Ринок злиттів та поглинань в Україні зростає попри російську агресію. За дев’ять місяців з початку 2024 року загальна вартість M&A угод зросла до $643 млн, або на 2,9%, хоча їх було на одну менше, ніж торік.
Про це йдеться у звіті M&A Radar компанії KPMG в Україні за 9 місяців 2024 року.
«Середня вартість угод на ринку M&A продовжує зростати. Навіть за складних обставин іноземні інвестори продовжують виявляти інтерес до потенціалу зростання українських компаній, зокрема у технологічному секторі. Інноваційний та аграрний сектори залишаються ключовими рушіями для українського ринку M&A у 2024 році», — зазначає Світлана Щербатюк, директорка, керівниця напряму супроводження корпоративних угод, інвестицій ти ринків капіталу KPMG в Україні.

Ринок M&A в Україні за 9 місяців 2024 року. Розподіл по вартості угод за секторами економіки

Купують дорожче: що з цінами у M&A
Дослідження показало, що рівень прозорості угод зменшився. Лише у 47% випадків учасники розкривали вартість угоди – порівняно з 62% у 2023 році.
Водночас середній розмір угоди значно зріс – з $27 млн США торік до $38 млн.
Що українські бізнеси купують за кордоном
За даними KPMG, на закордонні угоди припало 28% всіх транзакцій з початку року. Серед ключових:
- IT-компанія Intellias придбала підприємства NorthLink Digital у Великій Британії та C2 Solutions у Північній Америці;
- Фармлідер «Фармак» придбав компанії у Великій Британії та Польщі.
Іноземці інвестують у інноваційний та технологічний сектори
Кількість «вхідних» угод у сфері M&A (з інвестиціями в Україні) трохи зменшилась – 10 угод цього року проти 13 за 9 місяців минулого. Водночас їхня загальна вартість зросла до $473 млн – це на 70% більше з $278 млн, ніж торік.
Шість із цих десяти угод стосуються саме інноваційного та технологічного секторів. Тут провідну роль продовжують відігравати інвестори з Північної Америки та Європи.
«Гнучкість робочих умов, зокрема можливість працювати віддалено, стала ключовим фактором стійкості IT-сектору, а нещодавні угоди підтверджують незмінну світову довіру до потенціалу української IT-галузі», – коментують в KPMG в Україні.
Хто інвестує через приватизацію
Лише 25% внутрішніх угод M&A у 2024 році мали розкриту вартість. Прозорі приватизаційні аукціони через платформу «Prozorro.Продажі» свідчать про інтерес інвесторів до аграрного сектору і нерухомості. Найуспішніші M&A угоди тут стосуються об’єктів на Майдані Незалежності в Києві:
- приватизація готелю «Козацький» – 400 млн грн;
- приватизація готелю «Україна» – і 2,5 млрд грн.
Приватизація земель сільськогосподарського призначення почалась у жовтні 2024 року – одразу з успішних угод з високими цінами (1,7 млрд грн). KPMG нагадує, що Фонд держмайна планує до кінця року виставити на аукціон ще 100 тис. га землі в 20 регіонах.
У звіті згадується ще один успішний приватизаційний аукціон – продаж державної титанової компанії «Об’єднана гірничо-хімічна компанія». Нагадуємо, в ньому перемогла єдина пропозиція від Cemin Ukraine, дочірньої компанії NEQSOL Holding – 3,9 млрд грн.
«Успішний продаж одного з найбільших у світі виробників титану може стати початком ширших приватизаційних процесів у металургійному та гірничодобувному секторах України, з огляду на нещодавні заяви уряду про потенціал приватизації таких підприємств, як Демуринський ГЗК і «ВСМПО Титан Україна», – коментують в KPMG.
Оборонка – новий активний напрям українського M&A
Українські військові технології стають привабливими для інвестицій – не тільки від українського уряду, але й від міжнародних приватних інвесторів. У звіті згадуються найгучніші угоди:
- Німецька Rheinmetall створила СП з виробництва боєприпасів і відкрила в Україні першу майстерню з ремонту та виробництва бронетехніки. Тут вона поглиблює співпрацю з державним концерном «Укроборонпром».
- Про плани збільшити інвестиції та відкрити виробничі потужності в Україні оголосили такі великі оборонно-технічні компанії, як французька KNDS та канадська Roshel.

Як змінився ринок M&A в Україні з 2013 року
Як зміцнити довіру інвесторів
KPMG нагадує, що Нацбанк України дотримується політики підтримання фінансової стабільності.
«Обережне фінансове планування та надзусилля українців у відновленні транспортних маршрутів та енергетичних об'єктів сприяли зростанню ВВП на 3,9% за перші вісім місяців 2024 року», – коментують в KPMG.
Мінекономіки прогнозує незначне зниження зростання до 3,5% за підсумками року – через сезонне зниження активності після збирання врожаю.
Хоча інфляція зросла до 7,5% у серпні, вона залишається в межах прогнозів НБУ. Нацбанк тримає облікову ставку на рівні 13% і очікує, що інфляція зменшиться до 5% до 2026 року.
З початку 2024 року Україна вже отримала $24,6 млрд міжнародної фінансової допомоги. За прогнозами, до кінця року загальний обсяг фінансування сягне $38 млрд.
Не слід забувати про $50 млрд від заморожених активів рф, які обіцяють країни «Великої сімки». В KPMG це вважають «чітким свідченням міжнародних очікувань щодо довгострокового відновлення та зростання України».
Що KPMG прогнозує на ринку M&A в Україні
Звіт завершується прогнозом стабільності ринку M&A в Україні і високими показниками в секторах технологій, нерухомості і агро.
«Хоча й існують питання щодо рівня прозорості в останніх угодах, зростання вартості угод та постійний інтерес міжнародних інвесторів відображають стабільну впевненість і віру в економічні перспективи України, навіть попри поточні виклики. Успішні приватизаційні угоди та міжнародна підтримка дають змогу з оптимізмом дивитися на подальший розвиток ринку M&A в Україні, коли країна продовжує шлях до відновлення та відбудови», – підкреслює Володимир Максименко, заступник директора KPMG в Україні з питань супроводження корпоративних угод, інвестицій та ринків капіталу.