
Нова наглядова рада Приватбанку. Фото: Reuters
Кабмін 27 грудня 2022 року практично повністю замінив незалежних членів наглядової ради Приватбанку. Ця подія викликала жваві дискусії в експертному середовищі та в соцмережах. Причина цього інтересу проста: усе, що пов'язано з Приватбанком, стосується гаманців усіх українців, оскільки з моменту своєї націоналізації банк веде численні судові тяжби з колишніми власниками, яких очолює Ігор Коломойський. На кону — мільярди доларів і можливі загрози стабільності банківської системи. Результат цієї боротьби багато в чому залежить від позиції наглядової ради банку.
Як відбувалася заміна наглядової ради Приватбанку
Навесні 2022 року завершилися повноваження членів наглядових рад державних Приватбанку, Ощадбанку та Укрексімбанку. У меморандумі про співпрацю з МВФ, підписаному в листопаді 2021 року, йдеться, що нових кандидатів потрібно відбирати під час конкурсної процедури із залученням міжнародних рекрутерів.
Через війну конкурси відклали, а повноваження членів наглядових рад усіх банків продовжили. Однак у вересні Мінфін оголосив про пошук рекрутингових компаній, а в жовтні – про конкурси. Зрештою Мінфін подав до Кабміну кандидатури шести нових незалежних членів наглядової ради, а уряд затвердив їхнє призначення 27 грудня.
Відповідно до закону «Про банки та банківську діяльність», призначення та припинення повноважень членів наглядової ради належить до компетенції Кабінету міністрів. Однак після призначення кандидатури має погодити Нацбанк. Регулятор може не зробити цього, тоді уряду доведеться добирати нових кандидатів.
Прецедент уже був. У 2019 році НБУ відхилив більшість членів наглядової ради Ощадбанку, призначених Кабміном. Ця історія була досить скандальною й закінчилася за кілька місяців тим, що частину кандидатур довелося замінити.
У відповідь на запит про те, коли очікується погодження нових членів наглядової ради Приватбанку, у НБУ повідомили, що «станом на 10 січня до Національного банку не надходили пакети документів із метою погодження. Після надходження відповідних пакетів документів їх буде розглянуто згідно з процедурою, передбаченою чинним законодавством».
Тривалість процедури нормативно не визначено. З-поміж іншого вона передбачає проведення співбесіди з кандидатами. Насправді процес погодження триває від одного до кількох місяців.
Про призначення нових наглядових рад Ощадбанку та Укрексімбанку, конкурси з відбору для яких проводилися одночасно з приватбанківською, наразі нічого не відомо. Також не повідомлялося, чому до наглядової ради Приватбанку держава виявила особливу увагу.
У Мінфіні, коментуючи причини заміни членів наглядової ради Приватбанку та процедуру відбору кандидатів, повідомили, що за законом строк повноважень наглядової ради держбанку становить три роки. Рада може продовжувати роботу після закінчення цього строку до моменту призначення нового складу. Кандидатів шукали на внутрішньому та міжнародному ринку. Конкурс із відбору персоналу виграло ТОВ «Екзек'ютів Серч Юкрейн». За результатами конкурсного відбору спеціальна комісія голосуванням визначила претендентів на посади незалежних членів наглядової ради.
Нові члени наглядової ради Приватбанку: хто вони та що про них відомо
За неофіційною інформацією, незалежні чинні члени наглядової ради брали участь у конкурсі, але всі вони, крім одного, програли у відборі.
До нового складу наглядової ради увійшли:
Нільс Мелнгайліс
Він має багаторічний і різнобічний досвід роботи в банківській сфері на керівних посадах, а також у реалізації комплексних стратегічних завдань. Був незалежним директором кількох банків і головою наглядової ради в третьому за величиною банку Балтійського регіону – Luminor. Зараз є членом наглядових рад компаній Printful і QUALCO.
