Facebook Pixel

Експертка назвала слабкі місця закону про компенсацію за зруйноване житло

Незважаючи на достатню детальність Закону № 2923-IX про можливість компенсації за знищене та пошкоджене житло, є ряд невирішених питань, що потребують подальшого уточнення з боку держави. Адже без них закон буде практично заблоковано або робота комісії суттєво ускладнена, пише керівниця юридичного департаменту групи компаній DIM Марина Чебан в колонці для The Page.

Що потрібно прояснити в законі про компенсації за зруйноване житло

По-перше, зазначає експертка, оскільки компенсація надається в межах бюджетних асигнувань, необхідно передбачити у видатковій частині Держбюджету розмір видатків для здійснення компенсацій за знищену нерухомість і будівельних робіт з відновлення пошкодженої нерухомості. «Інакше не зрозуміло, де брати гроші, яка сума виділена, щоб нею оперувати, як запустити механізми компенсації в роботу», — наголошує вона.

По-друге, на думку Марини Чебан, слід визначити головного розпорядника бюджетних коштів — юридичну особу, яка забезпечуватиме фінансування придбання нерухомості з використанням житлового сертифіката.

«Також уже зараз необхідно чітко зазначити критерії проведення обстеження пошкоджених та знищених об’єктів нерухомого майна, які знаходяться на територіях громад, розташованих в районі проведення бойових дій або перебувають у тимчасовій окупації – в тому числі із застосуванням інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі, зокрема космічної зйомки», — пише вона.

Як має працювати Комісія з питань компенсації за зруйноване житло

Окремо варто приділити увагу і роботі Комісії з розгляду питань надання компенсації, переконана юристка: затвердити положення, яке регулюватиме порядок здійснення її повноважень, зони відповідальності та вказані наслідки за неналежне виконання обов’язків чи зловживання ними.

«Поки відкритим залишається питання функціональних повноважень комісії, адже за законом вона має статус консультаційно-дорадчого органу. А ось рішення про надання чи відмову компенсації мають затвердити органи місцевої влади. При цьому в документі немає роз’яснень, як бути, якщо органи влади відмовляються затверджувати рішення комісії. Подібні правові колізії важливо усунути на березі, інакше у процесі виникне сила-силенна запитань і проблем, що заблокують роботу», — впевнена Марина Чебан.

Важливо визначити одразу і вартість квадратного метра, що підлягатиме компенсації, додає вона. «Звісно, наразі існує механізм оцінки відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», що ймовірно й буде застосовуватись, але в законі немає прямих вказівок на реалізацію таких механізмів оцінки під час визначення вартості квадратного метра», — пише експертка.

«Отже, складається ситуація, при якій прописані правила, але відсутній чіткий механізм реалізації. Очікуємо від уряду на підзаконні нормативні акти, що мають внести ясність у майбутньому. Це дозволить громадянам якнайшвидше реалізувати своє право на отримання компенсації, а наступним кроком — стати власником нового житла», — підсумовує вона.

Подякувати 🎉