Facebook Pixel

Помилки в санкційних списках трапляються доволі часто – юристи про казус із санкціями Порошенка

У розпал колотнечі навколо санкцій проти Петра Порошенка, п’ятого президента України, ЗМІ знайшли у додатку до відповідного рішення РНБО помилки. Неточності поспіхом виправили. Але The Page поцікавився у юристів, наскільки часто трапляється подібне і до чого призводять неточності у санкційних паперах.

Помилки із санкціями проти Порошенка – як їх мали виправляти

Нагадаємо, відповідно до рішення РНБО від 12 лютого 2024 року, під санкції потрапила наступна група українських олігархів:

  • Петро Порошенко, засновник корпорації Roshen, народний депутат, лідер партії «Європейська солідарність»;
  • Костянтин Жеваго, екснардеп, колишній власник збанкрутілого банку «Фінанси та Кредит», власник компанії Ferrexpo;
  • Ігорь Коломойський, ексвласник націоналізованого ПриватБанку, співзасновник групи «Приват», заарештований в Україні;
  • Геннадій Боголюбов, співзасновник групи «Приват»;
  • Віктор Медведчук, екснардеп, лідер забороненої партії ОПЗЖ, фігурант справ про держзраду обміняний на українських військовополонених.

У санкційному списку невірно вказали реєстраційний номер облікової картки платника податків Порошенка, який містив 11 цифр замість 10. Крім того – помилилися із датою народження Костянтина Жеваго, якому додали зайвих 17 років, і громадянством Медведчука.

Quote«Взагалі такі помилки мають виправлятися ухваленням іншого указу [президента України], а просто так внести зміни неможливо», – коментує ситуацію Дар’я Лялюк, юристка судової практики юридичної компанії «Ріяко і партнери». Тим не менш, у випадку з рішенням від 12 лютого цю процедуру проігнорували і у документ просто внесли корективи, про що ЗМІ повідомили 14 лютого.

Дар’я Лялюк попереджає, що невиправлені помилки можуть створити проблеми із застосуванням санкцій і привести до блокування активів інших осіб.

Петро Порошенко. Фото: УНІАН

Петро Порошенко. Фото: УНІАН

Як раніше виправляли помилки в санкційних списках

Quote«Насправді помилки в санкційних списках трапляються доволі часто, оскільки вони складаються «в умовах кризи». Головне в цьому випадку – наявність ефективної та швидкої процедури скасування таких санкцій і внесення відповідних змін», – продовжує Юлія Кузнець, адвокатка практики санкційного права юридичної фірми VB Partners.

Деякі випадки застосування санкцій до непричетних осіб є публічними. Одним із прикладів «технічних» помилок, за словами Юлії Кузнець, є так званий список проти «злодіїв в законі», проти яких РНБО ввела санкції 14 травня 2021 року. Нагадаємо, мова йшла про 557 «злодіїв в законі» та 111 іноземних кримінальних авторитетів.

Quote«Тодішній секретар РНБО – Олексій Данілов вказував про помилки в ідентифікаційних даних щодо 108 осіб. Виправили їх лише у жовтні 2021 року шляхом прийняття РНБО відповідного рішення і введення його в дію указом Президента України», – нагадує Юлія Кузнець.

Тобто тоді рухалися відповідно до законного порядку. Правда, виправлення помилок тривало близько п’яти місяців.

Як можна випадково потрапити під санкції через помилку

Як приклад випадкового застосування санкцій Юлія Кузнець наводить показову справу медсестри з Бахмута, яку в березні 2019 року «сплутали» через однакове ПІБ із сепаратисткою – головою виборчої комісії на референдумі в окупованій Макіївці.

Quote«В рішенні РНБО про застосування санкцій поряд з ПІБ сепаратистки були вказані дата народження та РНОКПП медсестри з Бахмута. В результаті такої помилки рахунки особи з Бахмута були заблоковані, будь-які виплати, в тому числі заробітної плати, не здійснювалися. Лише через дев’ять місяців помилку виправили», – уточнює Юлія Кузнець.
Подякувати 🎉