В Мінцифри повідомили, як зміниться навчання дітей в офлайн-школах у новому навчальному році

В Мінцифри повідомили, як зміниться навчання дітей в онлайн-школах у новому навчальному році

«Школа офлайн» — це комплексна ініціатива Міністерства освіти і науки України, яка реалізується за підтримки профільного віцепрем'єр-міністра Михайла Федорова. Основна мета проекту — забезпечити безпечне повернення дітей до очного навчання, а у випадках, коли це неможливо, — організувати умови для якісної та ефективної дистанційної освіти.

«Наша мета у перетворенні освіти — створити систему, здатну готувати професіоналів та щасливих людей для нової інноваційної економіки. Ми прагнемо виховати громадян, які зможуть захистити себе та свої сім'ї від різних загроз. Україна зазнала серйозних освітніх втрат, і основна умова для покращення якості освіти — забезпечити дітям доступ до безпечного очного навчання. Тому ми реалізуємо комплексну ініціативу «Школа офлайн», метою якої є повернення близько 300 000 учнів за шкільні парти», — наголошує Михайло Федоров, віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, міністр цифрової трансформації.

При розробці політики було враховано умови кожної дитини: переміщених через військові дії, що перебувають на тимчасово окупованих територіях, за кордоном, а також тих, хто має або не має доступу до очного чи змішаного навчання. Особлива увага приділяється вчителям, щоб вони могли зосередитися на роботі з учнями однієї категорії, не відчуваючи при цьому додаткового навантаження.

Політика «Школи офлайн» включає п'ять ключових компонентів, які враховують особливості кожної категорії учнів та викладачів.

Інфраструктурні рішення: укриття + автобуси + девайси

Укриття. Цього року держава виділяє 2,5 млрд грн субвенції на будівництво укриттів у прифронтових областях. Фінансування здійснюється через систему DREAM: кожна громада може подати заявку на платформі для отримання коштів на укриття. На даний момент 57 проєктів вже отримали підтримку, проте потреби залишаються значними, оскільки необхідно збудувати ще 165 укриттів у 8 прифронтових та прикордонних областях.

Автобуси. У тих випадках, коли неможливо збудувати укриття з міркувань безпеки, громади купуватимуть автобуси для транспортування дітей у безпечні місця для навчання. Уряд уже надав на ці цілі 1 мільярд гривень.

Девайси. Окреме завдання полягає у розробці пристроїв для студентів та викладачів, які не зможуть повернутися до очного навчання. Потребу таких пристроїв буде оцінено на початку навчального року.

Навчання за місцем перебування дитини

Діти, переміщені через повномасштабну війну, мають можливість навчатися в школі за новим місцем проживання. Це допомагає їм соціалізуватися та інтегруватися у нову громаду. Якщо у місцевій школі немає укриття чи вільних місць, вони можуть продовжувати навчання дистанційно у своїй рідній школі.

Перегляд мережі дистанційних шкіл

В даний час дистанційне навчання охоплює різні категорії учнів з унікальними потребами та навчальними планами. Наприклад, діти, які навчаються за кордоном, займаються за подвійною програмою, тоді як учні на СОТ часто стикаються з відсутністю постійного доступу в інтернет, а діти з прифронтових територій позбавлені можливості здобувати освіту в очній формі. За таких умов вчителю не завжди вдається приділити належну увагу кожному учневі та застосовувати неформальні методи навчання на заняттях.

Для покращення умов навчання для студентів та викладачів змінюється мережа дистанційних шкіл. Тепер мінімальна кількість учнів у класі становить 20. Обов'язково має бути щонайменше по одному класу для кожного рівня освіти: з 1 по 9 клас або з 5 по 11 клас (або з 8 по 11 для ліцеїв).

Навчання дітей на ТОТ

Для дітей, які мешкають на тимчасово окупованих територіях, запроваджуються нові формати освітнього процесу. Зокрема, передбачено індивідуальний план навчання (педагогічний патронаж) або можливість продовжити навчання у дистанційному класі своєї школи, якщо ситуація з безпекою дозволяє відвідувати заняття. Також діти можуть разом із учителем перейти до іншого класу, якщо їхню школу тимчасово закрито. Для цього батькам потрібно подати заяву.

Діти за кордоном

Діти, які навчаються за кордоном, часто відвідують місцеві школи, водночас продовжуючи навчання у своїх рідних навчальних закладах в Україні. Це створює додаткове навантаження на учнів. Щоб вирішити цю проблему, запроваджується українознавчий компонент — скорочена освітня програма, яка допоможе зменшити навчальне навантаження. Завдяки цьому діти зможуть навчатись очно в країні перебування та одночасно дистанційно освоювати українознавчі предмети, такі як українська мова та література, історія та географія України, а також захист України. Крім того, оцінки за предмети із іноземних шкіл зараховуватимуться.

Читати на The Page