Причинами різкого зниження курсу гривні є тиск, пов'язаний із геополітичною напругою навколо України, і сезонний сплеск попиту на тлі зростання бюджетних виплат у грудні 2021 року.
Про це йдеться в повідомленні Національного банку України.
«Нагадаю, що ми розпочали минулий рік із курсом 28,30 грн/$. Тобто зараз курс змінився не надто відчутно, як порівняти із січнем минулого року. У заголовках пишуть, що гривня «завалилася», але це не так. Торік гривня переважно зміцнювалася, волатильність була дуже низькою, і, мабуть, усі до цього звикли, тому січнева волатильність бентежить широкі маси», – наголосив директор Департаменту відкритих ринків НБУ Олексій Лупін.
За його словами, Україна психологічно живе із цими ризиками з 2014 року.
«Для нас певною мірою така історія, на жаль, є звичною. Звісно, нерезиденти реагують на геополітичну напругу, і це зумовлює тиск на ринку. Водночас внутрішній ринок проходить цю напругу набагато спокійніше, ніж зовнішній», — зазначив директор Департаменту відкритих ринків.
Як діятиме НБУ
Повідомляється, що НБУ й надалі дотримується принципів гнучкого курсоутворення та згладжує надмірні коливання на ринку.
«Розмір золотовалютних резервів дає змогу НБУ за необхідності й далі активно діяти на валютному ринку в послідовний і передбачуваний спосіб для нівелювання тимчасових сплесків і заспокоєння учасників ринку», — повідомляє регулятор.
Олексій Лупін зазначив, що НБУ не планує запроваджувати додаткові обмеження на валютному ринку. Валютну лібералізацію буде продовжено після стабілізації ситуації.
«У розрізі лібералізації ми зараз дивимося на ринок деривативів. Ми бачимо дуже великий потенціал зростання, тому зараз наші основні зусилля спрямовані на розвиток цього сегмента ринку – як банківського клієнтського сегмента, так і біржового. Також я гадаю, що цього року ми зможемо відкрити доступ банкам до облігацій зовнішнього держзапозичення», – розповів Олексій Лупін.
Валютний ринок України в цифрах
Загалом валютний ринок зараз є найліквіднішим ринком в Україні. Якщо розглядати міжбанківський сегмент, то останні три роки він зростав приблизно на 10 — 11% щорічно.
У 2019 році міжбанківський середньоденний оборот склав $380 млн, у 2020 році — $420 млн, у 2021 році — $470 млн, а в листопаді 2021 року — січні 2022 року перевищив $500 млн.
«Це позитивна динаміка, оскільки чим більшим є оборот на ринку, тим більшою є його ліквідність. Загалом ми бачимо, що останні турбулентності валютний ринок проходить значно краще, ніж попередні, зокрема, як порівняти з березнем 2020 року», — резюмував Олексій Лупін.