Україна може почати переговори про вступ до ЄС у 2025 році, якщо вона виконає основні інтеграційні умови. У Єврокомісії зазначили, що Україна вже виконала попередні антикорупційні рекомендації. Про це повідомили в антикорупційній організації Transparency International Ukraine (TI Ukraine).
Які кроки має зробити Україна для вступу до ЄС
Європейська комісія вважає, що Україна досягла певного прогресу в запобіганні та боротьбі з корупцією. Зокрема, Україна зміцнила незалежність та інституційну спроможність таких установ:
- Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП);
- Національного антикорупційного бюро України (НАБУ);
- Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
TI Ukraine виділили три системні реформи, які потребують першочергової уваги для української євроінтеграції:

- підвищення спроможності Рахункової палати;
- приведення правил закупівель у відповідність до європейських;
- комплексна реформа АРМА.
«Саме ці сфери потребують суттєвих змін та їхньої ефективної реалізації. Крім того, усі вони включені до першого переговорного кластеру «Основи процесу вступу до ЄС», у якому ці розділи залишатимуться відкритими до самого завершення переговорів», – зазначили у TI Ukraine.
Єврокомісія та Transparency International Ukraine також закликають НАЗК вдосконалити підзаконні акти агентства. Зокрема, серед недоліків називають:
- недосконалість механізму моніторингу способу життя, ухваленого НАЗК;
- неактуальність деяких «швидких» перевірок декларацій;
- закритість правил логічного та арифметичного контролю (ЛАК);
- порядок перевірки декларацій працівників певних категорій.
У TI Ukraine також закликали НАЗК зосередитися на пошуку незаконного збагачення та необґрунтованих активів, а не на дрібних розбіжностях між декларацією та недоробками державних реєстрів, як це переважно відбувається зараз.
Єврокомісія також рекомендує зобов’язати декларувати активи персоналу приватних офісів високопоставлених політичних чиновників, включаючи їхніх радників і помічників.
Комісія ще раз зазначила, що законодавчу базу захисту викривачів потрібно привести у відповідність до вимог ЄС.
НАБУ та САП мають і надалі покращувати свою політику пріоритетності справ та працювати над більш резонансними розслідуваннями. Також НАБУ рекомендують збільшити вартість арештованих і конфіскованих активів.
«За роки діяльності АРМА ми не помітили суттєвих результатів його функціонування, і причини цього полягали як у самій діяльності Агентства, так і в недоліках законодавства. Тому сподіваємося, що комплексне реформування АРМА дозволить повною мірою реалізувати потенціал цього органу», – написали у TI Ukraine.
Нагадаємо, у вересні прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна має бути готовою вступити до Європейського Союзу не пізніше кінця 2025 року.