Facebook Pixel

Цей день в історії. 23 квітня суд в Канаді відмовив жінкам у праві бути особами

Цей день в історії. 23 квітня 1928 року суд в Канаді відмовив жінкам у праві бути особами. На півтора роки

Цей день в історії. 23 квітня 1928 року суд в Канаді відмовив жінкам у праві бути особами. На півтора роки

23 квітня у світі відзначають Всесвітній день книги та авторського права, Міжнародний день англійської мови та Міжнародний день іспанської мови, а також Міжнародний день піксельованого техноселянина, коли письменники безкоштовно публікують свої твори онлайн. В Україні це день психолога.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 23 квітня в Україні та світі.

Саме 23 квітня народилися французький письменник Моріс Дрюон (1918) та український Григорій Тютюнник (1920), померли Мігель Сервантес і Вільям Шекспір (обидва 1616). Тому цей день ЮНЕСКО обрала з огляду на його символічність для світової літератури.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 23 квітня в Україні та світі.

Вважається, що 23 квітня 303 року за наказом римського імператора Діоклетіана в Палестині відрубали голову воїну з Каппадокії Георгію Переможцю, який пізніше був канонізований церквою.

У 1185-му, за «Словом о полку Ігоревім», попри затемнення сонця, князь Новгород-Сіверський Ігор разом з братом Всеволодом виступив у похід проти половців. В місті Новгород-Сіверському на Чернігівщині і сьогодні місцеві обов’язково покажуть, з якої з башт місцевого кремля Єфросинія Ярославна, дружина Ігоря, промовляла свій «Плач».

У 1867-му британська королева Вікторія і французький імператор Наполеон III відмовилися від плану будувати тунель під Ла-Маншем. Будівництво відклали на 120 років – воно почалося лише у 1988 році.

23 квітня 1928 року суд в Канаді визнав, що жінки не є особами

У 1928 році Верховний суд Канади постановив, що жінки не є «особами» (за законом про Британську Північну Америку), тому не мають права бути призначеними до Сенату. Щоправда, вже за півтора року, 18 жовтня 1929-го, Судовий комітет Таємної ради (найвища судова інстанція країн британської корони) скасував це рішення. Прецедент справи «Особи» дозволив жінкам обиратись як до Палати громад, так і до Сенату. Також він означав, що жінкам більше не можна було відмовляти в правах на основі вузького тлумачення закону.

Що ж сталося? Жінки в Канаді отримали право голосу з 1916 по 1925 рік в різних провінціях, хоча для корінних народів вони були позбавлені цього права до 1960 року. У 1921 році Агнес Макфейл стала першою жінкою, обраною до Палати громад, проте Сенат, верхня палата парламенту, досі був закритим для жінок.

За розділом 24 Конституційного акту 1867 року, лише «кваліфіковані особи» можуть бути призначені до Сенату. «Кваліфіковані особи» мали бути принаймні 30-річного віку, володіти майном вартістю щонайменше $4000 та проживати в провінції, де її призначили.

У 1922 році в провінції Альберта жінки запропонували на посаду в Сенат Емілі Мерфі, першу жінку-суддю Канади. Це призначення підтримали тисячі жінок по всій Канаді, справа набула розголосу в газетах.

QuoteПроте уряд відповів, що, незважаючи на те, що він «не хотів би нічого краще, ніж мати жінок у Сенаті […], закон про Британську Північну Америку не містить жодних положень щодо жінок».

Це був не перший випадок, коли Мерфі ігнорували як «людину». У 1916 році, у перший день її роботи на посаді судді, адвокат заявив їй відмову на тій підставі, що вона не є «особою» і тому не має права бути суддею.

Закон про Верховний суд дозволяв групі з п’яти осіб звернутися до уряду з проханням доручити Верховному суду розтлумачити положення якогось закону. Тому у серпні 1927 року Емілі Мерфі запросила до себе додому в Едмонтоні чотирьох жінок-активісток – Неллі МакКланг, Ірен Парлбі, Луїзу МакКінні та Генрієтту Муір Едвардс.

27 серпня 1927 року «знаменита п'ятірка» підписала листа до генерал-губернатора Канади з петицією щодо тлумачення слова «особа» в законі. Уряд з петицією погодився і запитав у Верховного суду, «чи слово «особа» в розділі 24 Закону про Британську Північну Америку 1867 року включає осіб жіночої статі?».

У квітні 1928 року Верховний суд Канади одноголосно вирішив, що жінки не можуть бути «особами» – мовляв, у 1867 році жінки не могли обіймати політичні посади, то й зараз не треба.

Канадійки, звісно, були розчаровані, проте не здалися і звернулися до найвищого судового органу Британської корони в Лондоні – Судового комітету Таємної ради.

Таємна рада думала півтора року – і скасувала рішення канадського суду 18 жовтня 1929 року.

Quote«Виключення жінок з усіх державних посад є пережитком часів, більш варварських, ніж наші […], і для тих, хто запитує, чому слово [особи] має включати жінок, очевидна відповідь, чому цього не повинно бути», — зазначив лорд Санкі, який підписав рішення від Таємної ради.

Рішення якраз прийшлося під вибори 1929 року – і вже у лютому 1930-го Кейрін Вілсон склала присягу як перша жінка-сенатор Канади.

У 1932-му на батьківщині Вільяма Шекспіра місті Стретфорд-на-Ейвоні відкрився Королівський Шекспірівський театр, котрий регулярно проводить шекспірівські фестивалі.

У 1950-му війська Чан Кайші, голови партії Гоміньдан, повністю евакуювалися з континентального Китаю. Намагаючись протиставити режим Чан Кайші в проголошеній у березні на острові Тайвань Китайській Республіці комуністичному уряду Мао Цзедуна в Пекіні, США практично одразу почали надавати Тайваню інтенсивну економічну, політичну і військову підтримку.

65 років тому, 23 квітня 1959 року, була створена Спілка журналістів України.

У 1982-му в Британії розпочався продаж недорогого домашнього комп'ютера ZX Spectrum. В СРСР були популярними численні клони ZX Spectrum на мікросхемах радянського виробництва. Саме з них для багатьох починалося знайомство з технікою.

23 квітня 2005 року в YouTube було опубліковано перше відео. Воно має назву «Я в зоопарку».

Рівно 10 років тому, 23 квітня 2014 року, був заснований 2-й батальйон спеціального призначення НГУ «Донбас».

Подякувати 🎉