Facebook Pixel

Економічний шок та геополітична перебудова. Вторгнення РФ матиме глобальні наслідки — The Economist

Вторгнення Росії в Україну, яке може стати початком найбільшої війни в європейському регіоні з 1940-х років, дорого обійдеться не лише РФ, а й матиме великі глобальні наслідки. Світ має знати, чим може обернутися новий виток агресії Кремля, пише The Economist.

Що чекає на РФ

Видання зазначає, що на РФ у разі нападу на українську територію неодмінно чекатимуть санкції, які вдарять по її економіці, банківському сектору зокрема. Видання не відкидає і можливість впровадження персональних санкцій проти «ультрабагатих» росіян або й навіть самого Володимира Путіна. Постраждає і російське населення, рівень життя якого знижується протягом останніх семи років. Росії доведеться також зіткнутись із стратегічними втратами. У відповідь на агресію НАТО продовжить укріплювати свій східний фланг та, ймовірно, поповнить свій склад Швецією та Фінляндією.

До чого готуватися світові

Російське вторгнення першим на собі відчує європейський газовий ринок. Суттєвого удару зазнають товарні ринки. Напад на Україну також може спричинити «дестабілізацію як політичний прецедент». Дії Путіна можуть надихнути й інших диктаторів до аналогічних кроків.

Очільниця відділу товарної стратегії інвестиційного банку rbc Capital Markets та колишній аналітик ЦРУ Хеліма Крофт наголосила, що, «якщо російські танки перетнуть українські кордони, на товарних ринках настане паніка». За її словами, це обумовлено великим значенням Росії у постачаннях сировини. РФ — найбільший у світі експортер природного газу та другий за обсягами — нафти. Країна постачає також майже десяту частину алюмінію та міді на глобальний ринок. Ба більше, на території держави добувається 43% паладію. Росія — також найбільший експортер пшениці у світі (разом з Україною вони контролюють близько 29% світового ринку пшениці).

Найгірший сценарій, за її словами, — зупинка потоку цієї критично важливої сировини в міру ескалації напруженості. Це може бути спричинено або санкціями за вторгнення, або самовільним рішенням Кремля (для залякування супротивників). Наприклад, зупинка експорту пшениці виллється в надзвичайну ситуацію в країнах Близького Сходу та Північної Африки.

Крофт наголосила, що поки що тільки загроза, а не напад уже спричинила зростання ціни на нафту до семирічного максимуму у $90 за барель. Ціна на мідь рухається до свого багаторічного піка. В JPMorgan Chase спрогнозували, що, якщо розпочнеться війна між Росією та Україною, ціни на чорне золото злетять до $120 за бочку.

Контекст. Західні країни вважають, що Росія ладна напасти на Україну будь-якої миті. Один із можливих варіантів — вторгнення під час проведення російсько-білоруських військових навчань. Українська влада запевняє, що ситуація під контролем і приводів для паніки в українців немає.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