Як Україна відновить економіку після війни. Погляд НБУ

Як Україна поновить економіку після війни. Фото: facebook.com/NationalBankOfUkraine

Воєнні дії ще далекі від завершення, але вже зараз триває обговорення, як відбуватиметься відновлення української економіки, інфраструктури, будівель і як відновлюватимуть роботу підприємств після звільнення від російських окупантів.

«З огляду на ту безпрецедентну підтримку, яку ми маємо зараз на Заході, гадаю, що наповнення фондів для відновлення української економіки є цілком реалістичним завданням», — цитує заступника голови НБУ Сергія Ніколайчука пресслужба регулятора.

Він уточнив, що в міру стабілізації ситуації йтиме робота з бізнесом, який зазнав втрат. У відновленні економіки буде наголошено на максимальній адаптивності в умовах нових геополітичних і геокультурних реалій.

«Ми зараз бачимо, як західний бізнес виходить із Росії, ми бачимо, що ніхто не хоче мати справу з Росією. Це великі можливості для української економіки в повоєнний час. Адже я впевнений, що багато західних бізнесів захочуть залишитися в цьому регіоні, але вже не в Москві, а в Києві», — зазначив Миколайчук.

Як НБУ вдається утримувати економіку України

Нацбанк зараз займається забезпеченням безперебійної роботи фінансової системи.

«До війни ми говорили, що наша банківська система перебуває в гарній фінансовій формі і спроможна протистояти різним викликам. Звісно, ті виклики, у яких ми живемо зараз, є безпрецедентними, але виглядає так, що банківську систему було підготовлено навіть до них», — вважає Ніколайчук.

Він уточнив, що війна прийшла на землю України не наприкінці лютого 2022-го, а ще у 2014 році. За вісім воєнних років будь-яка організація, що поважає себе, мусила мати BCP — план безперебійної роботи в умовах агресії. І в НБУ такий план був, тобто регулятор банківської системи був готовий до чергового сплеску російської агресії.

«Ми також маємо досить великий досвід роботи в умовах адміністративних обмежень, проте лише 24 лютого ми зрозуміли, що живемо в умовах повноцінної війни. Ми мали чітке розуміння того, що потрібно робити для стабілізації роботи банківської системи й налагодження максимально ефективної її роботи в цих нових умовах», — зазначив заступник голови Нацбанку.

Чи зможе Росія пом'якшити вплив санкцій

Росія намагається мінімізувати санкційний тиск, але російські еліти зовсім не були готові до такої ситуації.

Кроки, які робить російський центробанк, є реактивними, його поведінка схожа на поведінку 2014 — 2015 років. Тоді російська економіка зазнала сильного удару, але змогла нормалізувати ситуацію й забезпечити рух уперед, хоча й на нижчому рівні. Нині ситуація кардинально інша. «Працювати з відсотковою ставкою й вдавати, що ринкова економіка в Росії діє, — самогубна тактика», — наголосив Ніколайчук.

Які загрози світовій економіці несе агресія Росії

Такі небезпеки є, і вони пов'язані насамперед із продажем продовольства та енергоносіїв. Наприклад, для Китаю доволі важливим є імпорт продовольства з України.

«Якщо за пару тижнів ситуація в Україні не стабілізується й відповідно посівна кампанія в нас пройде не так, як у попередні роки, то це може суттєво загрожувати світовій економіці та Китаю зокрема», — зазначив Николайчук.

Тому в НБУ очікують, що Захід докладатиме суттєвих зусиль для того, щоб ця війна скоріше закінчилася. Оскільки для Китаю ризики також є досить значними, у НБУ сподіваються на політичний тиск із його боку на Росію, щоб якнайшвидше закінчити війну.

Читати на The Page