Збігнєв Ягейло
Понад десять років очолював «PKO Bank Польща», що входить до найбільшої банківської групи в Центральній і Східній Європі. Банк вдалося трансформувати з традиційного банку, який працює під контролем держави, у фінтехкомпанію. Це збільшило його ринкову вартість на 40%. Зараз Ягейло є головою правління Bank PKO Bank Polski, заступником голови наглядової ради Bank Pocztowy SA, членом правління Асоціації польських банків, членом наглядових рад компаній Ekoenergetyka-Polska SA, Zielona Góra – Warszawa, Asseco Group, BLIK.com.
Федеріко Руссо
Має великий досвід роботи в банківській сфері, включно з групою UniCredit. Майже 11 років працював в Україні, очолював банк Унікредит, керував його злиттям з Укрсоцбанком. Нині – стратегічний радник по Україні в Cesvi, одній із найбільших гуманітарних організацій Італії.
Михай Йонеску
Понад 20 років пропрацював на керівних посадах у банківській сфері, зокрема, у Deutsche Bank, Credit Suisse Group, Raiffeisen Bank у країнах Центральної та Східної Європи, очолював низку інвестиційних банківських проєктів і консультував Національний банк Греції під час придбання Фінансбанку в Туреччині. На його візитці в Linkedin написано: «Ця війна не лише проти українців, вона проти всіх європейців і проти західного демократичного способу життя. Слава Україні!»
Надір Азіз Шейх
Має 39 років досвіду роботи в Citigroup у семи країнах до березня 2019 року, включно із шістьма роками роботи в «Citibank Україна» з успішною реалізацією кейсів із трансформації, корпоративного управління, антикризового менеджменту та забезпечення зростання в нестабільному середовищі. Зараз є членом правління Bank ABC Islamic. Це єдиний із незалежних членів наглядової ради Приватбанку, якого призначено повторно.
Володимир Литвин
Єдиний українець з-поміж незалежних членів наглядової ради. Він має майже 20 років досвіду роботи управлінцем у банківському, державному та урядовому секторах. Працював у представництві Світового банку в Україні, банку «Сосьєте Женераль Україна», представництві банку «ВестЛБ АГ», консалтингової компанії «ПолліКорп». З 2005 до 2006 року був заступником голови правління НАК «Нафтогаз України». З 2007 до 2009 року був заступником міністра фінансів, потім протягом року працював керівником з енергетики та інфраструктури в Україні Європейського банку реконструкції та розвитку. З 2011 до 2012 року – директор з енергетики та інфраструктури компанії «Інвестиційний капітал Україна» (ICU). З 2012 до 2013 року Литвин очолював представництво «Феросталь Індустріанлаген» в Україні. З квітня 2014 року до лютого 2022 року був заступником голови правління Ощадбанку. Цим банком із 2014 до 2020 року керував нинішній голова НБУ Андрій Пишний.
За що відповідає наглядова рада держбанку
Створення на держпідприємствах наглядових рад із незалежними членами вважається однією з антикорупційних реформ в Україні, проведених після 2014 року. Завдання наглядових рад – захищати компанії від політичного впливу.
Згідно зі статутом Приватбанку, його органами управління є вищий орган, наглядова рада та правління.
Вищий орган – це Кабмін, який виступає як власник банку. Він розв'язує стратегічні питання й не бере участь у поточному управлінні.
Наглядова рада відповідає за забезпечення стратегічного управління, а також контролює та регулює діяльність правління. Вона також не бере участь у поточному управлінні банком.
До виняткової компетенції наглядової ради, наприклад, належать:
- затвердження стратегії розвитку банку відповідно до основних напрямів, визначених вищим органом;
- затвердження бізнес-плану розвитку банку;
- затвердження бюджету;
- визначення джерел фінансування банку;
- кадрові питання, включно з призначенням і звільненням голови та членів правління;
- визначення організаційної структури.
Правління банку займається поточним управлінням банком.
До складу наглядової ради держбанку входять дев'ять осіб: шість незалежних членів і три представники держави (зараз це Юлія Мецгер – за квотою президента, Артем Шевальов – Кабміну та Сергій Олексієнко – Верховної Ради).