвілі майже одразу заявила про фальсифікацію виборів:
«Ми боротимемося, щоб захистити ваше конституційне право на голос. Зараз не час для песимізму, зараз важливо спокійно та піднявши голову захищати свої голоси», — сказала вона.
Гія Гецадзе, який був співавтором закону про Конституційний суд Грузії, вважає, що судді таким чином виписали собі історичний вирок. Також він підкреслює, що, на його думку, «Грузинська мрія» порушила Конституцію країни своїм рішенням про відкладення переговорів щодо вступу до ЄС. Рух до євроінтеграції закріплений в Конституції Грузії, як в Україні.
Проте Гела Васадзе зауважує, що чинна влада може активно спекулювати на тому, що призупиняє євроінтеграцію лише тимчасово: «Чи є це порушенням Конституції, чи ні — юристи сперечаються».
Рішення Іраклія Кобахідзе викликало протести і в середині влади
«Персонал МЗС, університети, академічний персонал, діти в школах, артисти, спортсмени, пенсіонери страйкують. Усе розподається. Я не виключаю, що в наступні дні люди із внутрішньої команди Іванішвілі підуть у відставку», — каже Гія Гецадзе.
Гела Васадзе підкреслює, що проти рішення «Грузинської мрії» протестують люди зі всього апарату влади, і це явище тільки набирає обертів. Із заявами, де засуджується рішення уряду, виступили у Міноборони, Міносвіти, Нацбанку, мерії Тбілісі.
Про ерозію виконавчої влади згадує й Валерій Чечелашвілі, у минулому посол Грузії в Україні та інших країнах, у розмові з Гелою Васадзе. За словами Чечелашвілі, понад 200 працівників МЗС Грузії відмовились виконувати свою роботу. Посли країни в Італії, Литві, Болгарії, США та Чехії вже подали у відставку через дії уряду. Чечелашвілі каже, що невпевненість у правильності дій влади охопила й інші міністерства.
Тим часом, мер Тбілісі та генеральний секретар правлячої партії «Грузинська мрія» Каха Каладзе пригрозив «відповідальністю» для таких держслужбовців. Він назвав це спробою «повалення держорганів шляхом саботажу».
Що чекає на Грузію

На фото та відео з протесту часто можна побачити не тільки прапори Грузії та ЄС, але й України
На думку Чечелашвілі, «Грузинська мрія» таким чином може намагатися вивести опозицію на протести та за рахунок силового апарату подавити її надовго, що призведе до звужування свобод у країні та фактичного встановлення результатів суперечливих виборів.
Своєю чергою, опозиція вимагає нових чесних виборів. Досягти цього може бути непросто, адже «Мрія» контролює всю виконавчу та майже всю судову владу.
«Наразі я бачу лише один вихід: президент створює окремий від парламенту політичний центр, наприклад, тимчасовий уряд за рахунок власної легітимності, якому підкорюється виконавча влада», — каже Васадзе.
Він наголошує, що визнання результатів виборів і припинення протесту означає одне — «привіт рускому міру».
Гія Гецадзе дивиться на ситуацію більш оптимістично. Президентка Грузії Зурабішвілі вже заявила, що не складатиме своїх повноважень до нових виборів. Саме вона має стати центром тяжіння для опозиції, яка підбере представників виконавчої влади, що все більше протестують проти дій «Грузинської мрії».
«Можливо, я суб’єктивний, але Грузія ніколи не стане росією. Це покоління грузинів уже готове саме себе захищати від імперії», — вважає він.
Станом на травень 2024-го 77% грузинів підтримували вступ країни до ЄС та 66% — до НАТО. До прикладу, станом на листопад 2013-го вступ України до ЄС підтримували 58% українців.
Тому, можливо, своїм кроком проти євроінтеграції «Грузинська мрія» запрограмувала себе на поразку, адже до цього ця партія риторично завжди підтримувала вступ до ЄС, хоч фактично і крокувала назустріч росії.