Facebook Pixel

Завод дружини «лісника Януковича» експортував деревину під час розслідування про відкати

Автор

Ліквідований Клеванський лісозавод «Промінь» дружини екс-голови Держагентства лісових ресурсів Віктора Сівця у період з 2016 по 2018 роки здiйснив експорт української деревини на 13,2 млн грн, свідчать дані британської неурядової організації Earthsight, опубліковані в рамках проекту Timberleaks.

Усупереч Регламенту ЄС, який забороняє покупку нелегальної деревини, левову частину лісоматеріалів імпортували європейські компанії, зокрема, італійські Co Mo Las, Sangiorgi Legnami та шведська Primpanel AB. При цьому на своїх сайтах італійські компанії заявляють про ретельний відбір постачальників та високу якість пиломатеріалів. А шведська взагалі стверджує, що у якості основи для власного виробництва використовує шведські ліси.

Представник Primpanel повідомив Timberleaks, що український лісозавод збанкрутував восени 2018 року і що виробник не торгував з ним протягом двох років. Відповіді від італійських компаній не було.

У переліку імпортерів також фігурує російська компанія «КТП», яка у 2016 році придбала у «Променя» виробів з дерева на майже 1 млн грн, пишуть «Наші гроші».

Згідно з митними записами Earthsight, остання операція Клеванського лісозаводу щодо продажу дерев’яних панелей відбулася 23 квітня 2018 року.

Контекст

  • З травня 2014 року Клеванський лісозавод «Промінь» підозрюють у легалізації грошей, отриманих в результаті реалізації незаконної схеми так званих «маркетингових послуг». Саме із таким призначенням іноземні покупці деревини щонайменше у 2011 – 2014 роках перераховували на рахунки низки офшорів «відкати» в обмін на отримання затребуваних обсягів української деревини.
  • За даними слідства, у схемі задіяні екс-голова Держлісагентства часів экс-президента Віктора Януковича Віктор Сівак та його дружина громадянка РФ Марина Журавльова. Їй належали 95% акцій Клеванського заводу аж до моменту його ліквідації.
  • У травні детективи Національного антикорупційного бюро отримали повторний дозвіл на арешт акцій Журавльової та усього майна «Променя». Це було зроблено для того, аби корпоративні права, рухоме та нерухоме майно «Променя» не відчужили чи передали на користь третіх осіб. Непогашені борги компанії сягнули 135,9 млн грн.
  • Тоді ж суд розпорядився передати усе арештоване майно в управління Нацагентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Станом на 26 квітня 2019 року майно все ще знаходиться в статусі такого, що «очікує передачі».
Подякувати 🎉