97% українських агропідприємств, які стали учасниками програми «Метеозахист» у 2024 році, отримали рекордні страхові відшкодування через надзвичайно посушливий і спекотний сезон. За результатами програми у 2024 році страхова компанія ІНГО компенсувала аграріям збитки на суму понад 231 млн грн – це в 10 разів більше відшкодувань, ніж торік, і найбільший показник компенсацій за весь час роботи програми з 2016 року.
Програма індексного страхування врожаю «Метеозахист» створена постачальником агротехнологій – компанією «Сингента». Страховиком проєкту виступила страхова компанія «ІНГО». Представники компаній розповіли журналістам про результати програми.

Роман Хрипко, «Сингента», Руслан Зимовець, СК «ІНГО», Сергій Міхно, ТОВ «Маяк» (зліва направо).

Основна ідея програми «Метеозахист» – це індексне страхування, коли для розрахунку відшкодування використовують декілька погодних індексів, пояснив Роман Хрипко, керівник напряму «Фінансові програми та страхові рішення» компанії «Сингента». Враховуються, наприклад, фактори спеки і фактори опадів – зазвичай 50-70% врожайності агрокультур залежить від погодних умов в період вегетації і наливу зерна. Страхування надає аграріям можливість зменшити вплив погодних ризиків.
Програма охоплює ключові сільськогосподарські культури, такі як соняшник та кукурудза, і покриває ризики посухи, спеки та надмірних опадів. Цього сезону покриття програми «Метеозахист» розширилося на 88%, до 502 тис. га. Через несприятливі погодні умови розмір компенсацій збільшився вдесятеро, а середній рівень відшкодування склав 52%.

Сума відшкодування за рік зросла у 10 разів до 231 млн грн.
За словами Руслана Зимовця, керівника відділу агропромислового страхування компанії ІНГО, фіксація збитку спрацьовує автоматично, коли погодні індекси перевищують заздалегідь визначені порогові значення. Тож фермери отримують страхове відшкодування швидше, ніж за звичайного процесу врегулювання збитків.
Для озимої пшениці літо 2024 року було відносно непоганим, майже без спекотних днів та з помірними опадами під час вегетації. Наприкінці травня та у червні спека трималась тільки на півдні і сході.

Для озимої пшениці літо 2024 року було відносно непоганим. Інфографіка: Сингента
Водночас для соняшнику і кукурудзи, які визрівають пізніше (липень-початок серпня), літо 2024 року було вкрай спекотним, з посухою. Традиційно «соняшникова» Полтавська область майже все літо страждала без дощів. Навіть на заході України 5-10 днів було спекотно (понад 36 градусів), а в центральній частині аномальна спека трималась понад 20 днів. Тому майже всі виплати за «Метеозахистом» (понад 226 млн грн, або 98% суми відшкодування) припали на посіви кукурудзи і соняшнику, хоча цими культурами зайнято дві третини земель учасників програми.

Для соняшника і кукурудзи, які визрівають у липні-серпні, літо 2024 року було вкрай спекотним, з посухою.
Що таке індексне страхування
На відміну від традиційного страхування врожаю, індексне страхування дозволяє застрахувати визначений погодний показник (індекс). Зміни погоди в найважливіші фази вирощування фіксуються на підставі незалежних супутникових погодних даних.
Від яких ризиків можна застрахувати врожай: види індексу
- Індекс високих температур (влітку);
- Індекс надлишкової / недостатньої кількості опадів;
- Індекс урожайності;
- Індекс вологості ґрунту;
- Індекс перезимівлі / індекс заморозків (кількість днів з низькою температурою за відсутності снігового покриву).
Чому індексне страхування для аграріїв більш привабливе за традиційне
- Швидка процедура врегулювання збитків. На відміну від класичного страхування, щоб отримати компенсацію, фермеру не треба очікувати, поки конкретне поле з посівами огляне аварійний комісар і експерт страхової, а потім ще й приїде на врегулювання збитків. Натомість у індексному страхуванні виплати базуються на заздалегідь визначених індексах, що розраховані за супутниковими даними.
- Покриття критичних періодів. Можна застрахувати найкритичніші періоди вирощування культур – період посіву або збирання врожаю.
- Гнучкість. Програму можна адаптувати під специфічні потреби агропідприємств.
- Географія страхування. Під цю програму підпадають посіви по всій території України, в тому числі включаючи прифронтові та прикордонні території. Для традиційного страхування все, що ближче 50 км від лінії фронту, має статус «червоної зони», де страхування чи кредитування фактично неможливе. 45% учасників програми «Метеозахист» працюють в регіонах, наближених до зони бойових дій – в Харківській, Донецькій, Херсонській, Запорізькій областях. Їм «Сингента» і «ІНГО» відшкодували 104 млн грн.

