Аналітики R&D центру YouControl проаналізували історичні зв’язки збанкрутілих банківських установ. А також дослідили списки позичальників виведених із ринку банків, які й досі не виконали свої зобов’язання з повернення боргів цим банкам.
До аналітичної системи YouControl додано дані 18 виведених станом на 1 квітня 2023 року з ринку банківських установ. Щодо цих банків загалом внесено 3 629 записів про позичальників, керівників і колишніх акціонерів банку, які мають повернути свої борги згідно з рішеннями суду. Загальна сума боргу перед збанкрутілими установами складає 75,6 млрд грн.
Згідно зі списком, найбільше заборгували позичальники «Промінвестбанку», а саме 44,4 млрд грн. Удвічі менше «МР Банку» – 23,4 млрд грн. Третю сходинку посів «Златобанк». Йому заборгували 6,5 млрд грн. Борг у розмірі майже 400 млн грн не погасили перед «ВТБ Банком». А перед банком «Фінанси та кредит» – 368 млн грн.
Зв’язки з країною-агресором
Чотири українські банки, сукупна сума боргу яких складає понад 68 млрд грн, мають або мали зв'язки з рф. А саме:
- ПАТ «ПРОМІНВЕСТБАНК», акціонером якого до грудня 2022 року була державна російська корпорація розвитку «ВЕБ.РФ»;
- АТ «МІЖНАРОДНИЙ РЕЗЕРВНИЙ БАНК», 100% акцій якого належать російському ПАТ «Сбербанк Росії»;
- АТ «ВТБ БАНК» – «дочка» однойменного російського «ВТБ Банку»;
- АТ «БАНК ФОРВАРД», акціонером якого є російське АТ «Банк Русский Стандарт», а бенефіціаром – підсанкційний Рустам Таріко.
Політики та неплатоспроможні банки
- Бенефіціаром АТ «Златобанк», який у лютому 2015 року було віднесено до категорії неплатоспроможних, станом на 6 лютого 2015 року зазначена Олена Якіменко. Вона певний час була одним із топменеджерів банку «Форум», коли той належав одному з найбільших рантьє України – Леоніду Юрушеву.
- АТ «БАНК «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ» визнано неплатоспроможним у вересні 2015 року. На той час понад 97% акцій банку опосередковано належали Костянтину Жеваго – співвласнику залізорудної компанії Ferrexpo, екснародному депутату України.
- АТ «МЕГАБАНК» віднесено до категорії неплатоспроможних у червні 2022-го. Понад 68% акцій банку станом на 1 січня 2022 року належали подружжю Олени та Віктора Субботіних. Останній з 2007 року очолює АТ «Укренергомашини» (до вересня 2021 року – АТ «ТУРБОАТОМ»).
- У 2022 році також було визнано неплатоспроможним АТ «БАНК СІЧ». Станом на січень 2022-го його найбільшими акціонерами є Олег Баланда та Віктор Роздорожний. Вони є ключовими особами групи компаній «Січ», компанії якої працюють переважно у сфері фінансів, нерухомості та оптової торгівлі.
- Станом на 01.01.2020 року акціонером АТ «МІСТО БАНК», зазначено колишнього народного депутата України, депутата Одеської обласної ради Івана Фурсіна. У середині 2000-х Фурсін разом із Дмитро Фірташем згадувалися як співвласники компанії «РосУкрЕнерго», яка свого часу була єдиним постачальником газу в Україну.
- АТ «АЙБОКС БАНК», ліцензію якого було відкликано в березні 2023 року, належить колишньому депутату Київської міськради Володимиру Дроботу та CEO платіжної системи LEO Gaming, що спеціалізується на розрахунках за онлайн-ігри та ігрові продукти, Альоні Шевцовій.
Також до рейтингу увійшли: АТ «КБ «ЗЕМЕЛЬНИЙ КАПІТАЛ», акціонером якого був ексміністр вугільної промисловості України Віктор Тополов; ПАТ «АКБ «КАПІТАЛ», співвласниками якого станом на червень 2015 року є сини загиблого народного депутата України 2 скликання Євгена Щербаня – Євген і Руслан; АТ АКБ «АРКАДА», майже 75% акцій якого станом на червень 2020 року перебувають у власності Костянтина Паливоди. У грудні 2022-го двом експосадовцям банку «Аркада» повідомили про підозру в розтраті коштів на суму 11,5 млн грн.
Фахівці звертають увагу на те, що навіть якщо банк збанкрутував, позичальникам потрібно виплачувати кредит і повернути всю кредитну суму, включно з відсотками. 75,6 млрд грн могли б піти на виплату вкладникам і знизити фінансовий тиск на платників податків і банки-учасники ФГВФО, яким зрештою доведеться компенсувати ці втрати. Фонд гарантування вкладів виплачує відшкодування вкладникам із власних коштів.