Facebook Pixel

Росія ускладнює вихід з країни західних банків UniCredit та Raiffeisen: яка причина

Російський уряд ускладнює спроби продати місцеві підрозділи Raiffeisen Bank International AG та UniCredit SpA будь-якому покупцеві, який може потрапити під санкції. Таким чином москва не хоче допустити відтоку капіталу з країни.

Про це повідомляє агентство Bloomberg.

Уряд рф сигналізує, що він блокуватиме будь-які спроби іноземних банків продати місцеві підрозділи будь-якому покупцеві, який ризикує потрапити під санкції. Така позиція ускладнює продаж UniCredit та Raiffeisen російським компаніям, а протидія Заходу щодо будь-якого зовнішнього покупця також робить продаж фактично неможливим.

Так, у 2023 році інвестиційна компанія Abu Dhabi’s Mubadala відмовилася від потенційної покупки російських активів UniCredit через побоювання, що Вашингтон буде проти угоди.

Агентство пише, що Raiffeisen і UniCredit нібито шукали спосіб вийти з рф після вторгнення в Україну у 2022 році. Однак російський уряд вважає ці банки життєво важливими каналами для іноземних платежів.

Під тиском Європейського центрального банку, який вимагає прискорити вихід з російського ринку, керівники Raiffeisen і UniCredid намагалися продати місцеві активи як спосіб мінімізувати збитки. Також цей крок зменшив би ризик ненавмисного порушення санкцій і зменшив потенційну репутаційну шкоду.

Проте росія ускладнює вихід міжнародних компаній. Зокрема, уряд рф створив спеціальну комісію для погодження відчуження активів і зобов’язав підприємства продавати зі знижкою на додаток до сплати податку на виїзд.

Минулого тижня уряд ще більше посилив ці правила. Він збільшив вимогу щодо знижки до 60% замість попередніх 50%, а також більш ніж удвічі підняв податок на виїзд до 35%.

Окрім цього, угоди на суму понад 50 мільярдів рублів ($515 мільйонів) тепер також потребуватимуть схвалення особисто путіна.

«Цей крок був частково спрямований на те, щоб зберегти іноземні активи в країні, оскільки продаж означав би додатковий відтік капіталу», — кажуть джерела агентства.

Хоча UniCredit і Raiffeisen й обмежили операції в росії, однак все ж дозволяють деякі платежі, в тому числі в іноземній валюті, якщо транзакції не підпадають під санкції. Це робить їх цінними активами для росії, яка з червня перебуває в кризі міжнародних платежів.

Якщо обидва банки вийдуть з російського ринку, то лише «Газпромбанк» зможе проводити операції у валюті. Він єдиний з великих російських банків, який не потрапив під європейські санкції. Також «Газпромбанк» зберігає доступ до SWIFT і продовжує отримувати платежі з Європи за газ.

Що відомо про роботу Raiffeisen Bank International у росії

Raiffeisen Bank International — найбільший західний банк, що досі працює в росії. США та ЄЦБ тиснуть на Raiffeisen, щоб той послабив зв’язки з росією, оскільки його діяльність заважає Заходу посилювати санкції проти банківського сектору рф. Зокрема, США погрожують відключити банк від доларової системи.

Raiffeisen повідомив, що з 1 червня 2024-го припинив відкривати нові накопичувальні рахунки усіх видів для клієнтів у росії. Водночас рахунки, відкриті до цього часу, працюватимуть без змін.

Що відомо про роботу UniCredit у росії

UniCredit є другим найбільшим європейським банком у росії після австрійського Raiffeisen Bank International. Банк також надавав позики клієнтам у рф через свій неросійський бізнес, що викликало міжнародні ризики.

Чистий прибуток його російського бізнесу в першому кварталі 2024 року склав €213 млн. Це вдвічі вище, аніж за той же період торік.

У червні 2024 року головний виконавчий директор італійського UniCredit Bank Андреа Орчел назвав низькою можливість того, що його банку вдасться піти з російського ринку «в поточних умовах».

Подякувати 🎉