Пасажиропотік, швидше за все, повернеться до рівня 2019-го тільки в 2024 році. Фото: Barron's
C початку 2020 року припинили свою діяльність (повністю або тимчасово) 43 комерційні авіакомпанії. За весь 2019 рік таких компаній було 46, а за 2018 й — 56. Такі дані наводить глобальна дослідницька компанія Cirium.
Відносно непогані показники цього року дослідники пояснюють тим, що з початком пандемії багато, особливо великі авіакомпанії отримували фінансову допомогу від урядів. Але до кінця року показники з великою ймовірністю значно погіршаться.
Навіть якщо авіакомпанії не припиняли діяльність, вони частину своїх літаків ставили на прикол. Перевізники, флот яких перевищує 10 літаків, сукупно залишили на землі з початку року 485 літаків, в 2019 році їх було 431, у 2018 році — 406.
Динаміка закриття авіакомпаній і простоїв літаків
У Cirium відзначають, що авіакомпанії можуть збанкрутувати через різні причини. Але великі невдачі 2020 року і ті, які будуть в найближчому майбутньому, «неминуче є наслідком втрати попиту через пандемію».
Дослідники нагадують, що після десяти років безперервного зростання попиту, який призвів до того, що глобальна база перевезень майже подвоїлася, пандемія залишила авіакомпанії без доходів, але з високими витратами.
Контекст. Міжнародна асоціація повітряного транспорту IATA на цьому тижні попередила, що галузь витратить $77 млрд у другій половині 2020 року і продовжить втрачати близько $5-6 млрд на місяць у 2021 році через повільне відновлення.
У липні вона заявила, що пасажиропотік, швидше за все, повернеться до рівня 2019-го тільки в 2024 році.
Пасажиропотік міжнародного аеропорту «Бориспіль» з січня по вересень цього року впав до 4,0 млн пасажирів. Це на 65% менше, ніж за цей же період 2019 року. Сильно знизилися також показники на вересень (багато в чому через відсутність хасидів), якщо в цьому році аеропорт обслужив 555 тис. пасажирів, то в минулому році було 1,6 млн.
У серпні генеральний директор «Борисполя» Павло Рябікін говорив, що через карантин аеропорт втратив близько третини авіакомпаній, а завантаження решти рейсів значно впало.