У Грузії 29 жовтня відбулися масові акції протесту. До них закликала президентка країни Саломе Зурабішвілі після оголошення результатів парламентських виборів. Як і опозиційні партії, навіть ті, що подолали 5% бар'єр та отримали місця у парламенті, вона відмовилася визнавати результати виборів.
«Ми боротимемося, щоб захистити ваше конституційне право на голос. Зараз не час для песимізму, зараз важливо спокійно та піднявши голову захищати свої голоси», — сказала президентка.
Згідно з офіційними даними, більшість голосів було віддано правлячій партії «Грузинська мрія»: команда олігарха Бідзіни Іванішвілі отримала 54,24% голосів та 88 мандатів. Опозиція отримала 62 місця в парламенті. Однак міжнародні та неурядові організації заявили про підкупи та тиск на виборців, а також факти фальсифікації.
Про можливі наслідки цього поговорив з грузинським політологом Гелою Васадзе.
Поки що незрозумілий механізм накрутки голосів на виборах у Грузії
Гела Васадзе розповів про свою впевненість, що «Грузинська мрія» грала не за правилами.
«Всі знають, що нас обдурили. Питання в іншому. Зрозуміло, що нас обдурили, але поки що незрозуміло, як. Слід злочину видно, але поки що не знайдено джерело», — каже Васадзе.
За його словами, «Грузинська мрія» на свою користь «намалювала» щонайменше 12%. Але навіть якщо взяти до уваги фальсифікації, конституційну більшість партія Іванішвілі так і не отримала, а саме про цю мету партія і уряд, який вона контролює, заявляли перед виборами.
Офіційний Тбілісі може ще більше схилитися до москви
На сьогодні США та ЄС не визнали результатів виборів у Грузії, до них приєдналася і Україна. Від подальших дій західних країн залежить доля Грузії.
«Якщо США та Європа визнають результати виборів, то це одне питання. Якщо не визнають, то є шанс, що «Грузинська мрія» дозволить їм провести незалежний аудит. У разі якщо правляча партія зможе довести, що вибори проходили чесно, Захід неодмінно визнає результати. А без незалежного аудиту вони цього, звісно, не зроблять», — каже Гела Васадзе.
У кремлі навпаки результати виборів визнали, і російська верхівка стала однією з перших, хто привітав «Грузинську мрію» з перемогою.
Васадзе вважає, що перемога «Грузинської мрії» дає москві можливість збільшити свій вплив у регіоні.
«Від Грузії відвертається Захід. А рівень розвитку наших інституцій та політичних еліт не дозволяє вести багатовекторну зовнішню політику. росія розуміє, що у цій ситуації навіть не обов'язково відновлювати дипломатичні відносини, вона й так впливатиме», — ділиться політолог.
Подальші події у Грузії зараз важко передбачити
Велика частина грузинського суспільства заявляє про незгоду з офіційними результатами протестами. Але як розвиватимуться події далі, передбачити складно. Цілком можливо, що опозиційні партії таки розпочнуть роботу в парламенті: можливо визнання виборів західними країнами. Гела Васадзе не виключає, що «Грузинська мрія» продовжить зачищати конкурентне поле та незабаром оголосить про позачергові вибори, щоб отримати конституційну більшість.
Що стосується президентки Саломе Зурабішвілі, яка протистоїть уряду та правлячій партії, то, як вважає Васадзе, малоймовірно, що їй знову спробують оголосити імпічмент. Для цього «Грузинська мрія» не має конституційної більшості, та й до того ж термін її повноважень все одно спливає у грудні.