Ухвалення у другому читанні законопроєкту №3658 щодо зниження «зелених» тарифів не розв'яже проблему неплатежів і змусить знижувати тариф для ВДЕ й надалі.
Такий прогноз зробив голова Комітету з питань енергетики та ЖКГ Андрій Герус після ухвалення в другому читанні законопроєкту №3658 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» у вівторок, 21 липня.
«Мій прогноз: цей закон нічого не вирішить. Але якщо треба в цьому переконатися експериментальним шляхом, нумо переконаймося», — зазначив Андрій Герус.
За його словами, лобісти вітрової генерації домоглися продовження «зелених» тарифів до 2023 року, що дозволить їм побудувати за цей час 1,5-2 тис. МВт нових потужностей. А це означає зупинення ще низки державних блоків АЕС і новий скандал навколо цього питання.
Він також додав, що «зелені» тарифи в Україні, як і раніше, на 100-200% вище, ніж у Німеччині. «Очевидно, що зменшення на 7,5% і 15% — це імітація», — зазначив Герус.
Щодо можливості дофінансування з державного бюджету, то ця норма має декларативний характер і не працюватиме, якщо фінансову допомогу не буде закладено в закон «Про державний бюджет».
«Норму запропоновано з простої причини: чим вище тариф на передачу «Укренерго», тим більше стимул для споживача зменшити споживання з мережі та перейти на самогенерацію. А технології зараз дозволяють це легко зробити. Якщо споживання з мережі зменшується, треба підняти тариф для «Укренерго» ще більше, а це стимул знизити витрати мережі. І це тупикова спіраль», — пояснив сценарій подальшого розвитку подій Андрій Герус.
І додав, що в Україні вже десятки підприємств побудували або будують власні мініелектростанції, щоб менше купувати електроенергії.
Крім того, європейські компанії у питанні розвитку ВДЕ ставляться до України як до колонії — так само, як і місцеві олігархи.
«Одна європейська фінансова організація (клієнти якої заробляють на «зеленому тарифі), розуміючи, що держава не може сплачувати «зелені» тарифи, запропонувала взяти кредит під відсотки на виплату цих «зелених» тарифів. «Візьміть у кредит, щоб заплатити нам за «зеленим» тарифом. Невже ми настільки схожі на бананову республіку?» — зазначив Андрій Герус.
