Facebook Pixel

Як європейські акціонери реагують на те, що Raiffeisen та UniCredit заробляють в рф

Розголос того, як російські доньки австрійської групи Raiffeisen та італійської UniCredit надають пільгові кредити військовим рф, нарешті спонукав до якихось дій європейські пенсійні фонди та інші інвестиційні організації, які мають акції обох банків. Про реакцію акціонерів в понеділок, 13 лютого, пише Reuters.

Європа визнає, що вже майже рік з початку повномасштабного вторгнення кілька європейських банків, включаючи австрійський Raiffeisen Bank International та італійський UniCredit, заробляють гроші в росії. І не просто заробляють: центробанк рф вніс Raiffeisen та UniCredit в список 13 системно важливих кредитних установ країни-окупанта.

Існує великий ризик того, що банки можуть бути використані для «іншого фінансування війни», попереджає Кіран Азіз з пенсійного фонду KLP (Норвегія), який володіє акціями обох банків.

Quote«Ми вважаємо, що для компаній правильно вийти з росії, враховуючи її неспровокований напад на Україну», — підкреслив Ерік Крістіан Педерсон з фінансової групи Nordea Asset Management.

Ця інвесткомпанія управляє 300 млрд євро ($320 млрд) фінансів громадян Данії, Норвегії, Фінляндії та Швеції та має акції UniCredit в інвестпортфелі. Педерсон підкреслив, що для репутації великого бізнесу небезпечно працювати «в юрисдикціях, де компанії можуть … бути примушеними до дій, які прямо суперечать їхнім корпоративним цінностям».

Quote«Будь-яке збагачення на війні, що триває, є неприйнятною для нашої концепції відповідальних інвестицій», — прокоментував представник Swedbank Robur, одного з провідних інвесторів Скандинавії, додавши, що репутаційні ризики викликають занепокоєння. У Swedbank Robur є активи в обох банках.

Французька компанія з управління активами Amundi та Державний суверенний фонд Норвегії питання не коментують.

Європейський центральний банк (ЄЦБ), на жаль, теж досі не висловив однозначної позиції. Андреа Енрія, голова наглядової ради ЄЦБ, коментує, що можливості для виходу з російського ринку «закрились»: влада рф дотримується більш «ворожого» підходу. Проте посадовець центробанку ЄС висловив підтримку будь-якому банку, який бажає скоротити свій бізнес там або піти.

UniCredit каже, що має «стратегію впорядкованого зниження ризиків, пов’язаних із росією». Ці ризики не завадили італійцям в 2022 році отримати в рф більше 1 млрд євро прибутку — з загальної суми в 20 млрд євро.

Raiffeisen в 2022-му взагалі потроїв доходи від російського бізнесу. Чистий прибуток російської доньки склав 2 млрд євро в загальній сумі 3,8 млрд євро по групі.

Щоправда, в керівництві австрійського банку вже є голоси за вихід з росії. «Це питання моралі», — підкреслює Генріх Шаллер, голова третього за величиною акціонера RBI Raiffeisenlandesbank Oberoesterreich і заступник голови Raiffeisen.

Проте Йоганн Штробль, генеральний директор групи Raiffeisen (ім’я якого вже в переліку кандидатів на українські санкції), досі каже, що банк не є «ковбасним кіоском», який можна закрити відразу.

Контекст. В серпні 2022 року путін своїм указом заборонив інвесторам з так званих «недружніх країн» до кінця року продавати частки в окремих стратегічних підприємствах без окремого «височайшого» дозволу. Проте 2022 рік вже минув, а банки не почали процедуру виходу.

На початку січня історія навколо російського «Раффайзену» отримала міжнародного розголосу. Нацбанк звернувся до міжнародних банків з закликом нарешті вийти з рф. Президент Зеленський ввів санкції проти російської «Райффайзен Лізинг», після чого акції всієї групи RBI впали на 6%.

Подякувати 🎉