ЄС готує «жорстку» відповідь на нові мита Трампа: які можливі заходи

ЄС готує «жорстку» відповідь на нові мита Трампа: які можливі заходи. Фото: depositphotos

Європейський Союз відповість на рішення президента США Дональда Трампа запровадити мита на весь імпорт сталі та алюмінію. Зокрема, об’єднання планує ввести пропорційні контрзаходи.

Про це повідомляє Reuters.

США встановили 25% мита на імпорт сталі й алюмінію: що відомо

Трамп підписав указ про підвищення мита на алюміній та сталь з 10% до 25%. Також заходи передбачають скасування винятків для країн і квотних угод. За словами офіційного представника Білого дому, заходи набудуть чинності 4 березня.

«Це 25% без винятків чи звільнень. Це всі країни, незалежно від того, звідки вони походять, усі країни», — сказав Трамп.

Крім того, американський президент зазначив, що введе мита у відповідь протягом наступних двох днів для всіх країн, які вчинять аналогічні рішення стосовно американських товарів.

Він додав, що також розглядає тарифи на автомобілі, напівпровідники та фармацевтичні препарати.

Введення мита на імпорт сталі й алюмінію: якою буде відповідь ЄС

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що глибоко шкодує про рішення Штатів. Вона підкреслила, що мита є податками, які шкідливі для бізнесу та ще гірші для споживачів.

За словами Reuters, протягом останнього десятиліття експорт сталі з ЄС до США в середньому складав близько €3 млрд на рік.

«Невиправдані мита щодо ЄС не залишаться без відповіді — вони викличуть жорсткі та пропорційні контрзаходи. ЄС діятиме, щоб захистити свої інтереси», — сказала фон дер Ляєн, не розкривши подробиць.

Агентство зазначило, що одним із варіантів було б відновити дію мит, які Євросоюз запровадив у 2018 році.

Введення мита на імпорт сталі й алюмінію: яка реакція європейських виробників

Як йдеться в листі Європейської асоціації виробників сталі Eurofer, який є у розпорядженні The Page, якщо Трамп скасує всі винятки щодо продукції та тарифні квоти, то ЄС може втратити до 3,7 млн тонн експорту сталі до Сполучених Штатів.

«США є другим за величиною експортним ринком для виробників сталі в ЄС, що становить 16% від загального експорту сталі ЄС у 2024 році. Втрата значної частини цього експорту не може бути компенсована експортом ЄС на інші ринки. Крім того, цей крок ризикує спричинити нові значні відхилення торговельних потоків», — йдеться в повідомлені.

У 2024-му Штати імпортували близько 23 млн тонн металопродукції з третіх країн, крім ЄС. Наразі ці обсяги, швидше за все, будуть масово спрямовані на європейський ринок.

Eurofer зазначає, що вже сьогодні глобальні надлишкові сталеплавильні потужності масово вивантажуються на вразливий ринок сталі Євросоюзу за дуже низькими цінами, головним чином з Азії, Північної Африки та Близького Сходу.

«Це призводить до неможливості інвестувати в зелений перехід і, зрештою, до деіндустріалізації Європи. Лише у 2024 році сталеливарна промисловість ЄС була змушена закрити 9 млн тонн потужностей з оголошенням про скорочення понад 18 тис. робочих місць. Указ президента Трампа неминуче ще більше погіршить ситуацію», — підкреслює Eurofer.

Введення мита на імпорт сталі й алюмінію: які заходи від ЄС очікують виробники

Виробники очікують від Брюсселя наступні заходи:

  • Негайний перегляд чинного режиму захисних заходів ЄС із застосуванням ефективних відповідей, як у 2018 році.
  • Продовження комплексної системи тарифікації як абсолютної необхідності. Eurofer наголошує, що без негайного посилення поточного режиму захисних квот рішення Трампа щодо запровадження мит підштовхне сталеливарні потужності Євросоюзу до додаткового простою та, зрештою, закриття.

Нагадаємо, 11 лютого 2025 року Дональд Трамп запровадив 25% мита на імпорт сталі та алюмінію, щоб захистити політично важливі галузі промисловості США від найближчих союзників країни.

Читати на The Page