Facebook Pixel

Надзвичайний стан в Україні: що це таке та як вплине на життя пересічних українців

23 лютого Рада національної безпеки та оборони (РНБО) запропонувала запровадити режим надзвичайного стану (НС) на території України, крім Донецької та Луганської областей, тому що там діє режим ООС. Це сталося після того, як 21 лютого президент Росії Володимир Путін підписав укази про визнання незалежними так званих ДНР і ЛНР.

Згодом увечері Верховна Рада схвалила відповідний указ президента Володимира Зеленського про введення в Україні ЧС. Так, надзвичайний стан в Україні запровадили з півночі 24 лютого на 30 діб. Водночас, обмеження варіюватимуться залежно від регіону.

Нагадаємо, що надзвичайний стан вводять у винятковій ситуації, коли під загрозою перебуває життя нації. Небезпеку можуть являти іноземна військова окупація, соціальні заворушення, зокрема бунти або інші види внутрішніх конфліктів, що серйозно загрожують правопорядку в країні.

Надзвичайний стан в Україні: які права та обмеження

На період дії надзвичайного стану можуть запроваджуватися:

 • встановлення особливого режиму в'їзду та виїзду, а також обмеження свободи пересування;
 • обмеження руху транспортних засобів і їх огляд;
 • посилення охорони громадського порядку та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення;
 • заборона проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, а також видовищних, спортивних та інших масових заходів;
 • заборона страйків;
 • запровадження комендантської години;
 • зупинення після відповідного попередження діяльності політичних партій, громадських організацій, масових рухів і самодіяльних об'єднань громадян, якщо ця діяльність перешкоджає нормалізації обстановки;
 • перевірка документів у громадян, а в необхідних випадках — проведення особистого огляду, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян;
 • обмеження або тимчасова заборона продажу зброї, отруйних і сильнодійних хімічних речовин, спиртних напоїв;
 • тимчасове вилучення в громадян зареєстрованої вогнепальної і холодної зброї та боєприпасів, а у підприємств, установ і організацій — також навчальної військової техніки, вибухових, радіоактивних речовин і матеріалів, отруйних і сильнодійних хімічних речовин;
 • введення цензури, обмеження на випуск газет;
 • вислання порушників громадського порядку, які не є жителями певної місцевості, до місця їх проживання або за межі місцевості, де введено надзвичайний стан, за їхній рахунок;
 • заборона виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів, що можуть дестабілізувати обстановку;
 • особливі правила користування зв'язком.

Верховна Рада та президент України можуть зупинити на час дії надзвичайного стану будь-яке рішення органів місцевої державної адміністрації та місцевого і регіонального самоврядування, що діють на території, де введено надзвичайний стан.

Зазначимо, за умов надзвичайного стану забороняються: зміна Конституції України та законів про вибори, проведення виборів (президента, Верховної Ради, місцевих), референдумів. Крім цього, у період дії НС не може проваджуватися діяльність Верховної Ради та президента України. Якщо надзвичайний стан оголошено в міжсесійний період Верховної Ради, сесія відновлюється без додаткового оголошення.

Секретар РНБО Олексій Данілов на пресбрифінгу зазначив, що рішення про посилення заходів і обмежень у межах НС ухвалюватиме місцева влада залежно від ситуації в кожному окремому регіоні.

«Ніхто не буде когось кошмарити. Але забезпечувати безпеку в разі необхідності — це наш обов’язок, наше завдання».

Олексій Данілов

Олексій Данілов

секретар РНБО

Комендантська година: що це таке та чи введуть її в Україні

Комендантська година — це заборона жителям певного населеного пункту з'являтися на вулицях у встановлений час доби без особливого дозволу. На зазначеній території посилюється патрулювання та охорона об'єктів, а також вводиться пропускний режим. В областях, де діє режим надзвичайного стану, може бути запроваджена комендантська година в разі ухвалення відповідного рішення.

На запитання журналістів Данілов сказав, що рішення про введення комендантської години буде покладено на місцеву владу.

«Колеги, залежно від ситуації. Штаб, який буде на тій чи іншій території, може ухвалювати ті чи інші рішення… Ще раз наголошую: за необхідності».

Олексій Данілов

Олексій Данілов

секретар РНБО

Скільки може тривати надзвичайний стан в Україні

Надзвичайний стан в Україні може бути введений на строк не більше 30 діб і не більше 60 діб в окремих місцевостях. У разі потреби президент може продовжити надзвичайний стан на 30 днів, але не більше. Президент своїм указом може скасувати режим НС раніше, якщо загроза минула.

Чому НС не вводять у Донецькій та Луганській областях та що може змінитися там

Надзвичайний стан не вводитимуть у Донецькій та Луганській областях, оскільки це неможливо. Там вже діє надзвичайний правовий режим через бойові дії.

Однак Державна прикордонна служба повідомила про додаткові режимні обмеження в районах, які межують із РФ, Білоруссю, тимчасово окупованою територією України та прилягають до морського узбережжя.

Відтепер заборонено перебувати в прикордонній зоні в нічний час, а також заборонено вихід будь-яких суден із пунктів базування, рух транспорту, окрім військового та агротехніки, польовими та лісовими дорогами, що ведуть до державного кордону.

Заборона стосується також перебування іноземців у прикордонній смузі, використання радіостанцій, польотів легкомоторних і безпілотних летальних апаратів, зйомка відео чи фото прикордонників та об'єктів у прикордонній зоні та пересування по берегу чи льоду прикордонних водойм.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