Українці незадоволені переходом на ринкові ціни газу через енергетичну бідність — Разумков Центр

Громадяни України негативно сприймають перехід на ринкове ціноутворення на природний газ через енергетичну бідність — зростаючу нездатність оплачувати споживання енергоносіїв.

Про це повідомив провідний експерт Центру Разумкова Максим Білявський на презентації соціологічного дослідження «Настрої населення напередодні опалювального сезону і ставлення до тарифів на комунальні послуги» в «Укрінформі».

«Суспільство негативно сприймає переваги лібералізації ринку газу в частині формування ринкової ціни (58,6%) і надання можливості змінювати постачальника (28,2%)», — повідомляє експерт.

Telegram Logo

Згідно з дослідженням, більшість українців вважають винними в значному збільшенні цін на газ в вересні в порівнянні з попереднім місяцем, державну владу (38,3%) і «Нафтогаз України» (22,5%).

«При цьому переважна більшість респондентів (55,1%) будуть платити за новими цінами, проте зменшувати обсяги споживання блакитного палива», — зазначив експерт.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Дані Держстату за 2019 рік свідчать, що 30% громадян не можуть підтримувати належну температуру в свіх оселях через ціни на енергоносії, які непорівнянні з їх доходами.

«Також характерно, що серед опитаних в процесі нашого соціологічного дослідження: 11,1% респондентів не вистачає навіть на харчування; 36,1% вистачає тільки на харчування і недорогі речі; 43,1% вистачає коштів для існування, але покупка побутових товарів викликає труднощі», — пише експерт.

Дослідження показало, що понад 70% респондентів в разі банкрутства теплопостачальної організації не мають альтернативного джерела забезпечення теплоносієм. На думку Максима Білявського, це ключова проблема в питанні врегулювання заборгованості за газ, а в перспективі наступаючого опалювального сезону може привести до банкрутства теплокомуненерго.

У разі не врегулювання проблемних питань взаєморозрахунку між учасниками ринку рівень енергоспоживання на одну людину буде зменшуватися. Відповідно, це буде збільшувати рівень енергетичної бідності, негативно позначатися на економічному розвитку держави і темпах зростання ВВП.

Нагадаємо, що з 1 серпня 2020 ціноутворення на природний газ для побутових споживачів переведено на умовно ринковий принцип, а механізм ПСО (пільгове ціноутворення на газ) був скасований.

Енергетична бідність — це співвідношення швидкості зростання цін на енергоресурси зі швидкістю зростання доходу громадян. За даними Світового банку, з 1985 по 2019 рік, на відміну від інших країн ЄС, українські споживачі скорочують використання енергоносіїв, і це пов'язано з непорівнянними доходами і цінами на енергоносії.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини