Facebook Pixel

Вибори в Молдові: чому багато виборців демонструють євроскептицизм і симпатії до рф

У Молдові проходить другий тур президентських виборів. За посаду президента позмагаються чинна президентка країни Мая Санду та колишній генпрокурор Молдови Александр Стояногло.

В день голосування у першому турі, де найбільше голосів набрала Санду – 42,49%, а Стояногло – 25,95%, проходив також референдум щодо євроінтеграції. Саме його результати стали найбільшою несподіванкою цього дня: багато молдован виявилися євроскептиками.

Внесення положення про євроінтеграцію до конституції ледве набрало більшість голосів – 50,35%, тобто фактично половина громадян проголосували проти за явки в 50,7%. До того ж всередині Молдови 56% громадян віддали голос проти, ситуацію врятували голоси від діаспори. Це не змінює юридичну силу референдуму, але б’є по його суспільній легітимності.

The Page розповідає, чим важливі вибори президента Молдови для України та чому багато молдован скептично ставляться до ЄС.

Важливість виборів президента Молдови для України

Значний сегмент проєвропейських медіа в Молдові, які симпатизують Санду, називають Александра Стояногло «людиною Москви» та колишнього проросійського президента Молдови Ігоря Додона. Сам кандидат від партії соціалістів нещодавно заявив, що підтримуватиме Україну та за гарні відносини з нею.

Чи є кандидат в президенти Молдови Стояногло людиною кремля

Quote«Ми підтримуємо Україну у війні, ми їм надаємо гуманітарну допомогу, і я впевнений, що наші взаємини в період мого президентства тільки зміцніють», – сказав Стояногло.

Проте він недвозначно каже, що збирається розвивати відносини як з ЄС та США, так і з росією та Китаєм. Також кандидат намагається не згадувати про агресію росії проти України, називає її просто війною.

Александр Стояногло на фото

Александр Стояногло на фото

30 жовтня вийшло розслідування Eureporter. Воно стверджує, що депутат молдовського парламенту Адріан Албу, який є політтехнологом Олександра Стояногло, працює на російські спецслужби, що чутно на злитих плівках. Так у багатьох спостерігачів з’явилися підстави вважати, що Стояногло – людина кремля.

Чи вплинуть вибори в Молдові на Україну

Чи може Молдова навіть за найгіршого сценарію приходу до влади проросійських сил стати загрозою для України? Російський контингент в Придністров’ї майже не несе військових загроз – солдатів там мало.

Армія Молдови є найслабшою в Європі та налічує 3,2 тис. «багнетів», орієнтовно 200 бронемашин, 211 артсистем різних типів і до півсотні зенітних гармат. Формування проросійського анклаву Придністров’я мають загалом до 8 тис. військових, 40 танків Т-64 і Т-72, до 240 броньованих машин та 40 РСЗВ. Чи це реальна загроза – питання.

Звісно, завжди можна розглядати сценарій перетворення незалежної країни в таку собі білорусь, але для розвитку такого сценарію потрібно хоча б кілька років.

Головний ризик виборів у Молдові – підкуп виборців

Основна загроза другому туру виборів – підкуп виборців через мережу, яку організував олігарх Ілан Шор на російські гроші. За даними поліції, перед першим туром на підкуп з росії надійшло близько $39 млн.

QuoteВикористовуючи соціальні магазини, Шор створив базу незаможних виборців, яким спершу пропонував знижені ціни, а тепер оплачує їхні голоси. Поліція провела понад 800 обшуків, але припинити підкуп важко через судові затримки та можливості Шора наймати сильних адвокатів.

Чому половина молдован проголосувала проти ЄС

В Молдові з часів розпаду СРСР сильні ліві партії. Вони та їхні виборці, серед яких багато старших людей, традиційно були проросійськими.

У першому турі цих президентських виборів кандидати, які тим чи іншим чином симпатизують рф, набрали близько 40% голосів. Але віддати голос проти внесення положення про євроінтеграцію до конституції може не тільки проросійський виборець, але й той, кому просто не подобається бажання змінити конституцію.

Проте навіть за обрання президентом Александр Стояногло навряд чи зможе зупинити процеси євроінтеграції. Для цього потрібно контролювати парламент, а там проєвропейська партія «Дія і солідарність» має 62 місця зі 101. Наступні вибори до законодавчого органу відбудуться в липні 2025-го.

Щоб там не було, переобрання Санду буде свідчити про продовження старої політики, шляху до євроінтеграції та допомоги України, хоч і невеликої: Молдова – країна небагата. Обрання Стояногло – про невизначеність із відчутним присмаком росії.

Подякувати 🎉