Facebook Pixel

Незалежність нам далася дуже легко — спогади Єфрема Лукацького, автора історичних фото 24 серпня

Єфрем Лукацький – автор знаменитої світлини від 24 серпня 1991 року із величезним синьо-жовтим прапором України, якій внесли до Верховної Ради після ухвалення Акту проголошення незалежності. В канун Дня Незалежності України Лукацький ділиться з The Page спогадами про той день.

Що відбувалося у Верховній Раді 24 серпня 1991 року – спогади фотографа Єфрема Лукацького

24 серпня 1991 року Єфрем Лукацький переважно фотографував на вулицях Києва, де проходили велелюдні марші та мітинги. Синьо-жовтий прапор із відомої світлини спочатку був на Майдані.

Верховна Рада 24 серпня 1991 року. Фото: Єфрем Лукацький

Верховна Рада 24 серпня 1991 року. Фото: Єфрем Лукацький

Надвечір Лукацький вирушив до парламенту, де мав акредитацію. За спогадами фотографа, прийняття Акту стало повною несподіванкою для нього, він не вірив до останнього і чекав якоїсь каверзи. Проте історичне голосування відбулося о 18:00. На той момент Лукацький був єдиним фотографом у Верховній Раді. Зняв півтори плівки у важких умовах: не вистачало освітлення, бо це вже був кінець дня і знімати доводилося на великій витримці з рук.

Лукацький згадує, що у Верховній Раді того дня була атмосфера єдності. Рішенню про ухвалення Акту проголошення незалежності аплодували навіть комуністи. А перед парламентом деякі молоді активісти тримали плакати з написами українською мовою, що для того часу було рідкістю.

Одразу після підписання Акту про незалежність В'ячеслав Чорновіл запропонував принести з вулиці до парламенту прапор. Він сказав, що саме цей прапор був на Червоній площі під час протестів проти ДКНС (рос. ГКЧП, Государственный комитет по чрезвычайному положению). Прапор поклали на трибуну і Леонід Кравчук дбайливо його розгладив.

Верховна Рада 24 серпня 1991 року. Фото: Єфрем Лукацький

Верховна Рада 24 серпня 1991 року. Фото: Єфрем Лукацький

Якою була атмосфера у Києві 24 серпня 1991 року після проголошення незалежності

Quote«Був вечір. Багато людей, як і я, не очікували, що незалежність буде прийнята так легко. Нам справді незалежність тоді далася дуже легко», — згадує Лукацький.

Тобто, люди не чекали, що Акт буде ухвалений. Під час путчу в москві, який розпочався 19 серпня і за кілька днів зазнав поразки, на Майдан виходило приблизно 200-300 людей з вимогою незалежності України. Але в цю можливість мало хто вірив, адже більшість у парламенті на той час була комуністичною.

Quote«На площі перед парламентом було близько 50 тис. людей. Усі святкували, обіймалися, цілувалися, навіть плакали. Вийшов Левко Лук'яненко, його підкинули і понесли на руках», — говорить фотограф.

Зі слів Лукацького, на мітингу тоді очікували, що для його розгону можуть відправити десант. Але тодішні політики були дуже незадоволені президентом СРСР Горбачовим. Отже голосування за незалежність дехто з політиків сприймав як акт проти нього.

Подякувати 🎉