Що таке індексне страхування для аграріїв і чому воно більш привабливе за традиційне
Чи може «Метеозахист» компенсувати зміни клімату
«Ми можемо забезпечити полісом страхування всю територію України, включаючи території у 50 км, які повністю недоступні для традиційного страхування», – уточнив Руслан Зимовець, керівник відділу агропромислового страхування страхової компанії «ІНГО».
Він нагадав про зміни клімату. За даними супутникових спостережень, середня температура в Україні зросла на 1,5 градуса, наша країна «стала епіцентром спеки цього літа». Україну накриває пісок то з Сахари, то з Середньої Азії. Останні три-чотири роки суховії накривають навіть Полісся і північ Слобожанщини. Степова зона поширюється на більшість території України, лісова зона зникає, переходячи в лісостепову майже до Полісся.
«Це вже факт, який потрібно прийняти: ці явища будуть з кожним роком збільшуватися, і температури будуть зростати. І аграрії, і вчені займатимуться виведенням нових сортів, що стійкі до цих природних умов, будуть розробляти технологічні карти, щоб нівелювати вплив екстремальних температур», – впевнений Зимовець.
Українському АПК вже зараз варто замислитися про перехід на посухостійкі сорти та інші, виведені спеціально для екстремальних умов. Раніше аграрії страхували озимі від заморозків у 20-30 градусів. В останні 6-8 років, навпаки, в Україні були відносно теплі малосніжні зими і надзвичайно спекотне літо з +40-42 повітря і до +70 га ґрунті.

Україна опинилась в епіцентрі спеки влітку 2024 року
Чому аграрії обирають саме «Метеозахист»
Олександр Усик, директор ТОВ «Степ» (Кіровоградська обл.), впевнений, «Метеозахист» сьогодні – найефективніша програма зі страхування від погодних ризиків на ринку України:
«Маємо близько 10 років тісної співпраці з «Сингентою», тут все враховано і продумано для агровиробника. Менеджери компанії завжди в контакті, у потрібний час, ситуації. Приємно, що відтепер виробник не залишається сам на сам з викликами агробізнесу, а є постачальники МТР – компанії, які готові розділити ризики з ним, зокрема погодні. Цього сезону ми страхували соняшник та озиму пшеницю. Завдяки «Метеозахисту» на пшениці отримали невелику компенсацію, а виплати по соняшнику були суттєві – більш ніж пів мільйона гривень».

Альберт Нурхаметов, власник однойменного ФГ (зліва) і Олександр Усик, директор ТОВ «Степ» (обидва — Кіровоградська обл.)
«Ми вже чотири роки співпрацюємо з «Сингентою». Використовуємо 100% технологій компанії, застосовуємо систему Cropwise для моніторингу полів. Маємо 1150 га, де вирощуємо ключові культури: соняшник, кукурудзу, ріпак, пшеницю та інші. Дуже задоволені якісними засобами захисту рослин і насінням від «Сингенти». Поки інші збирають до 3 т/га кукурудзи і 1–1,5 т/га соняшнику, я маю 7 т/га і 3 т/га відповідно. За програмою «Метеозахист» цього року наше фермерське господарство отримало майже 100% компенсації на соняшнику – близько 850 тис. грн. Минулого року спрацювало страхування на ріпаку – одержали виплату 180 тис. грн», — розповів Альберт Нурхаметов, власник однойменного фермерського господарства на Кіровоградщині.
«Не розумію, чому хтось має сумніви, чи брати участь у «Метеозахисті». Якщо аграрії застосовують ЗЗР та насіння від «Сингенти», то автоматично отримують можливість застрахувати свій урожай – додаткових зусиль це не потребує, рівно як і додаткових коштів. Це зручно, надійно та ефективно. Наше господарство з 3500 га вже понад 10 років співпрацює з «Сингентою». Задоволені продуктами постачальника і вдячні менеджерам компанії за всебічний професійний супровід у непростих умовах сьогодення агробізнесу. Наразі господарство перебуває у зоні небезпеки через наближеність до бойових дій, тобто маємо безліч викликів, а цього сезону додалися ще й екстремальні погодні умови. Завдяки «Метеозахисту» отримали рекордну компенсацію по соняшнику – 4 млн грн. Не було б погодних викликів, то не було б необхідності в таких програмах. Однак, оскільки погодні ризики лише посилюються, мати таку «подушку безпеки» у вигляді додаткових бонусів від «Сингенти» – це приємно», – резюмує Сергій Міхно, власник ТОВ «Маяк» (Донецька обл.).