Facebook Pixel

Ми багато уваги приділили символам, забувши про економіку – депутат І скликання ВР Сергій Колесник

22 серпня 1991 року після провалу державного перевороту у москві президія Верховної Ради УРСР призначила на 24 серпня позачергову сесію Верховної Ради УРСР, на якій ухвалили Акт проголошення незалежності України. The Page разом із Сергієм Колесником, народним депутатом України I скликання, згадує історичні події серпня 1991 року.

Як Верховна Рада УРСР готувалася до проголошення незалежності України

Сергія Колесника обрали народним депутатом України 18 березня 1990 року. Він входив до «Народної ради» — тодішньої демократичної парламентської опозиції. До складу «Народної Ради» увійшло 125 депутатів включно з такими відомими політиками, як Левко Лук'яненко, Ігор Юхновський, Дмитро Павличко та ін. Натомість парламентську більшість тоді складала комуністична фракція — так звана Група 239 «За суверенну Радянську Україну». На момент проголошення незалежності України Сергію Колеснику було 26 років.

Інформація про Сергія Колесника на сайті Верховної Ради. Скріншот: rada.gov.ua

Колесник згадує, що для нього ухвалення Акту проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року не стало несподіванкою. Адже за фактом Україна оголосила про незалежність ще 16 липня 1990 року, коли у Верховній Раді схвалили Декларацію про державний суверенітет України. Акт проголошення незалежності, на думку Колесника, став вже суто технічним виконанням.

24 серпня 1991 року на позачергове засідання Верховної Ради Сергій Колесник приїхав із відпустки, яку проводив у Черкасах. Нагадаємо, що напередодні 19 серпня в стінах Верховної Ради емісар московських путчистів Валентин Варенников, тоді головнокомандувач Сухопутних військ і заступник міністра оборони СРСР, вимагав від голови Верховної Ради УРСР Леоніда Кравчука введення надзвичайного стану. Кравчук відмовив йому, посилаючись на неможливість зібрати парламент через депутатські відпустки.

Чернетку Акту про проголошення незалежності України напередодні історичного голосування 23 серпня 1991 року підготував депутат Левко Лук'яненко.

Чернетка Акту проголошення незалежності України, написана Левком Лук'яненком. Фото: Вікіпедія

Чернетка Акту проголошення незалежності України, написана Левком Лук'яненком. Фото: Вікіпедія

Quote«Ми зібралися у залі на другому поверсі у кулуарах. Я був безпартійним у фракції «Народна Рада». Слід зазначити, що Рада ХІІ скликання, а зараз її називають І скликання, була унікальною. Туди вперше можна було потрапити без партквитка [КПРС]. Потрібно було пройти вибори, я запропонував свою кандидатуру на пленумі комсомолу та мене підтримали», — згадує Колесник.
Засідання Верховної Ради 24 серпня 1991 року. Фото: Єфрем Лукацький

Засідання Верховної Ради 24 серпня 1991 року. Фото: Єфрем Лукацький

Як перед проголошенням незалежності опозиція намагалася позбавити влади комуністів

Сергій Колесник згадує, що спершу опозиційні депутати не погоджувалися голосувати за Акт. Адже насамперед «Народна Рада» прагнула забрати владу у комуністів.

Quote«Ми не хотіли, щоб комуністи приєдналися до визнання незалежності, треба було їх виключити із процесу. Потрібно було спочатку прийняти акт, який би засуджував діяльність Компартії», — розповідає Сергій Колесник The Page.

Але врешті-решт за Акт вирішили голосувати.

Акт проголошення незалежності України. Фото: ВУЕ

Акт проголошення незалежності України. Фото: ВУЕ

Як у залі Верховної Ради з'явився синьо-жовтий прапор України

Після історичного голосування за Акт проголошення незалежності до зали Верховної Ради внесли великий синьо-жовтий прапор. Сергій Колесник називає ситуацію з прапором імпровізацією. Будучи юристом, він тоді сприйняв зміну прапорів неоднозначно. Адже для цього не було правового підґрунтя.

Quote«Ми тоді зробили багато помилок, за які зараз розплачуємося. Прапор УРСР висів на законних підставах, але був порив його змінити. І це зробили ще до ухвалення закону про державні символи. Взагалі, тоді ми надто багато уваги приділяли символам, але забули про економіку та інші важливі питання», — згадує про Верховну Раду І скликання Сергій Колесник.
Подякувати 🎉