Як заробляють ломбарди в Україні
Протягом 9 місяців 2024 року 101 ломбард, що подав звітність до національного регулятора, отримав понад 3 млрд грн доходу. Аналітики R&D центру YouControl проаналізували ринок ломбардів в Україні, використовуючи дані НБУ. За результатами дослідження, попри скорочення кількості ломбардів, їхні активи залишилися на стабільному рівні. Лідерами ринку за доходами за три квартали 2024 року стали ломбарди під брендами «Скарбниця», «Ломбард Перший», «Капітал» та «Благо».
Як живуть ломбарди: сотні філій та концентрація в найбільших містах
За даними Комплексної інформаційної системи Національного банку України (КІС НБУ), станом на лютий 2025 року в Державному реєстрі фінансових установ зареєстровано 108 ломбардів, з яких 102 мають чинну ліцензію НБУ.
Найбільше компаній (32) з проаналізованих знаходяться в столиці, а також у Дніпропетровській області (22). Згідно з інформацією ЄДР, більшість із них, а саме 99 юридичних осіб, мають зареєстровані відокремлені підрозділи (філії). Найбільше філій знаходяться в Дніпропетровській області (500), Одеській (306) та Харківській (243) областях, а також у Києві (457).
Деякі ломбарди мають сотні філій. Найбільше їх (286) у ПТ «ЛОМБАРД «ПЕРШИЙ» ТОВ «МІКРОФІНАНС» І КОМПАНІЯ», яка входить до складу фінансово-промислової групи «Група родини Петренко». Окрім надання фінансових послуг, компанії цієї групи займаються виробництвом та продажем ювелірних виробів, зокрема через мережу «Золотий вік».
Інша компанія з цієї групи, ПТ «ЛОМБАРД № 1» ТОВ «КОНТРАКТ — ГРУП» І КОМПАНІЯ», має 228 філій по всій Україні. Бенефіціаром є Тарас Петренко, син Романа Петренка, згідно з інформацією, оприлюдненою на сайті НБУ. Всі компанії працюють під брендом «Перший».
Ломбарди, що працюють під брендом «Скарбниця», мають велику мережу з 417 філій. Бенефіціарами цих компаній є Андрій Хірсін, який зареєстрував місце проживання на Мальті, а також Олександр Титаренко та Євген Білаш.
ПТ «ТОВ «КЛИМКО» І КОМПАНІЯ «ЛОМБАРД КАПІТАЛ» має 189 філій і працює під брендом «Капітал». Бенефіціаркою є Олена Приходько з Запоріжжя. На сайті цього ломбарду в розділі «Контакти» вказана ще одна компанія з проаналізованого списку — ПТ «ЛОМБАРД «КОМПРОМІС» НІКІТІЧ Н.В. І КОМПАНІЯ», що налічує 194 філії. Її бенефіціаром є Володимир Нікітіч, який також є учасником ПТ «НІКІТІЧ І КОМПАНІЯ «ЛОМБАРД» КАРАТ», що має ліцензію на діяльність ломбардів. 5% статутного капіталу ПТ «ЛОМБАРД «КОМПРОМІС» НІКІТІЧ Н.В. І КОМПАНІЯ» належать Наталії Нікітіч, яка також є учасницею ПТ «НІКІТІЧ І КОМПАНІЯ «ЛОМБАРД КАПІТАЛ» з 31 філією та доходом у 19,4 млн грн за 9 місяців 2024 року.
Ринок ломбардів в Україні пережив значні зміни за останні 5 років. З 2020 року кількість ломбардів скоротилася майже втричі, однак їхні активи залишаються на стабільному рівні. Ломбарди продовжують демонструвати високі фінансові результати. За 9 місяців 2024 року 101 ломбард отримав понад 3 млрд грн доходу, що свідчить про зростання порівняно з попереднім роком. Найбільші учасники ринку, такі як «Скарбниця», «Ломбард Перший» і «Капітал», володіють широкими мережами філій, зосередженими переважно у великих містах, найбільше в Києві, а також у Дніпропетровській та Одеській областях. Чоловіки становлять 62% кінцевих бенефіціарів ломбардів, а жінки — 38%.