В ході спільного проєкту з компанією YouControl «Гроші депутатів» помітив, що 11 парламентарів не виконали вимоги законодавства і не задекларували свої статки за 2023 рік вчасно.
називає цих людей.
Що відомо про статки Олександра Дубінського
Депутат Олександр Дубінський, що пройшов у парламент від партії «Слуга народу», востаннє декларував свої статки за 2020 рік. Нагадаємо, політичну діяльність колишнього журналіста Дубінського супроводжувала низка скандалів. У січні 2021 року він потрапив під санкції Міністерства фінансів США через втручання в американські вибори та співпрацю з російською агентурою. А 1 лютого 2021 року Дубинського виключили зі «Слуги народу» за порушення партійної дисципліни та етичних норм.

Народний депутат Олександр Дубінський під час засідання Верховної Ради України в січні 2021 року. Фото: УНІАН
У листопаді 2023 року скандальним депутатом зацікавилися Служба безпеки України та Державне бюро розслідувань, які обшукали Дубінського через підозри у державній зраді. Наразі чинного народного обранця утримують під вартою без можливості внесення застави. Він залишається фігурантом кількох кримінальних проваджень, пов'язаних з державною зрадою та корупцією. Адже за версією СБУ, Олександр Дубінський співпрацював з російською воєнною розвідкою під кумедним позивним «Буратіно».

Агент «Буратіно». Колаж з соцмереж
За 2020 рік нардеп задекларував низку об’єктів нерухомості, сім авто, з десяток швейцарських годинників і три одиниці мисливської зброї. Сукупна вартість задекларованого майна агента «Буратіно», за підрахунками YouControl, складала близько $765 тис. Правда, в документі не знайшлося згадки про розкішний автомобіль Maserati, яким, відповідно до журналістського розслідування, володіла мати Дубінського. На запитання про його походження депутат відповів: «Мама любить швидкість». Ці слова стали мемом.

Олександр Дубінський в кулуарах Верховної Ради в листопаді 2019 року. Фото: УНІАН
Яке майно Нестора Шуфрича згадане в останній декларації
Один з найскандальніших українських політиків Нестор Шуфрич, відомий своєю проросійською риторикою, також не декларує статки з 2020 року. Тоді його задеклароване майно, за підрахунками YouControl, коштувало $5,8 млн.

Народний депутат Нестор Шуфрич під час засідання Верховної Ради. Фото: УНІАН
Зокрема, політик вніс у декларацію за 2020 рік житловий будинок площею більш ніж 700 кв. м у Козині під Києвом, колекції живопису, старовинного фарфору, годинників, вогнепальної і холодної зброї, геральдики, бронзової скульптури, старовинних ікон, дорогоцінностей тощо. Тільки ікона «Пряжевська Пресвята Богородиця» з колекції Шуфрича відповідно до декларації коштує 250 тис. грн.

Народний депутат Нестор Шуфрич 9 травня 2018 року. Фото: УНІАН
Проте матір божа не врятувала проросійського політика. Адже в його розкішний маєток у вересні 2023 року з'явилася з обшуком СБУ. Як і колега Дубінський, наразі Шуфрич перебуває під вартою. Через звинувачення у держзраді та фінансуванні діяльності проти України йому загрожує тривале ув'язнення.

Обшук в маєтку Нестора Шуфріча надихнув українців на створення дотепних мемів. Фото: відкриті джерела
В чому підозрюють депутатів, що не декларують статки
Згадані Дубінський і Шуфрич – не єдині підслідні депутати, що проігнорували декларування за 2023 рік.
Під вартою наразі також перебуває народний обранець від ПЗЖМ (Платформа за життя та мир, створена учасниками забороненої ОПЗЖ) Олександр Пономарьов, що востаннє декларував статки за 2020 рік. Його підозрюють у держзраді – співпраці з окупантами в тимчасово окупованій Запорізькій області.
Черговий депутат під слідством, що не подає декларацію з 2020 року, – виключений зі складу «Слуги народу» Євгеній Шевченко. Він, як і згадані вище колеги по парламенту, також отримав від СБУ і ДБР підозру у державній зраді.

Народний депутат Євгеній Шевченко та його адвокат Євген Солодко під час засідання Печерського райсуду Києва з обрання Євгену Шевченку запобіжного заходу, 15 листопада 2024 року. Фото: УНІАН
У яких народних депутатів відсутні декларації за 2023 рік – повний список
разом з YouControl також не вдалося знайти актуальної декларації Людмили Буймістер. Після виключення з фракції «Слуга народу», передусім через голосування проти закону про деолігархізацію, з жовтня 2021 року вона є позафракційною депутаткою.
Наймолодший депутат України, «слуга народу» Святослав Юраш також не впорався зі своєчасним декларуванням статків. Цікаво, що при цьому за весь період роботи в парламенті Юраш користувався послугами 53-х помічників народного депутата, що є рекордною кількістю для фракції «Слуга народу». Тим часом його колеги по фракції Лада Булах та Валентина Короленко-Усова теж не звітують про статки за 2023 рік.

Депутат Святослав Юраш у Верховній Раді. Фото: УНІАН
Серед депутатів, чия актуальна декларація не знаходиться в базі, також є Софія Федина з фракції «Європейська солідарність». Нагадаємо, у жовтні 2019 року ця депутатка отримала звинувачення у погрозі життю президента Володимира Зеленського через критичні висловлювання на його адресу під час спільної онлайн-трансляції з волонтеркою Марусею Звіробій. Судові розгляди щодо висловлювань Федини про президента досі тривають.

Депутатка Софія Федина під час заходу з нагоди 113-ї річниці Степана Бандери у Львові, 1 січня 2022 року. Фото: УНІАН
Вірогідно, не має часу на декларування статків і депутат з фракції «За майбутнє», в минулому член партії «Свобода» Сергій Рудик, що з березня 2022 року продовжує службу у Збройних силах України.

Народний депутат Сергій Рудик під час засідання Верховної Ради України в січні 2022 року. Фото: УНІАН
Отже, повний список депутатів, чиї декларації за 2023 рік не вдалося знайти у базі, є наступним:
- Буймістер Людмила
- Булах Лада
- Дубінський Олександр
- Короленко-Усова Валентина
- Пономарьов Олександр
- Рудик Сергій
- Федина Софія
- Шевченко Євгеній
- Шуфрич Нестор
- Юраш Святослав