Facebook Pixel

Рада ухвалила закон про компенсацію зруйнованого чи пошкодженого під час війни житла

23 лютого ВРУ прийняла в цілому законопроєкт № 7198 про відшкодування зруйнованого чи пошкодженого війною майна. За проголосували 275 народних депутатів.

Зокрема, він передбачає, що замість грошей власники пошкодженого майна отримуватимуть на руки житлові сертифікати на строк до 5 років. Винятком є лише мешканці приватних будинків. Гранична сума, що буде вказана в сертифікаті, не встановлена. Передбачається, що сертифікати роздаватимуть тільки фізичним особам — власникам майна. Для юридичних осіб і власників нежитлового майна сертифікат не передбачений. За пошкоджене майно грошова компенсація також не передбачена. Для таких випадків пропонують винятково відновлення через будівельні роботи та/або надання будівельних матеріалів для них.

Заяву на отримання компенсації можна подати під час воєнного стану або протягом року після його припинення. Розглядатиме заяви та видаватиме сертифікати Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації. Вони будуть створені при місцевих радах і обласний військових адміністраціях. Джерелами компенсації будуть як кошти державного та місцевого бюджетів, так і конфісковані активи рф і майбутні репарації.

Quote«Законопроєкт 7198 пропонує прозорий ринковий механізм отримання нового житла. Громадяни отримуватимуть житловий сертифікат, який відображатиме суму компенсації за зруйноване майно, і зможуть його використати для купівлі нового житла в будь-якому місті чи селі України. Запроваджуючи інструмент віртуального житлового сертифіката, ми також упевнюємося в тому, що передбачена компенсація буде використана саме на купівлю житла. Для фінансування купівлі плануємо використовувати заарештовані російські активи, які на сьогодні становлять приблизно 17 млрд грн. Розраховуємо, що наші міжнародні партнери також направлять заарештовані російські активи на відбудову житла, адже чітко бачитимуть, що механізм компенсації є прозорим і ефективним», — розповіла в ефірі Національного телемарафону заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Азархіна.

Законопроєкт викликав неоднозначну оцінку в суспільстві. З одного боку, він нарешті дав механізм компенсації зруйнованого житла для сотень тисяч українців.

Quote«Я ставлю це питання, бо десь тиждень тому дізнався, що є законопроєкт 7198, який має регулювати механізм компенсацій і верифікацій. Його винесено на друге читання, але його ухвалення блокують, затягуючи «поправковим спамом». Водночас це зволікання є злочинним щодо людей, які чекають своє житло. Адже вже є 17 млрд грн на відновлення — це арештовані активи російського Сбербанку», – пише голова правління Мережа ЛЖВ «100% життя» Дмитро Шерембей.

З іншого боку, на думку деяких експертів, закон невигідний для тих, хто опинився за кордоном, а також державі та місцевому самоврядуванню. Перші не зможуть вільно розпоряджатися власними грошима за компенсацію, другі витратять зайві кошти на відбудову. На думку журналіста Володимира Даценка, цей закон вигідний забудовникам, які коштом відбудованого житла штучно триматимуть високу ціну на нерухомість:

Quote«Чому замість житлових сертифікатів не можна запровадити спецрахунок для будівництва, купівлі або ремонту житла? Щоб людина сама могла визначити, як їй задовольнити свої житлові потреби. Чому не можна лишити варіант відбудови на вибір громадянина для найбільш зруйнованих міст. Якщо громадяни готові чекати й хочуть повернутися у своє місто після завершення війни? Звідки взялася ідея про житлові сертифікати, які ведуть лише на ринок нерухомості тут і зараз? Чому законопроєкт такий негнучкий для громадян?…» — пише він.

Зауваження висловила й Transparency International Ukraine. Зокрема, там також заявили про те, що недоліками закону є неможливість громадян вільно розпоряджатися коштами від компенсації, відбудованим майном, а порядок формування членів Комісії з відбудови також є незрозумілим, що призводить до корупційних ризиків.

Нагадаємо, що в жовтні минулого року сума компенсацій за розміщення внутрішніх переселенців зросте вдвічі після початку опалювального сезону. Зараз вона становить майже 450 грн за людину щомісяця. Держава на цю програму щомісяця витрачає понад 100 млн грн.

Подякувати 🎉