Як «Нафтогаз» готується до наступної зими
За 2024-2025 роки росія атакувала 34 об’єкти «Укргазвидобування», що належать державній групі компаній «Нафтогаз». Щоб втримати наступний опалювальний сезон та компенсувати втрати, «Нафтогаз» уже імпортував 800 млн куб. м газу, збалансував систему та почав відновлювати пошкоджену інфраструктуру. Про це повідомили в компанії.
Чи вистачить українцям газу взимку 2025/2026
З початку 2025-го «Нафтогаз» закупив 1,5 млрд кубометрів газу. Із них 800 млн кубометрів терміново імпортували на початку року, ще 400 млн кубів Україна отримає для підготовки до наступної зими.
Також група компаній придбала 300 млн кубометрів скрапленого газу (LNG) у компанії ORLEN.
Компанія залучає міжнародне фінансування та модернізує генерацію. Цього року вона запустить додаткові 177 МВт резервної генерації, яка зможе забезпечити електроенергією понад 500 тисяч українців.
У першому кварталі компанія отримала близько €430 млн від ЄБРР та уряду Норвегії, які спрямують на купівлю 1 млрд кубометрів імпортного газу. Зараз «Нафтогаз» також веде переговори про ще €1 млрд для купівлі понад 2 млрд кубометрів газу.
Підготовка до наступної зими буде складною. Вона потребує співпраці всіх гілок влади, підтримки міжнародних партнерів і злагоджених дій самої компанії, зазначив тимчасовий виконувач обов'язки голови правління «Нафтогазу» Роман Чумак.
«Під час минулого опалювального сезону група «Нафтогаз» зробила неможливе – втримала опалювальний сезон попри всі виклики. А наступної зими нам треба зробити більше, ніж неможливе. Ми готуємося», – сказав Чумак.
Як «Нафтогаз» пройшов зиму 2024/2025
За 2024-2025 роки росія атакувала 34 об’єкти «Укргазвидобування» Найбільш руйнівною була атака в лютому 2025 року, після якої втрати сягнули майже 50% обсягів державного видобутку газу.
«Нафтогаз» уже імпортував 800 млн куб. м газу, збалансував систему та почав відновлювати пошкоджену інфраструктуру, щоб втримати опалювальний сезон та компенсувати втрати.
У березні «Укргазвидобування» вже відновило понад половину обсягів видобутку. У 2024-му підприємство ввело в експлуатацію 83 свердловини та досягло максимального з 2017 року обсягу видобутку підприємствами групи «Нафтогаз» – 14,6 млрд куб. м.
«Укргазвидобування» реалізувало понад 30 проєктів з модернізації наземної інфраструктури, що забезпечило додатковий видобуток у понад 300 млн куб. м (на 137% більше порівняно з 2021 роком і на 3% більше, ніж у 2023-му).
«Нафтогаз» постачає газ для населення, бізнесу, підприємств ТКЕ, виробників електроенергії та обслуговує:
- 12,5 млн побутових споживачів;
- 1271 підприємство ТКЕ;
- 79 промислових споживачів;
- 136 споживачів електроенергії серед бізнесу;
- 2,3 тис. споживачів малого і середнього бізнесу;
- 14 операторів газорозподільних мереж;
- 7,6 тис. бюджетних та релігійних організацій.
Чи витримають українські газові сховища атаки рф
За даними «Нафтогазу», українські підземні газові сховища – перші за обсягами в Європі та треті у світі. Вони зазнавали комбінованих атак росії, проте це не завадило сталому проходженню опалювального сезону, а також безпеці зберігання та відбору газу.
«Якщо будуть нові удари, обладнання для ремонтів вже у дорозі. «Нафтогаз» організував всі служби і необхідний персонал для відновлення», – повідомили в групі.
Щоб швидко реагувати на виклики, «Нафтогаз» налагодив співпрацю між підприємствами групи, спростив внутрішні процеси, дав більше самостійності компаніям, а також полегшив закупівлі та процедури для відновлення об’єктів, повідомили в компанії.
«Нафтогазу» також вдалося збільшити прибутки від продажу газу – до 90,7 млрд грн, що на 14,1 млрд грн більше, ніж торік. Рівень розрахунків склав 90%.
У 2024 році «Нафтогаз» сплатив до бюджетів понад 104 млрд грн, що на 14 млрд більше, ніж у 2023-му, або 7% зведеного бюджету країни. Це робить компанію одним із найбільших платників податків в Україні.
Окрім цього, «Нафтогаз» інвестував понад 1 млрд грн у захист інфраструктури на більш ніж 130 важливих об'єктах. Це інженерні укріплення, системи радіоелектронної боротьби та мобільні вогневі групи. Такі заходи зменшили шкоду від ворожих атак.
Як минулу зиму пройшли жителі Кривого Рогу, Миколаєва та Херсона
Обстріли рф та стан місцевих мереж могли залишити понад 1 млн жителів Кривого Рогу, Миколаєва та Херсона без опалення та електрики. Проте «Нафтогаз» залучив власні ресурси та гуманітарну донорську допомогу (техніка, крани, газопоршневі установки тощо) вартістю 5 млрд грн.
470 аварійних бригад «Нафтогазу» працювали цілодобово, щоб швидко проводити необхідні роботи та відновлювати газопостачання після аварій або обстрілів.
«Це врятувало опалювальний сезон в декількох містах, зокрема, в Кривому Розі, Миколаєві, Херсоні. Також це дасть можливість побудувати когенераційні потужності», – сказав Роман Чумак.
Нагадаємо, Україні потрібно закупити 4–4,5 млрд кубометрів газу, а на випадок холодної зими – додатково ще 1–2 млрд. Це коштуватиме до $2,5 млрд, водночас «Нафтогаз» має лише $400–450 млн, свідчать дані ЦЕС.