Україні потрібно закупити 4–4,5 млрд кубометрів газу, а на випадок холодної зими – додатково ще 1–2 млрд. Це коштуватиме до $2,5 млрд, водночас державна компанія «Нафтогаз» має лише $400–450 млн. Про це повідомили у Центрі економічної стратегії (ЦЕС).
Як Україна витрачала запаси газу з 2021
У 2021-му Україна закачала газ у підземні сховища за довоєнними «стандартними» нормативами відносно «мирного» часу. Після початку повномасштабного вторгнення споживання газу впало на 35–38%, тому запасів вистачило на три роки.
Уже з початку 2024-го запаси газу скоротилися до мінімальних за весь період повномасштабної війни. Після атак рф на газову інфраструктуру (особливо на газокомпресорні та очисні станції) Україна втратила до 40% доступу до внутрішнього газу.

«Криза пройшла непомітно для зовнішніх очей, тим не менш, у піку ми втратили до 40% доступу до газу власного видобутку. Десь половина цього обсягу або вже відновлена, або ми отримали доступ. Тоді як друга потребуватиме довгого терміну відновлення та дорогого обладнання», – розповів Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики.
Щоб Україна стабільно пройшла наступний опалювальний сезон, їй необхідно закупити 4-4,5 млрд кубометрів газу, а в разі холодної зими – ще плюс 1-2 млрд. Це коштуватиме до $2,5 млрд, проте «Нафтогаз» має лише $400–450 млн.
«Наразі, наскільки мені відомо, «Нафтогаз» має приблизно $400–450 млн – це умовно вільні кошти, які складаються з власних, кредитних та залучених ресурсів», – сказав Харченко.
За словами експерта, якщо оперативно провести кліринг та так звану «прогонку» компенсацій – від Кабінету Міністрів до компаній теплоенергетики, далі до «Нафтогазу» і назад, – це зможе вивільнити ще до $1,5 млрд власних ресурсів.
Харченко також зазначив, що «Нафтогаз» має розпочати закачку газу не пізніше липня 2025 року: обсяги імпорту газу через західний кордон не безмежні, хоча достатні.
«Тут існує серйозний комерційний ризик: якщо українська компанія вийде на європейський ринок з великим запитом – на 4–5 мільярдів кубометрів – і почне оперативно закуповувати газ, це може призвести до зростання цін», – сказав Харченко.
Якщо ціни зростуть, трейдери одразу скористаються ситуацією: продаватимуть дорого і штучно утримуватимуть ціни на максимумі впродовж літа, додав він.
«Саме тому «Нафтогазу» необхідно вибудувати розумну, виважену і ефективну торговельну стратегію. Інакше ми самі станемо каталізатором зростання цін на європейських ринках – що засмутить не тільки нас, а й наших європейських партнерів, які геть не зацікавлені в цьому сценарії», – каже Харченко.
Окрім цього, експерт зазначив, що «Нафтогаз» має бути готовим до повторних атак і створити аварійний резерв обладнання, як це раніше робили в «Укренерго».
Нагадаємо, у лютому 2025-го Україна імпортувала найбільше газу за останні півтора року – 511,8 млн куб. метрів. Порівняно з січнем обсяги імпорту зросли у 12 разів, оскільки Україна скоротила видобуток газу після російських атак.