Facebook Pixel

ЄС готується до економічної бурі через наслідки війни в Україні – Bloomberg

Шторм, що насувається у вигляді зростання цін на енергоносії та харчові продукти й відповідних соціальних і економічних небезпек, привертає велику увагу єврочиновників. Вони стурбовані численними потрясіннями, що прокотилися Європейським Союзом унаслідок війни Росії в Україні, пише Bloomberg.

У Брюсселі часто говорять про «літо занепокоєння», за яким прийде «зима горя». Стурбованість зосереджена на тому, як нормування енергії та погіршення умов життя можуть стати випробуванням для виборців, чиє терпіння вже закінчується, а також на вразливості промислової машини Німеччини в разі припинення постачання газу.

Чиновники, які говорили на умовах анонімності, не вважають нинішні загрози екзистенційними, тобто загрозливими для життєздатності ЄС. Утім, розбудова системи безпеки, що охопила Європу та чинить новий тиск на державні фінанси, і посилення енергетичної кризи створюють ситуацію, повні наслідки якої, за словами двох інсайдерів, не усвідомлюються особами, які ухвалюють рішення, та їхніми радниками.

Початкова кристалізація поглядів на економіку очікується 16 травня, коли Єврокомісія опублікує прогнози, які, ймовірно, визнають значне уповільнення економічного зростання.

vvp-evrozony.jpg

Наступними днями за цим підуть заходи ЄС щодо протидії енергетичній кризі.

Чиновники побоюються, що Путін може використовувати постачання продовольчих товарів, добрив і енергоносіїв як зброю, щоб завдати економічних збитків блоку.

rossiyskaya-pshenitsa.jpg

Це обтяжується можливістю того, що майбутня зима може бути суворішою, ніж минула.

У Брюсселі також поінформовані про приплив українських біженців, який нині становить понад 5 млн осіб, що затьмарює кризу з біженцями у 2015 – 2016 роках і спричиняє напругу, особливо в сусідніх з Україною країнах.

На цьому тлі офіційні особи вважають, що заходи економічної політики у відповідь складно відкалібрувати.

З одного боку, для боротьби з інфляцією Європейський центральний банк, найімовірніше, підвищить відсоткові ставки в липні. Таке посилення може загальмувати економічне зростання і, можливо, призведе до ще більшого тиску на сім'ї європейців.

На національному рівні бюджетна підтримка є неоднозначною. Деякі фіскальні стимули епохи пандемії вичерпали себе, й уряди пропонують різну підтримку, щоб убезпечити сім'ї та підприємства від енергетичного шоку. Проте нові військові витрати тут є конкурентним пріоритетом.

На рівні ЄС чиновники мають більше прав, ніж раніше, пропонувати допомогу, маючи повну скарбницю коштів і не обмежуючи їхню видачу догмою жорсткої економії, як у попередні кризи.

Але їхні 2 трлн євро переважно вже виділено фермерам, на інфраструктурні проєкти, національні плани відновлення та список нових пріоритетів, починаючи від енергетичної незалежності до спільних оборонних проєктів, що постійно зростає.

prognoz-inflyatsii.jpg

ЄК надала країнам гнучкість у видаванні субсидій компаніям після початку вторгнення РФ і обговорює, як перенаправити витрати на енергетичну незалежність та інші важливі галузі. Це може включати перепрограмування деяких із 220 млрд євро, що залишилися в їхньому фонді відновлення.

Енергетичний пакет, який має бути представлений днями, може включати заходи щодо розв'язання проблем витрат домогосподарств, що зростають, й енергетичної бідності.

***

Bloomberg зазначає, що чиновники стурбовані тим, як наслідки слабкішого зростання економіки можуть вплинути на виборців, пригадуючи, як протести «жовтих жилетів» вплинули на перший строк президента Емманюеля Макрона. Нагадаємо, у Франції в червні цього року відбудуться парламентські вибори.

В Італії та Іспанії, найслабших країнах з-поміж найбільших економік Європи, наступного року також відбудуться національні вибори.

Подякувати 🎉