За час Корейської війни США скинули на Північну Корею приблизно ту ж саму кількість бомб, що за всю кампанію на Тихому океані, тобто всієї війни з Японією. Командувач сил ООН, куди входили й США, генерал Макакртур взагалі розробляв плани використання ядерної зброї.
Сучасні аргументи Дональда Трампа та й Джо Байдена про ризики ескалації, а не дай Боже, заговорити про ядерну ескалацію, якої серйозно бояться лідери Заходу, цілком підходять і для того часу. Проте в 1950-53 роках це не не зупинило США від інтервенції в Корейську війну для порятунку Південної Кореї від Півночі та її союзників – КНР і СРСР.
Чому ж намагався з’ясувувати з Антоном Ганоцьким, аналітиком AdAstra і засновник телеграм-каналу «Пхеньянська Правда».
Чому США не боялися СРСР під час Корейської війни
Експерт наполягає, що головним стимулом до активної участі у війні в Кореї стала невдача підходу до громадянської війни в Китаї, де США надавали військову та фінансову допомогу уряду Чан Кайші, проте не хотіла напряму втручатись. Після Другої світової війни американська громадськість і уряд не мали особливого бажання до широкомасштабних військових інтервенцій, особливо з огляду на те, що багато уваги приділялося відбудові Європи і боротьбі зі зростаючою радянською загрозою в регіоні.
«Підхід Дональда Трампа вже мав місце в США. Так ставились до Китайської громадянської війни (1945-1949). Але коли комуністи з Мао Цзедуном перемогли, стало зрозуміло, що тактика доволі програшна», – підкреслює Ганоцький.
Коли Китай став червоним у США вийшла Китайська біла книга 1949 року, яка офіційно називалася «Відносини Сполучених Штатів з Китаєм». Документ мав на меті пояснити, чому США не втрутилися більш рішуче, щоб запобігти поразці націоналістів.
Він відображав визнання американською адміністрацією неминучості перемоги комуністів у Китаї. У ній стверджувалося, що США не змогли б запобігти захопленню влади комуністами без прямого військового втручання, що було політично і стратегічно нездійсненним.
Також документ підкреслив зміну стратегії США від підтримки націоналістів у континентальному Китаї до зосередження на стримуванні комунізму в інших частинах Азії. Зрештою, це призвело до залучення США до Кореї, а згодом і до В'єтнаму.
Які ще причини підтримки США Південної Кореї
«Також тоді ще не було В'єтнаму. Тому що страх перед прямою інтервенцією почався після В’єтнамської війни. Адже це перша війна, де люди почали бачити все на власні очі: вбивства цивільних, випалення цілих міст і квадратів лісу напалмом...», – підкреслює Антон.
Третє, як написав Мітч Макконнелл, лідер республіканців у Сенаті, на річницю висадки в Нормандії, що саме американські ізоляціоністи призвели до того, що американські хлопці помирали на пляжах Нормандії.
«Четверте – популярність ідей Кіссінджера. Саме він був ідеологом потепління відносин із Китаєм, аби посилити тиск на Радянський Союз. Тепер в США популярна думка, що за прикладом Кісінджера потрібно домовитися з росією, щоб об’єднатися проти Китаю», – каже Ганоцький, маючи на увазі перехід від часкової зовнішньої політики цінностей до повного балансування сил й інтересів.
Тобто реально довести американцям потребу захищати Південну Корею змогла лише поразка в Китаї. Проте варто зазначити, що на стороні України не воюють якісь сили ООН, тобто ми самі воюємо проти ядерної держави. Це зовсім інша історія.