Facebook Pixel

Європа змушена готуватися до оборони, але поки що навіть бундесвер слабший, ніж був у 2022 році

Стан бундесверу у 2025 році

Стан бундесверу у 2025 році

США більше не дозволять перетворювати «дядька Сема» (Uncle Sam) на «дядька-лоха» (Uncle Sucker), сказав міністр оборони Сполучених Штатів Піт Хегсет. На зустрічі міністрів оборони країн НАТО він звернувся до європейських країн із закликом взяти на себе більше відповідальності за захист. Європейці вже й самі це зрозуміли та почали готуватися до практичних кроків. Але шлях попереду довгий і складний, оскільки рух починається з досить низької точки. Наприклад, боєздатність армії ФРН (найважливішої військової сили Європи, без урахування України) нині нижча, ніж у 2022 році, коли Росія вторглася до України.

«До вторгнення Росії в Україну ми мали вісім бригад, які перебували на рівні готовності близько 65%», – сказав в інтерв'ю агентству Reuters полковник Андре Вюстнер, голова Асоціації збройних сил Німеччини. Відправлення зброї, боєприпасів та обладнання в Україну, а також проведення власних навчань позначилося на наявній техніці.

Quote«Зараз готовність сухопутних військ Німеччини знизилася приблизно до 50%», – сказав Вюстнер.

Після вторгнення Росії канцлер Олаф Шольц пообіцяв провести капітальний ремонт збройних сил Німеччини, проте через три роки обіцянка надати НАТО дві дивізії до 2025 і 2027 років зіткнулася з серйозними перешкодами.

НАТО доручило Німеччині та Польщі надати основну частину сухопутних військ, які першими реагуватимуть на напад Росії на східному фланзі альянсу.

Обіцянка канцлера Шольца домогтися «поворотного моменту» у підході Німеччини до своїх збройних сил поки не спрацювала – причиною стали відсутність почуття терміновості, неефективна система закупівель та напружене фінансове становище.

На початку цього року Берлін не зміг повністю оснастити першу дивізію НАТО. За словами опозиційного депутата Інго Гедехенса, експерта з оборони у бюджетному комітеті парламенту, друга дивізія оснащена лише на 20%.

Напередодні парламентських виборів, які відбудуться 23 лютого, усі основні партії Німеччини зобов'язалися зберегти військові витрати на рівні, необхідному НАТО – щонайменше 2% ВВП.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив минулого місяця, що для підготовки бундесверу до війни будуть потрібні військові витрати у розмірі близько 3% від ВВП. Він зазначив, що цільовий показник Трампа у 5% становитиме понад 40% від загальних державних витрат Німеччини.

Війна в Україні продемонструвала важливість безпілотників та ствольної артилерії. Бундесвер відстає і в тому, і в іншому. За безпілотниками у бундесверу взагалі нічого немає, сказав Йохан Вадефул, заступник лідера фракції ХДС/ХСС у парламенті.

Він закликав до спрощення стандартів закупівель та підвищення видатків на оборону до 3% ВВП. Він і ХДС також хочуть, щоб Німеччина знову запровадила військову службу за призовом, яку країна призупинила у 2011 році.

Міністерство оборони ФРН відмовилося коментувати стан готовності армії для Reuters. Проте представник повідомив, що сухопутні війська Німеччини «надають боєздатну дивізію високої готовності» для виконання місій НАТО у стислий термін на своєму східному фланзі з 1 січня 2025 року.

Влітку НАТО має намір узгодити більш жорсткі цілі, щоб адаптуватися до ситуації, що погіршується у сфері безпеки; очікується, що Німеччині буде запропоновано надати як мінімум ще дві бригади, повідомили Reuters два експерти.

Німецька дивізія НАТО, яка мала бути готова цього року, не повністю боєздатна, оскільки після передачі зброї Україні їй не вистачає 155-мм гаубиць.

Близько 80 удосконалених гаубиць RCH 155, необхідних для другої дивізії 2027 року, поки що навіть не замовлені.

Обом дивізіям також необхідно близько 200 одиниць ППО ближнього радіусу дії, таких як зенітні танки «Гепард».

З метою економії коштів Німеччина зняла з озброєння «Гепарди» у 2012 році і тільки починає поступово замінювати їх – постачання в рамках початкового замовлення 19 установок виробником Rheinmetall Skyranger очікуються в 2027 і 2028 роках.

Контекст. Під час Холодної війни Німеччина витрачала від 3% до 4,5% ВВП на оборону та містила 500 000 солдатів і 800 000 резервістів. Але бундесвер не досяг мети у 203 000 солдатів, встановленої у 2018 році, на даний час він не укомплектований приблизно на 20 000 солдатів.

З моменту призупинення призову у 2011 році йому також потрібно більше резервістів. Уряд Шольца в листопаді ввів закон, який зобов'язує молодих людей заповнювати анкету про готовність до бою, і мета Берліна – мати 200 000 резервістів. Це дозволило б Німеччині у разі війни швидко збільшити чисельність своїх військ приблизно до 460 000 чоловік.

«Враховуючи показники втрат, які ми розраховуємо, бундесвер буде знекровлений протягом кількох місяців», – сказав депутат від ХДС Родріх Кізеветтер, полковник у відставці.

Подякувати 🎉